Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Boromeusz - OP8R3R
Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Staniszczach Wielkich
Właściciel: RaMaTo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 196 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-03-2018
Data utworzenia: 19-03-2018
Data opublikowania: 27-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 19-11-2019
31x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
76 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W czasie, kiedy Śląsk znalazł się w granicach Prus (pol. XVIII w.) Staniszcze Wielkie nie miały jeszcze swego kościoła i należały do parafii Szczedrzyk. Inicjatorem powstania placówki duszpasterskiej w Staniszczach Wielkich był hrabia Norbert Colonna. Postarał się on u króla Fryderyka II o pozwolenie na wydatkowanie 2000 guldenów, które jego ojciec, hrabia Samuel zapisał w testamencie na budowę kościoła w Staniszczach Wielkich.
Król Fryderyk II zgodził się bardzo chętnie i pozwolenie podpisał 11 listopada 1754 roku, polecił równocześnie, aby Komora Opolska sprawę dokładnie zbadała. Komora jednakże zwlekała z pozwoleniem, dlatego tez hrabia Norbert Colonna postanowił zrealizować swoje zamiar w inny sposób, tzn. w latach 1754-58 dobudował do zamku myśliwskiego kap1icę, która mieściła ledwie 15-20 osób, drewna na budowę dostarczył ze swoich lasów w hrabstwie Strzelce Opolskie. Z czasem kaplicy nadano charakter otwarty: obok rodziny i gości zamkowych służyła mieszkańcom wsi. Powiększenia kaplicy dokonał, Filip Colonna w 1798r. Podarował on również autentyczne relikwie Krzyża w., które otrzymał w 1781 roku od ks. prałata von Faekenstein z Głogówka. Relikwie te już nie istnieją. W roku 1802r. hrabia podarował również nowe organy za 150 talarów, dostarczone przez mistrza Schefflera.
Filip Colonna zmarł 1807 roku, a swój zamek przeznaczył w całości na rzecz parafii.
W 1838 roku rozebrano część zamku, by rozszerzyć kaplicę o prezbiterium, a w roku 1850 dobudowano wieżę o wysokości 15,7m. 23 czerwca 1881 roku wybuchł w koście1e groźny pożar, który strawił kościół, starą szkołę i przylegle budynki drewniane. Pożar wybuchł za bocznym ołtarzem po lewej stronie i przeniósł się na dach. Dzięki szybkiej interwencji nauczyciela, p. Puzika udało się ocalić niektóre rzeczy ruchome. Wśród nich była zachowana do dziś figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Od Wielkanocy 1882 roku nabożeństwa odprawiano w prowizorycznej kaplicy na starym placu kościelnym. Proboszcz Julius Nowak rozpoczął natychmiast zbiórkę na budowę nowego kościoła. Był zmuszony żebrać poza parafia, ponieważ ofiarność parafian była słaba. Wielką pomocą okazały się materiały zgromadzone na poczet budowy nowego zamku myśliwskiego – marzenia hrabiego Colonny. Zostały one bowiem przeznaczone na budowę nowego kościoła. Jesienią 1882 roku rozpoczęła się budowa fundamentów pod nowy kościół. Ludność za wsze1ką cenę chciała budować na starym miejscu, gdzie spalił się kościół. Mówiono, że nowo wyznaczony teren obok plebani był zbyt mokry. W dniu 17 maja 1883 został położony uroczyście kamień wegie1ny przez ks. Czekalla, proboszcza z Krasiejowa, obecny również był ks. Schaffranek, wikary z Dobrodzienia. Już 1 listopada 1883 roku kościół był pod dachem, ale ostatecznie zadaszono go w grudniu 1883 roku. Aby uchronić wiernych przed zimnem, wstawiono dotychczas używaną kap1icę do środka nowobudowanego kościoła. 20 października 1884 roku kościół został poświęcony przez ks. Porscha, dziekana z Opola, gdyż Staniszcze Wielkie należały do roku 1926 do dekanatu Opole.
W kopule wieży dzisiejszego kościoła w Staniszczach Wielkich znajdują się dokumenty dotyczące kościoła i jego budowy, ówczesne pieniądze oraz odpis listy zbiorczej ofiarodawców budowy.

Odpust parafialny ku czci św. Karola Boromeusza – 4 listopada lub w niedzielę po 4 listopada.

Źródło: parafia-staniszczewielkie pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pewną ciekawostką (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) jest to co znajduje się na przeciw miejsca ukrycia kesza, po drugiej stronie ulicy.  Jest to przykład nieoczywistego w dzisiejszych czasach wykorzystania niszczejącego, problematycznego budynku. To co widzimy to nowoczesny Dom Spokojnej Starości - a jeszcze niedawno: opuszczony i niszczejący budynek byłej szkoły podstawowej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce:

Zawartość: logbook, ołówek, drobiazgi na wymianę, specjalne certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, pochłaniacz wilgoci

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC:)

Obrazki/zdjęcia
Stary kosciół
Nowy Kościół