Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zespół dworski Prendowskich - OP8MUQ
Mirzec
Owner: dzejbi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 211 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-07-2017
Date created: 04-07-2017
Date published: 04-07-2017
Last modification: 04-07-2017
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
71 visitors
6 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

   "W 1827 roku ekonomem folwarku Mirzec był Ludwik Prendowski. W 1839 roku wybudował dworek polski, w którym północna część miała spełniać rolę saloniku literacko-patriotycznego. Dzierżawę majątku z biegiem lat przejął jego syn Józef. Józef Prendowski urodził się w 1828 roku. Czynnie angażował się we wsparcie Powstania Styczniowego, zorganizował pomoc dla powstańczych oddziałów i został mianowany Komisarzem Wojskowym województwa sandomierskiego. Do prac powstańczych przyłączyła się również żona Józefa, Jadwiga z Woyciechowskich, która została kurierem Rządu Narodowego oraz mianowana została główną organizatorką pomocy rannym i poszkodowanym  Za swoje poglądy niepodległościowe i patriotyczne Józef Prendowski był osadzony przez 5 miesięcy w więzieniu w Radomiu. Zwolniony został za kaucją i zmuszony do wyjazdu bez dozoru policyjnego na zesłanie do Kunguru, znajdującego się w guberni permskiej. Na zesłanie udał się ze swoją żoną Jadwigą. Wrócił do kraju po ułaskawieniu żony, co nastąpiło w marcu 1866 roku. Zmarł w Mircu 24 października 1872 roku. Po śmierci męża Jadwiga Prendowska zamieszkała w Radomiu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Czyżowie Szlacheckim, gdyż posiadłość w Mircu została im skonfiskowana przez władze carskie. Zmarła 16 marca 1915 roku w Czyżowie Szlacheckim koło Zawichostu.

   Po upadku Powstania Styczniowego dwór w Mircu i okoliczne ziemie przejął rosyjski generał Konstanty Eggier. Wyburzył dworek polski i na jego fundamentach wybudował modrzewiowy dworek w stylu alpejskim, który zachował się do czasów nam współczesnych. W okresie pierwszej wojny światowej w dworku mirzeckim stacjonował komendant austriackich wojsk okupacyjnych. W wyniku działań pierwszej wojny światowej i szalejących rozlicznych epidemii w kraju pozostały setki sierot szukających schronienia. W związku z tym Iłżecki Powiatowy Związek Samorządowy postanowił powołać w Mircu do istnienia, Zakład Wychowawczy dla Sierot. Po II wojnie światowej  sierociniec został przekształcony w Państwowy Dom Dziecka, w którym stale przebywało około 60 dzieci. Dom funkcjonował aż do 1981 roku.

   Od 2002 roku Modrzewiowy Dworek jest własnością prywatną, w której urządzono salę bankietową."

 Na podstawie opracowania Ewy Michałowskiej-Walkiewicz

   Dzieje i losy Modrzewiowego Dworku opracowane przez dzisiejszych właścicieli, przedstawione są w telegraficznym skrócie i wystawione w Saloniku Wspomnień ( zdjęcie nr 5)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
dwór
dwór
dwór
Salonik wspomnień ...
historia dworku
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 0x All entries