Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ignatki - OP8QRG
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 142 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-03-2018
Data utworzenia: 04-03-2018
Data opublikowania: 04-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2018
20x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
49 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ignatki

Ogród dworski – kompleks bezstylowych ogrodów ozdobnych i użytkowych o kompozycji stanowiącej mieszaninę form regularnych i krajobrazowych, powstały w końcu XIX w. na miejscu wcześniejszego folwarku

Położenie obiektu: na wzgórzu, położonym na północ od rzeczki Horodnianki, a na południowy-wschód od traktu z Białegostoku do Suraża

 

  Pierwotnie Ignatki stanowiły część dóbr bojarskich Horodniany . Dokument będący falsyfikatem, sporządzony przed 1772 r., rzekomo wystawiony w 1533 r. (zawierający jednak niektóre autentyczne treści), w opisie granic Horodnian wspomina siedlisko Ihnata Jakubielicha, którego imię – jak możemy się domyślać – dało nazwę miejscowości. W 1540 r. bojarzy Horodeńscy, synowie Jerzego Stefan i Aleksy oraz ich stryj Grzegorz dokonali podziału własności na trzy części. W dwu działach po dziś dzień przetrwały siedziby dworskie – w Horodnianach i w Ignatkach . W 1569 r. Horodeńscy złożyli przysięgę na wierność królowi i Koronie Polskiej, jednak tylko część pierwotnego nadania znalazła się w granicach polskich. Dział z późniejszymi Ignatkami, z bliżej nieznanych powodów pozostał w granicach Litwy. Z tego faktu można wnioskować, że pierwotnie Horodniany były związane z dobrami Białystok i tak samo jak włość Białostocka w 1569 r. (podzielona między Wiesiołowskich i Chodkiewiczów) w części znalazły się na Litwie, a w części w Koronie Polskiej. W 1784 r. pleban białostocki odnotował, że szlachecka „okolica Ignatki” w jego parafii przynależy do litewskiego powiatu grodzieńskiego, a pleban niewodnicki, że Horodniany „wieś szlachecka panów Horodeńskich” przynależy do koronnego powiatu suraskiego.

W 1654 r. w źródłach wspominany był Marek, syn nieżyjącego już Iwocha Horodzińskiego, dziedzic na Horodnianach, który uczynił wówczas zapis na rzecz swojego syna – Samuela Horodzińskiego, komornika ziemskiego bielskiego. W 1676 r. tenże Samuel Horodziński, syn Marka dziedzica Horodnian, uczynił zapis pieniężny swej żonie Katarzynie ze Świąckich. W 1704 r. ten dział Horodnian należał już do Michała Horodeńskiego (ur. 29 września 1680 r.), komornika ziemi bielskiej i jego żony Katarzyny z Siekierskich. W dokumencie z tego roku zaznaczono, że Ignatki położone były w powiecie grodzieńskim Wielkiego Księstwa Litewskiego, taką też przynależność administracyjną pokazuje mapa Karola de Perthees’a z 1795 r. W 1794 r. okolica szlachecka Ignatki zaliczana była do parafii choroskiej powiatu grodzieńskiego.

  W czasach króla Stanisława Augusta oba działy dóbr – Horodniany i Ignatki – znalazły się w jednym ręku. Ich właścicielem był Karol Horodeński, szambelan królewski, ożeniony z Konstancją Zajączkówną (zm. po 1820 r.). W I połowie XIX w. majętność przeszła do rąk Kobylińskich. Wzmianki dotyczące czasów Powstania Styczniowego informują bowiem o konfiskacie majątku Horodniany, należącego do Tadeusza Kobylińskiego, z powodu udziału w powstaniu jego syna Adolfa. Inne źródła informują, że Ignatki w 1800 r. były własnością Ludwika Rabeckiego.

W 1869 r. Józef Karol Horodeński (syn Franciszka),pewnie z tego właśnie powodu sprzedał dobra Horodniany Adolfowi Reingardtowi (wzm. w 1876 r.). W 1886 r. jako właścicielka występuje Luba Reingard. Przed 1894 r. Ignatki stały się własnością rodziny Mieciołowskich, którzy gruntownie przebudowali tę siedzibę.

Powstał tam nietypowy układ przestrzenny, w którym ustawione w czworobok budynki otaczały prostokątny zieleniec. Wynikało to zapewne z faktu, że nowe budynki zaczęto stawiać wokół istniejących wcześniej zabudowań folwarku, których z jakichś przyczyn nie można było rozebrać. Drewniany dwór, który stał w północnym boku tego prostokątnego terenu, postawiono prawdopodobnie na końcu, gdy nie było już miejsca na lepszą lokalizację. Dopiero po wzniesieniu nowych zabudowań usunięto stare, a na wzgórzu w centrum układu posadzono drzewa i krzewy ozdobne. Wzdłuż dróg obiegających zieleniec posadzono szpalery klonowe, a na zieleńcu urządzono trawiaste wnętrze, w którym rosły kolista altana lipowa, grupy lip, klonów, świerków, grabów i krzewów ozdobnych. Wokół wnętrza i do altany poprowadzono drogi spacerowe, a przy dworze, wyposażonym w oszkloną werandę, posadzono klony i graby.

