Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Murale Ku Pamięci - Wizna - OP8N1R
Owner: Greg30
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 113 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-07-2017
Date created: 19-07-2017
Date published: 28-07-2017
Last modification: 14-08-2017
13x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
75 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: iwonia1999, keram58, martuś, szabla, Zuza007
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Przenosimy się do okresu II Wojny Światowej.

Pierwszy powstał w 2012 r. stworzony przez studentów i absolwentów ASP z tzw. Gdańskiej Szkoły Murali. Z niezwykłą precyzją powiększyli i przenieśli na ścianę obraz utrwalony przez niemieckiego żołnierza na maleńkiej (6 x 8 cm) fotografii.

Przedstawia on epizod bitwy pod Wizną (07-11.09.1939) z powodu dysproporcji sił zwanej Polskimi Termopilami . Co ciekawe – żołnierzy kpt. Raginisa namalowano dokładnie w miejscu, w którym 10 września 1939 r. zdjęcie zostało wykonane.

Drugi powstał w następnym roku, na plenerze malarskim zorganizowanym w Wiźnie. Tym razem był efektem współpracy studentów ASP z Wrocławia i wspomnianej już Szkoły w Gdańsku. Zainspirowani obrazami Chełmońskiego „Żurawie” i ”Krzyż w zadymce”, młodzi muraliści utworzyli malowidło nawiązujące do prac artysty i do otaczającego wieś nadbiebrzańsko-nadnarwiańskiego krajobrazu. 

W 2014 r. kolejnym muralem uczczono 70 rocznicę bitwy pod Monte Cassino i trzydziestu mieszkańców Wizny, którzy w niej uczestniczyli (dwóch zginęło).

Kilka miesięcy później, we wrześniu 2014 r. powstał czwarty mural, tym razem poświęcony kapitanowi Korpusu Ochrony Pogranicza Władysławowi Raginisowi  – dowódcy wiźnieńskiej bitwy, pośmiertnie awansowanemu do stopnia majora (w 2012 r.) . Roześmianą twarz Raginisa przeniosła na wielką ścianę dwójka gdańskich studentów. Także ten mural powstał na podstawie maleńkiego zdjęcia, a uroczyste odsłonięcie związane było z 75 rocznicą śmierci oficera.

Piąte malowidło nosi dość przewrotny tytuł "Droga do raju..." . Tym „rajem” miał być Kazachstan, dokąd w latach 1940-1941 deportowano około 150 wiźnieńskich rodzin. Cmentarnej. Stoi on w miejscu domu rodzinnego przedstawionej na muralu dziewczynki.

W 2015 r. po raz kolejny przyjechali do Wizny adepci Gdańskiej Szkoły Muralu. Tym razem plener zaowocował upamiętnieniem żołnierzy AK z Placówki Wizna , w budynku tym podczas wojny mieścił się posterunek niemieckiej żandarmerii. Przynajmniej dwukrotnie był areną akcji zbrojnych przeprowadzanych przez akowców.

Wiźnieńskie murale powstają pod patronatem Stowarzyszenia Wizna 1939 . Wszystkie śmiało można nazwać pomnikami historii miejscowości i związanych z nią ludzi. Wykonano je farbami wyjątkowo odpornymi na warunki atmosferyczne, można więc mieć nadzieję, że długo jeszcze dadzą się oglądać.

Warto zerknąć  

Szwedzki zespół Sabaton poświęcił bohaterom spod Wizny jeden ze swoich utworów zatytułowany 40:1

https://www.youtube.com/watch?v=epeQwq-aYV0

Strona stowarzenia Wizna 1939

http://www.wizna1939.eu/

Kesz to plastikowa tutka ukryta w energetyku na ul. Plac Kpt Raginisa

Po drugiej stronie bardzo prężnie działającej miejscowej OSP, a na łuku drogi po prawej stronie od OSP kolejny pomnik pamięci żołnierzy Armii Krajowej

Aby zaliczyć kesza należy odszukać murale i w hasło wpisać rosnąco nr budynków ( oddzielając przecinkiem bez odstępu) na których zostały namalowane murale lub nr posiadłości na których się znajdują. Murali jest siedem, cyfr lub liczb jest siedem, dwa numery domów powtarzają się, ale wpisujemy kolejno.

W przypadku muralu z Kpt Raginisem szukajcie nr. budynku sklepu obok

Np. 2,2,38,190,itd,itd,itd

Udanych poszukiwań murali i samych FTF-ów. 

 

Pictures
.
..
...
....
.....
......
.......