Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A065- Zamek w Swobnicy - OP1773
Właściciel: alex22
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 53 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-03-2009
Data utworzenia: 21-03-2009
Data opublikowania: 21-03-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2014
23x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
4 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: KBsmoq, kozburki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zamek w Swobnicy (Wildenbruch) był jedną z najważniejszych i najsilniejszych warowni Joannitów (następny, podobny jest w Łagowie). Zbudowano go na półwyspie zaś od strony lądu umocniono fosą z mostem zwodzonym. Dalej było podzamcze bronione kolejnym przekopem wodnym o szerokości aż 25 metrów. Zgodę na budowę zamku wydano w Szczecinie w 1377 roku. Zamek postawiono na planie kwadratu o boku 50 metrów. Potężna wieża (na dole czworoboczna, wyżej okrągła) miała pierwotnie 31 metrów. Całość była otoczona murem obwodowym.

Do 1648 roku zamek był siedzibą komandorii zakonnej, w XVII wieku przeszedł w ręce szwedzkie, potem w pruskie. W XVIII wieku przebudowany. W 1648 Joannici zostali wyrzuceni ze Swobnicy. W 1730 roku zamek przekształcono w rezydencję myśliwską margrabiów von Hohenzollern ze Schwedt. Ostatnia poważna modernizacja miała miejsce w XIX wieku. W 1945 zamek splądrowali Rosjanie ale go nie zniszczyli. Później, przez kilkanaście lat, był tu PGR. Potem magazyny zboża. Dziś  nie ma tu nic.Zachowały się jedynie zrujnowane zabudowania, mury obronne oraz w niezłym stanie wieża o podstawie kwadratu.

 

O zameku: tutaj. 


Nam udało się dotrzeć do bramy wjazdowej na posesję choć były pewne problemy N53*01.856' , E14*37.270' (uwaga teren prywatny, ale dostępny do zwiedzania -brak ogrodzenia. Trzeba tylko sprawdzić czy nie ma ciecia lub zapytać się czy można wejść i popatrzeć na ruiny-gość podobno nie robi problemów).
Można (a nawet trzeba) wejść na wieżę, ale tylko do połowy dalej zdemontowane schody drewniane ze względów chyba bezpieczeństwa-szkoda bo widok był by fajny. Amatorom extrem polecam zabrać drabinę około 5 metrów to wtedy można dostać się na wyższe kondygnacje wieży.
Kesz skitrany na wieży. Wchodząc po schodach na górę trzeba uważać bo są wąskie i uszkodzone. Po wejściu do środka na podłodze duża klapa metalowa- jeszcze jest!!!, sprawdzaliśmy latarkami bardzo głęboko także trzeba uważać aby nie wpaść bo złomiarze są czujni. Stojąc w środku wybieramy środkowy korytarzyk trzeba się do niego wdrapać bo jest jakiś metr  od posadzki a tam jest skitrany kesz. 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
Tak to wyglądało dawniej.