Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór XIX/XX wiek - Dąbrowa - OP8MNL
Właściciel: Greg30
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 113 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-06-2017
Data utworzenia: 19-06-2017
Data opublikowania: 20-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 20-06-2017
5x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
44 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Zespół dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-640 z 3.09.1990 w skład którego wchodzą :

- dwór
- park
- obora
- piwnica z lodownią


Dwór został wybudowany około 1900 roku. Około roku 1934 miejscowy majątek należał do Stefana Nagórki. Przed rozpoczęciem II Wojny Światowej dwór został kupiony przez rodzinę Pietrusińskich, którzy byli właścicielami jeszcze po wojnie. Obecnie dom jest zamieszkany ale jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Prawdopodobnie jeszcze przed II wojna światową dwór wraz z majątkiem odkupiła rodzina Pietrusińskich do której należy on do dziś. W latach 1939-41 w budynku dworu stacjonował sztab radzieckiej jednostki wojskowej.

Obiekt przez cały czas pełnił funkcje mieszkalne. Nie wiadomo nic na temat ewentualnych remontów lub przebudów obiektu przed 1945r. Dwór położony jest w centralnej części założenia około 100 m na południe od drogi głównej biegnącej przez Dąbrowę od której prowadzi do niego przez park alejka dojazdowa. Zabudowania folwarczne położone są około 60 m na południowy wschód.

Dwór posadowiony jest na cokole z kamieni polnych łączonych zaporą cementowo – wapienną zwieńczonych warstwą cegły pełnej, kładzionej rębem. Ściany zewnętrzne drewniane o konstrukcji szkieletowej od zewnątrz szalowane poziomo kładzionymi deskami od wewnątrz z wyprawą ( prawdopodobnie trzcinową ) otynkowane i malowane lub wtórnie obite drewnianą płytą i pomalowane. Ściany wewnętrzne o konstrukcji sumikowo- łątkowej częściowo z wyprawą otynkowane.

Strop nad piwnica drewniany nagi z belkami stropowymi spoczywającymi na ścianach nośnych a nad główną kondygnacją drewniany z podsufitką otynkowany. Więźba dachowa drewniana jętkowa z podwójnym stolcem wzmacnianym zastrzałami. Dach dwuspadowy , nieszalowany pokryty (wtórnie) eternitem i blacha. Podłoga drewniana z desek na legarach. Schody prostobieżne o konstrukcji drabiniastej, szalowane od spodu z poręczą.

Okna drewniane ościeżnicowe dwuskrzydłowe, trój i pięciopodziałowe oraz dwupolowe poziomo uchylne na zawiasach kątowych. Drzwi o konstrukcji ramowo-płycinowej jedno i dwuskrzydłowe na zawiasach czopowych ( drzwi zewnętrzne częściowo przeszklone). Budynek podpiwniczony jest tylko w niewielkim stopniu w południowo- zachodniej części. Na głównej kondygnacji pomieszczenia rozmieszczone są w dwóch traktach. W trakcie od północnej części na osi wejścia pierwotnie położona była obszerna sień, obecnie pełniąca funkcję kuchni.

Po obu stronach sieni zlokalizowane były 4 pokoje ( po dwa z każdej strony). W trakcie od południa centralnie położony jest duży pokój -salonik. Po jego wschodniej stronie położony jest pokój a po zachodniej kuchnia do której przylegała spiżarnia pełniąca obecnie funkcję łazienki oraz niewielka sień przez którą prowadzi boczne wejście do dworu. W sieni znajdują się schody prowadzące na poddasze oraz zejście do piwnicy. Na poddaszu od wschodu i zachodu wydzielone dwa pomieszczenia na pokoje.

Dwór drewniany i oszalowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, z poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym krytym wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 8 osiowa z niesymetrycznie umieszczoną prostokątną sionką nakrytą daszkiem dwuspadowym. Prostokątne otwory okienne zostały wyposażone w drewniane okiennice. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Kesz zakamuflowany w betoniakach lezacych przy ścieżce.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dwór
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 5x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy