Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Muzeum Wigier w Starym Folwarku - OP8NAK
Owner: zueira
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 135 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-07-2017
Date created: 04-08-2017
Date published: 04-08-2017
Last modification: 04-08-2017
41x Found
2x Not found
3 notes
watchers 1 watchers
108 visitors
20 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Czerwiec 1920 r. Państwo polskie dopiero co odzyskało niepodległość, jego los jest wciąż niepewny, trwa wojna polsko-bolszewicka, Armia Czerwona prowadzi ofensywę – tymczasem jednak ichtiolog Alfred Lityński przyjeżdża z Warszawy nad jezioro Wigry, by z ramienia Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego (zał. w 1918) zbudować tutaj Stację Hydrobiologiczną. Działała ona przez całe Dwudziestolecie, prowadząc niezwykle szeroko zakrojone badania, m.in. nad meteorologią, właściwościami fizyko-chemicznymi wód, glonami i zwierzętami planktonowymi, rybami i bezkręgowcami. Niemal w każdej grupie organizmów odkryto gatunki nowe dla Polski lub zupełnie wcześniej nieznane. Wyniki badań hydrobiologicznych prowadzonych w Stacji zostały opublikowane w ponad 300 pracach naukowych, a także w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych.

Jak widać, Polska nie tylko wyczynami militarnymi stoi, w innych dziedzinach też mamy się czym pochwalić.   

Dalsze losy Stacji i jej kierownika były jednak smutne. Po wybuchu wojny została splądrowana i rozgrabiona przez miejscową ludność, a potem Niemcy zorganizowali w niej wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Lityński w czasie okupacji działał w Armii Krajowej, za działalność konspiracyjną otrzymał w 1944 r. Krzyż Walecznych. Pod koniec wojny został aresztowany przez NKWD i wywieziony na wschód. Chory na  serce, pozbawiony leków, zmarł 25 marca 1945 r. w pociągu deportacyjnym pod Smoleńskiem. Jego trupa wyrzucono z wagonu w śnieg.

Po wojnie w budynku stacji mieściły się kolejno: posterunek Milicji Obywatelskiej, szkoła podstawowa i ośrodek letni dla młodzieży należący do Fabryki Płyt Wiórowych w Suwałkach. W 1994 r. podniszczony obiekt został przejęty przez Wigierski Park Narodowy (zał. w 1989). Przez wiele lat WPN podejmował starania o uzyskanie funduszy na odbudowę i adaptację budynku na potrzeby muzeum. Prace budowlane ruszyły w październiku 2007, a 22 stycznia 2009 r. Muzeum Wigier zostało otwarte. Wkrótce rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Witolda Wielkiego w ramach projektu „Wigry i Kowno: dwustronne poszerzenie i rozwinięcie potencjału służącego edukacji ekologicznej”, dzięki której na Litwie została zaprezentowana wystawa o Wigierskim Parku Narodowym, a w Starym Folwarku – o kowieńskim ogrodzie botanicznym. Wystawom towarzyszyły seminaria i warsztaty związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną.

Skrzynka założona na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego, więc najpierw musiałyśmy udać się do siedziby dyrekcji (Krzywe 82) i zapytać o pozwolenie. Tę samą drogę polecamy innym działającym tu keszerom; na miejscu wiedzą doskonale, czym są geoskrzynki, tyle, że podchodzili jak dotąd nieufnie do serwisu opencaching.pl, lepszą opinię mając o geocaching.com ("wy jesteście z tego legalnego czy z tego nielegalnego serwisu?"). Warto to zmienić.

Skrzynka to duży słoik po kiszonej kapuście, zabezpieczony taśmą. Prosimy ostrożnie manipulować przy podejmowaniu i odkładaniu. Brązowe rozwiąż i zawiąż po sobie z powrotem, białe zostaw nienaruszone.

W środku certyfikaty dla sześciu pierwszych znalazców, logbook i kilka geokretów z kolekcji „Pięćdziesiąt piwnic Lecha”.

Nad Wigrami bywamy niestety na ogół tylko raz w roku, więc zapraszamy wszystkich do serwisowania skrzynki, jeśli będzie tego wymagała.

Lista płac: wykonanie skrzynki - zueira, opis - Pino, transport kołowy i cierpliwość - Lech, pomysł i umieszczenie w terenie - wszyscy wymienieni i jeszcze Fraszka.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- wejście do muzeum
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Gdy wciśniesz guzik, ptak się odezwie i zabłyśnie diodą.
Tym batyskafem nurkujemy na dno jeziora.
Fraszka uczestniczy w zakładaniu skrzynki.
Logbók i certyfikaty oraz narzędzia, którymi zostały wykonane.
To skrzynka widzi...
...a tak ją widzą.
Log entries: Found 41x Not found 2x Note 3x Picture 2x All entries Gallery