Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Mauzoleum 18 Dywizji Piechoty Wrzesień 1939 r - OP8N70
Owner: Greg30
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 117 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-07-2017
Date created: 30-07-2017
Date published: 30-07-2017
Last modification: 06-08-2017
27x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
64 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Mogiła na cmentarzu w Andrzejewie wcześniej stanowiąca oddzielny cmentarz aktualnie jako mauzoleum. W roku 1972 z inicjatywy szefa sztabu 18 DP R.Dypl.Płk Kazimierz Pluta-Czachowski i jego kompani broni oraz rodziny poległych rozpoczęto budowę ów miejsca. Zakończenie nastąpiło w 1975 r

Żołnierzy polskich poległych na północ i zachód od Łętownicy chowano tam, gdzie padli. W Łętownicy natomiast i na południe od tej miejscowości akcja grzebania poległych i niesienia pomocy rannym miała charakter zorganizowany. Już od rana 13 września ludność Andrzejewa i okolicznych wsi w pierwszej kolejności zbierała rannych i przewoziła ich wozami do Andrzejewa. 

Poległych (przy udziale kobiet oraz kilkunastoletnich chłopców) znoszono z pola walki do drogi polnej Łętownica — Andrzejewo. Następnie przewieziono ich wozami do Andrzejewa, gdzie — po przyjęciu znajdujących się przy zwłokach wszelkiego rodzaju dokumentów, listów i znaczków tożsamości — pochowano we wspólnej mogile na zewnątrz muru cmentarnego. W tym celu wykorzystano istniejący tam dół po ziemi wybranej jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych. W Andrzejewie było bowiem brak mężczyzn mogących wykopać tak wielką mogiłę na cmentarzu.

Z inicjatywy społeczeństwa, a szczególnie księdza wikarego Józefa Wiśniowolskiego i ówczesnego kierownika szkoły Edwarda Łuniewskiego oraz nauczycieli Wandy Przeździeckiej i Aleksego Olejnika — w kościele parafialnym założono szpital polowy, do którego przeniesiono około 400 rannych. Lekarz 71 pp, prawdopodobnie ppor. rez. dr Władysław Pręgowski, wspólnie z lekarzem niemieckim, przysłanym przez szefa sanitarnego 20 dywizji piechoty zmotoryzowanej i zaopatrzonym w narzędzia chirurgiczne oraz środki opatrunkowe, przeprowadzali operacje na wielkim ołtarzu służącym za stół operacyjny. Po zakończeniu zabiegów i opatrzeniu ran żołnierzy układano na słomie rozesłanej na posadzce kościelnej. Po kilku dniach przeniesiono ich do budynku szkoły, opróżnionego z rannych Niemców.

Mauzoleum w Andrzejewie, w którym pochowano żołnierzy poległych w walkach pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12 i 13 września 1939 r., pozostanie wieczną pamiątką tych walk dla przyszłych pokoleń. W miejscu tym od dnia 13.09.39 chowano poległych zbieranych z pola walki, z Dowództwa 18. DP, 33. pp, 42. pp, 71. pp, 18. pal, 18. dac, 18. bat. plot, Batalionu Obrony Narodowej „Kurpie” i Kaw. Dyw. – 5. p.uł.
W mogile tej po bitwie pochowano około 400 żołmierzy i oficerów, a w 1973 roku przeniesiono też prochy pochowanych w osobnej mogile na cmentarzu w Andrzejewie zmarlych z ran kilka dni po bitwie. W połowie roku 1975 przeprowadzono prace budowlane zamieniając ziemną mogiłę w Mauzoleum Poległych. Mauzoleum żołnierzy 18. Dywizji Piechoty zostało uroczyście poświęcone w dniu 26 września 1976 roku, po polowej mszy św. odprawionej na stopniach Mauzoleum.

- Pułkownik Aleksander Wertel ostatni dowódca 18 Dywizji Pułku Piechoty. Ranny 12 września pod Łętownicą, tego samego dnia wieczorem poległ pod Andrzejewem.

- Generał Stefan Kossecki - dowódca 18 D P P zwanej "Żelazną Dywizją". Został ciężko ranny, w wyniku porozumienia z dowództwem wojsk niemieckich został przewieziony do niemieckiego szpitala polowego. Po przekazaniu Białegostoku w ręce sowietów ślad po nim zaginął.

Pozostałe informacje znajdziecie na tablicach mauzolem. 

http://www.portalwrona.com/18-dp---bitwa-pod-andrzejewem

 

Na cmentarzu stoi również kaplica cmentarna z 1884 r. 

Kesz to mała tutka z loogbookiem. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Mauzoleum
Kaplica
Log entries: Found 27x Not found 0x Note 1x Picture 1x All entries Gallery