Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Świnobród - OP8QR4
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 147 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-03-2018
Data utworzenia: 03-03-2018
Data opublikowania: 03-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 27-05-2018
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
40 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Świnobród

Ogród fabryczny – regularna kompozycja zieleni towarzysząca budynkom fabrycznym i mieszkalnym, założona w końcu XIX w., po 1892 r.

Położenie obiektu: na śródleśnej polanie, nad rzeczką Świniobródką

  Aż do drugiej połowy XIX w. Świnobród był śródleśną polaną położoną w Puszczy Gródeckiej i wchodził w skład dóbr gródeckich. Fabrykę kapeluszy w Świnobrodzie założono przed 1870 r. (i w roku 1870 zatrudniała ona tylko czterech robotników).Po 1892 r., kiedy to dobra gródeckie zakupili Artur i Eugenia Hasbachowie, fabrykanci sukienni z Dojlid koło Białegostoku utworzono tam należącą do nowych właścicieli fabrykę kapeluszy. Kilka kilometrów od Świnobrodu funkcjonowały wówczas folwarki Stanek Majdan Izbisk, także należące w tym czasie do Hasbachów, przy których istniały ogrody ozdobne i użytkowe (zob. Stanek i zob. Izbisk Majdan). Fabryka w Świnobrodzie miała pełnić funkcje gospodarcze, toteż nie planowano tu zakładania ogrodów ozdobnych. Niemniej, chociaż obiekt miał charakter przemysłowy, to wprowadzono tu nasadzenia ozdobne.

Założona przez Hasbachów fabryka specjalizowała się w wyrobie kapeluszy, a dla spilśniania i wojłokowania sukna urządzono tu folusz. Zakład usytuowano na biegnącej przez dolinę Świnobródki grobli, przy spiętrzeniu wody wprawiającym w ruch koła i turbiny stęp do foluszowania. Nad zalewem, na południowy zachód od Świnobródki usytuowano inne zabudowania. Po grobli biegła droga, którą obsadzono aleją lipową. Uzupełniały ją nasadzenia wierzb i krzewów ozdobnych (m.in. róż, lilaków, pigwowców). Zabudowania fabryczne usytuowano nad rzeczką, na jej prawym brzegu, w sąsiedztwie grobli i alei lipowej. Skupiono je przy prostokątnym dziedzińcu. Na lewym brzegu Świnobródki, przy alei, wzniesiono drewniany dom zarządcy, obok którego, po obu stronach alei założono ogrody – warzywny i owocowy. Całe założenie zajmowało powierzchnię około 5 ha. Wartość krajobrazową tej kompozycji znacznie podnosił starodrzew Puszczy Gródeckiej, która otaczała ze wszystkich stron tę polanę, a ponieważ pomiędzy budynkami fabrycznymi a domem zarządcy znajdował się duży staw, to odbijające się w nim drzewa leśne i ogrodowe czyniły ze Świnobrodu miejsce nader malownicze i ciekawe.

  Niestety, zabudowa Świnobrodu uległa zniszczeniu już w okresie pierwszej wojny światowej, gdyż w 1915 r. Hasbachowie ewakuowali się do Rosji zabierając także urządzenia fabryczne, a opuszczony obiekt zniszczony został podczas działań wojennych. Po 1918 r. Hasbachowie nie byli już w stanie odbudować swoich zakładów sukiennych, więc w zniszczonej osadzie fabrycznej ulokowano leśnictwo, w którym zamieszkał dozorca trzebieży lasów. W basenie zalewu składowano drewno podlegające apreturze (w związku z uruchomieniem przez Hasbachów w Dojlidach fabryki dykty), a w południowo zachodniej części dawnego założenia ulokowano dwa inne składowiska drewna przeznaczonego do wywózki. Od 1934 roku zamieszkiwał w Świnobrodzie Sergiusz Hasbach ze swoją poślubioną w 1921 roku żoną Olgą z domu de Witt. Mieli poza tym mieszkanie w mieście Białymstoku (Sergiusz pracował jako przedstawiciel firmy Scherschmidt, Adam Opel i innych).

Kompozycja zieleni w większości przetrwała do czasów drugiej wojny światowej, a w czasie wojny także nie została zniszczona. Po wojnie przejęły ją Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Żednia, które w budynku dawnego zarządcy urządziło mieszkania dla pracowników leśnych.

  Pozbawione pielęgnacji stare drzewa w okresie powojennym zaczęły usychać lub były wycinane, a część terenu założenia zarósł las. Część krzewów ozdobnych wykarczowano, stare drogi zlikwidowano, a zamiast niektórych zlikwidowanych powstały nowe w innych miejscach. Zniszczone zostały wszystkie stare ogrodzenia. Do lat 80. XX w. z kompozycji fabryczno-ogrodowej pozostały jedynie droga na grobli, pozostałości alei lipowej, i staw, nadal wykorzystywany do leżakowania i moczenia drewna. Z okresu międzywojennego, gdy obiekt pełnił funkcje leśniczówki, przetrwał do tego czasu budynek dozorcy trzebieży lasów (obecnie też już nieistniejący). W tym czasie rosło tu zaledwie 28 gatunków drzew i krzewów. Mimo, że część terenu dawnego założenia pochłonął las, to dzięki pozostałym elementom dawnej kompozycji Świnobród nadal pozostawał miejscem malowniczym. Ponieważ jednak obiekt ten jest ukryty pośród lasu, to nie pełnił w krajobrazie szczególnej roli.

Obrazki/zdjęcia
Plan terenu założenia fabrycznego w Świnobrodzie - stan z 1988 r.
Leśna aleja w Świnobrodzie - zdjęćie z 1911 r.
Rządcówka w Świnobrodzie
Ogród fabryczny w Świnobrodzie - widok przez staw na rządcówkę i aleję rosnącą na grobli - stan z 1988 r
tu szukaj.