Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Księzyno - OP8QRK
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 137 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-03-2018
Data utworzenia: 04-03-2018
Data opublikowania: 04-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2018
13x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
56 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Księżyno

Ogród przy dworze Zaczeniuków – eklektyczny, ozdobno-użytkowy ogród przydomowy, powstały około 1886 r. na miejscu wcześniejszego folwarku plebańskiego funkcjonującego tu w latach 1671-1843 i jeszcze wcześniejszej siedziby sprzed 1577 r.

Położenie obiektu: na niewielkim wzgórzu opadającym do doliny rzeczki Horodnianki, około 7 km od centrum Białegostoku

  Księżyno znane było w XVI w. pod nazwą Woroszyłowszczyzna, która w roku 1577 figuruje w źródłach jako „obrub” liczący 6 włók, należący do starostwa knyszynskiego i znajdujący się w ręku „odźwiernika JKMci”, który zapewne był jednym z dworzan króla Zygmunta Augusta, związanym z królewską rezydencją knyszyńską, któremu król ten wydzielił ze starostwa knyszyńskiego Woroszyłowszczyznę w pobliżu Knyszyna. Być może posesorem tych dóbr był Makary znany z innego dokumentu – Anny Jagiellonki, któremu królowa zezwoliła 3 lipca 1595 r. cedrować 3 włóki w Łopuchowie w starostwie tykocińskim Pawłowi Chylińskiemu i jego żonie Dorocie.

W 1671 r. ówczesny właściciel folwarku Stanisław Woroszyło zapisał go na wieczne czasy kościołowi juchnowieckiemu i odtąd aż do 1843 r. stanowił on własność tego kościoła. Ten niewielki folwark miał jednak charakter użytkowy i raczej nie posiadał elementów ozdobnych. Wskazuje na to treść wzmianek źródłowych. Na przykład w 1828 r. pisano: „Roku 1671 miesiąca lipca 17 dnia wielmożny Stanisław Woroszyło przed aktami publicznemi w Drohiczynie darował i wiecznemi czasy zapisał kościołowi Juchnowieckiemu dla sestencyji plebana i sług folwarczek Woroszyłowszczyznę z 6 włók ziemi wszelkiej składający się o 7 werstw (s) od kościoła odległy, w którym lasu zajmującego drobną olszyną, leszczyną, choiną łącznie z sianokosnym błotem i zaroślami może być do 4 włók ziemi, a ornej do 2 włók zajmujących. Dozoruje i pilnuje takowego lasu [w 1828 r.] leśnik tamże pod lasem mieszkający, który umyślnie jest na to przez miejscowego proboszcza przeznaczony i ugodzony, jednak zawsze jest pod dozorem miejscowego proboszcza. Ten folwark graniczy z jednej strony od wsi szlacheckiej Horodnian – dróżką, z drugiej strony od wsi Ihnateczków rzeczką, z trzeciej strony od wsi Hryniewicz, z czwartej i piątej strony od wsi Ihnatek dróżkami. Na takowym gruncie, tak w owym folwarku Woroszyłowszczyźnie, jako i pod kościołem egzystującym wysiewa się oziminy 19 czetwierci i tyleż jarzyny, siana może być pudów 660”. Z kolei w 1820 r. w folwarku zatrudniony był tylko 1 poddany. W 1784 r. pisano natomiast: „Woroszyłowszczyzna folwark do kościoła juchnowieckiego należący, od Białegostoku pół mili, w łąki i w las na opał obfity. Gruntów zaś na włók trzy mający”.

  Wizyta z 13 października 1829 r. bliżej opisuje zabudowania folwarku: „W folwarku Woroszyłowszczyźnie o milę od plebanii odległym znajduje się budowla następna. Dom mieszkalny dla czeladzi o 1 izbie stary… pod dachem słomianym. Naprzeciwko tego domu sklepik zruinowany. Obora na bydło łącznie z szopą na siano, z dwojga drzwiami, pod dachem słomianym. W rogu tej obory stodoła niedawno przez teraźniejszego rządcę zreperowana z dwojga drzwiami i szpichlerzykiem wnętrznym, pod dachem słomianym. W rogu tej stodoły – na drugiej stronie stajnia, z dwojga drzwiami, pod dachem słomianym”. W 1843 r. „w czasie zaboru nasiedlennych ziemnych kościelnych majątków, kapitałów, annuat w wiedze i władaniu skarbu postąpił i ziemny majątek wraz a kapitałami przynależny do kościoła juchnowieckiego do nastąpienia lustracji ziemi wszelkiej i to częściami w kilku miejscach do 27 ½ dziesięciny, a w roku 1853 lustracja wydzieliła temuż Kościołowi Juchnowieckiemu ziemi wytycznej 33 dziesięciny, a w granicach tegoż nadziału ziemi nieużytecznej 20 dziesięcin, jakowy nadział taż lustracja podała w wiedzę i władanie miejscowego proboszcza”.

