Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Spadające gwiazdy - OP8N6Z
Eigenaar: Aldavar
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 232 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-07-2017
Gemaakt op: 30-07-2017
Gepubliceerd op: 30-07-2017
Laatste verandering: 01-08-2017
13x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
222 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Belka
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Torch needed  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Spadające gwiazdy to różnej wielkości materia skalna, najczęściej wielkości ziarnka piachu, która powstała z rozpadu komet. Meteoroidy lecące w atmosferze ziemskiej zostawiają świecący ślad – meteor – który powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z jego powierzchni oraz nagrzanych gazów atmosfery. Słowo „meteor” pochodzi z greckiego, gdzie oznacza „zawieszony w powietrzu”. 

 

Autor zdjęcia: astronomia.szczecin.pl

 

Meteory od zawsze zwracały uwagę ludzi. Spartanie uznawali je za znak o grzechu króla i porze jego abdykacji. Rzymianie twierdzili, że są wysyłane przez Jowisza jako zwiastun burzy, zapowiedź narodzin dziecka lub innych ważnych wydarzeń. W folklorze chrześcijańskim oznacza, że dusza opuściła czyściec, zaś w folklorze muzułmańskim spadające gwiazdy to kamienie ciskane przez anioły, aby odpędzić dżinny od nieba.

 

W Polsce największy deszcz meteorytów spadł 30 stycznia 1868 roku w pobliżu miejscowości Pułtusk. Na terenie całego kraju widziano wtedy mknącą po niebie ognistą kulę, która zniknęła nad miastem. Mieszkańcy usłyszeli potężny huk i z nieba posypały się kamienie. Jak oceniają specjaliści z wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego, kamienne odłamki, które zasypały obszar 127 kilometrów kwadratowych, miały łączną masę 8863 kg. Większość z nich stanowiły kilkugramowe okazy, lecz niektóre były naprawdę duże - największy meteoryt ważył 9095 gramów!

 

Jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów są Perseidy. Ich obserwacje trwają już niemal 2 tysiące lat, a o ich aktywności wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Pod wpływem zbliżenia się komety do Słońca, do którego dochodzi co 133 lat, materiał zostaje rozproszony po orbicie i każdego lata wpada w ziemską atmosferę z prędkością dochodzącą do 60km na sekundę. Nazwa związana jest z miejscem, do którego prowadzą ich ślady – do jednego punktu leżącego w gwiazdozbiorze Perseusza. Rój ten nazywany bywa także „łzami św. Laurentego” i ma to związek z przypadającą 10 sierpnia rocznicą jego męczeńskiej śmierci. W Polsce określa się je zaś „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ ich kulminacja przypada właśnie w czasie święta tego patrona.

 

Podobno, gdy zobaczy się spadającą gwiazdę należy pomyśleć życzenie, a że każda okazja jest dobra by marzyć, nie zapomnijcie o tym. Niektórzy twierdzą, że udane obserwacje wprawiają w dobry nastrój, a wtedy życzenia łatwiej się spełniają.

 

Zadanie:

Na współrzędnych startowych podążaj za gwiazdami tylko za tymi odpowiednimi :) Kesz jest zalecany nocą i przyda się latarka, aby odszukać odblaski i nieduża drabina, aby się do kesza dostać. Dobrze się rozglądaj, bo o tej porze roku jest trochę trudniej.

Dla pierwszych trzech znalazców skropmy certyfikat :)