Uporządkowano też system drożny założenia, tak aby wszystkie 4 drogi dojazdowe wychodziły z narożników dziedzińca otaczającego zieleniec. Drogi te zostały obsadzone alejami lip, grabów, klonów, topól i kasztanowców. Na południe i wschód od zabudowań założono kompleks sadów, graniczący od południowego-zachodu z rzeką. Na wschód od rzeki wykopano 3 duże stawy zamykające ogrody od południa i południowego-wschodu. Ponadto usypano nad rzeką groblę i wzniesiono młyn wodny. Na południowy-zachód od stawów ulokowano na szczycie niewielkiego wzniesienia cmentarz dworski, na którym zasadzono sosny, a przy granicach lilaki. Pochowane tu zostały cztery osoby należące do rodziny Mieciołowskich. Na zachód od dworu i prowadzącej do niego od północnego-zachodu alei dojazdowej, założony został kolejny sad, który otoczono drogami oraz szpalerami jesionów i świerków. W oddaleniu od siedziby dworskiej, na północny-wschód od drogi do Hryniewicz, zlokalizowane zostały czworaki. Całość kompozycji zajęła teren o powierzchni około 19 ha.

Mieciołowscy władali Ignatkami do wybuchu II wojny światowej. W latach 30. XX w. właścicielem był tu Borys Mieciołowski. Od 1939 r. do roku 1941 majątek był użytkowany przez „Prisobno Chozjajstwo Wojennogo Wajentorga”, a w latach 1941-1944 przez Niemca z Giżycka, zaś po II wojnie światowej przeszedł na własność Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego Ignatki.

  Po przejęciu obiektu przez PGO Ignatki nastąpiły istotne zmiany układu przestrzennego. Zlikwidowano lub przesunięto drogi wychodzące z narożników dziedzińca w kierunkach północno-zachodnim i południowo-wschodnim. Część budynków dworskich rozebrano. Na wschód od budynków dworskich wzniesiono duży kompleks szklarni i nowych budynków gospodarczych. Na miejscu rozebranych czworaków powstało osiedle mieszkalne dla pracowników PGO. Mieszkania pracowników umieszczono także we dworze. W oficynie do lat 70. XX w. mieściły się dzieciniec i świetlica zakładowa. W latach 50. wzniesiono nowy spichlerz łamiąc prostokątną dotąd formą dziedzińca.

Całkowitemu zniszczeniu uległy sady dworskie. W latach 1945-1946 posadzono natomiast na terenie założenia świerki serbskie i pospolite (pochodzące ze szkółki założonej przez Niemców na Krywlanach) wzdłuż drogi wiodącej do szosy białostockiej, a także przy samej szosie i na przedłużeniu zachodniej granicy założenia. Dewastacji uległa za to stara roślinność alei i szpalerów oraz zieleńca, na którym urządzono tor do jazdy konnej, wykorzystywany przez Studencki Klub Jeździecki. Zieleniec ogrodzono wtedy wysoką siatką, a wewnątrz ustawiono przyrządy hippiczne. W latach 60. XX w. na południe od dworu wzniesiono dwa nowe budynki.

Do lat 80. XX w. z dawnych zabudowań przetrwały: drewniany dwór, drewniana oficyna, murowana obora, murowana stodoła i drewniany czworak. Z dawnych nasadzeń zachowały się do tego czasu: część drzew zieleńca (i rosnących na dziedzińcu), resztki szpalerów wokół zachodniego sadu i część alei prowadzącej do dworu. Poza tym, z dawnego układu kompozycyjnego zachowały się stawy, drogi dojazdowe i zarośnięty cmentarz dworski. Starodrzew pochodził z nasadzeń dokonywanych w końcu XIX lub w I połowie XX w. i składał się głównie z lip, jesionów, klonów, świerków, topól i brzóz. Przy dworze rosły też 3 drzewa starsze - świerk i 2 kasztanowce z II połowy XIX w. Ogółem występowało tu w tym czasie zaledwie 15 gatunków drzew i krzewów, ale część roślinności stanowiły zarośla lub pojedynczo rosnące samosiewy.

  Cały obiekt był dobrze widoczny z otaczających dolinę rzeki wzgórz i wyróżniał się w krajobrazie wyprowadzonymi daleko poza centrum siedziby szpalerami oraz aleją, jednak zdewastowana część centralna założenia przedstawiała widok mało estetyczny, zaś nowa zabudowa konkurowała widokowo z pozostałościami starej kompozycji.

Obrazki/zdjęcia
Plan założenia dworsko-ogrodowego w Ignatkach - stan z 1988 r.
Dwór w Ignatkach w 1899 r.
Ogród dworski w Ignatkach - widok przez staw na cmentarz dworski
Wysoko! Za kamieniem