W II połowie XIX w. dawna siedziba folwarczna zmieniła właściciela i zmieniła też nazwę na Księżyno w odróżnieniu od zakupionych przez chłopów gruntów folwarku nadal przez jakiś czas nazywanych jeszcze Woroszyłowszyzną. Trudno dziś powiedzieć, czy i co wspólnego miała powstała w latach 80. XIX w. kompozycja Księżyna z rozplanowaniem dawnego folwarku plebańskiego.

W spisie własności ziemskiej Guberni Grodzieńskiej Dikova (opublikowanym w 1890 r.) wymienia się już Uroczysko Księżyn obejmujące 57 ¾ dziesięciny (64 ha), a jako właściciela podaje Bernarda Zaczeniuka. Osobno została wymieniona w tym spisie Wroszyłowszczyzna, którą posiadali chłopi i która miała 57, 5 dziesięciny.

  Bernard Zaczeniuk zbudował w Księżynie murowany dom mieszkalny stanowiący jego podmiejską siedzibę, położoną około 7 km od centrum Białegostoku. Dom stał na wzgórzu, które ku północnemu-wschodowi opadało do doliny rzeczki Horodnianki i był zwrócony elewacją frontową w stronę wzgórza cmentarnego w Ignatkach (położonego po przeciwnej stronie doliny Horodnianki). Po przeciwnej stronie domu niż rzeka założono dość skromny ogród (całość kompozycji zajmowała tylko 1,5 ha) o kompozycji nawiązującej do geometrycznych wzorców barokowych. Ogród graniczył z drogą łączącą pobliski dwór w Horodnianach z kościołem w Juchnowcu. Prostokątne wnętrze ogrodowe leżało między tą drogą a dworem i przecięte było prostą drogą spacerową. We wnętrzu tym posadzono symetrycznie rozmieszczone żywotniki, lilaki i róże, a przy granicach brzozy, jesiony, klony i lilaki. Na północ od dworu pozostawiono grupę drzew z dawnego lasu, którą wzbogacono nowymi dosadzeniami. Grupa ta sąsiadowała z niewielką sadzawką zamykającą ogród od północy. Na południowy-wschód od domu i ogrodu umieszczono zabudowania gospodarcze (hodowlane i magazynowe). Nie znamy obecnie układu części gospodarczej ani budowli, jakie się tam znajdowały.

Nie jest znany akt prawny na mocy którego Bernard Zaczeniuk przejął Księżyno i wydaje się, że sytuacja własnosciowa tej siedziby nie została wtedy prawnie uregulowana, a uregulowali ją dopiero synowie Bernarda, Seweryn, Jakub, Wojciech i Józef Antoni Zaczeniukowie, którzy 29 listopada 1897 r. kupili od Nadziei Rajewskiej 137 dziesięcin ziemi z należącego do niej folwarku Horodniany. W akcie zakupu nie ma mowy ani o Księżynie, ani o Woroszyłowszczyźnie lecz wyszczególnia się folwark Ignatki z uroczyskami Maćkowszczyzna i Podrzecze. Dopiero inny akt, o rok późniejszy określił majątek Zaczeniuków jako Księżyńską Daczę. Współwłasnością zarządzał najstarszy z braci – Seweryn, wskazany jako posesor 13 października 1903 r. Był on architektem, m.in. współautorem projektu Domu Ludowego im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, wzniesionego przed II wojną światową, a obecnie mieszczącego Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Po Sewerynie Księżyno odziedziczył jego syn, a następnie wnukowie.

  Kompozycja nie uległa zniszczeniu ani w czasie I ani w czasie II wojny światowej i do lat 70. XX w. nie była przebudowywana, ale chociaż uzupełniano w niej nasadzenia, to po 1944 r. uległa zaniedbaniu. W latach 70. I 80. XX w. przekształcono część gospodarczą, w której wzniesiono kilka nowych budynków przeznaczonych do hodowli owiec. Teren wokół domu na nowo ogrodzono, osuszono staw, który został zamieniony w wysypisko śmieci. Zwolna ogród nabrał wyglądu typowego ogrodu przydomowego o ubogiej dość roślinności posadzonej w regularnym układzie. W latach 80. XX w. rosły tam jednak stare drzewa z końca XIX i z początku XX w., wśród których wyróżniał się starszy orzech rosnący przy studni usytuowanej w sąsiedztwie domu. Rola tego obiektu w krajobrazie była (podobnie jak wcześniej) niewielka. Utrzymano natomiast świadomie skomponowany widok z założenia na dolinę rzeki i wzgórze cmentarne położone po przeciwnej stronie doliny.

Obrazki/zdjęcia
Pod małym słupkiem
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 2x komentarz 0x Wszystkie wpisy