Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Będkowie - OP8MFW
Właściciel: mały kolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 189 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-06-2017
Data utworzenia: 04-06-2017
Data opublikowania: 04-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 04-06-2017
20x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
114 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia

Fundatorem świątyni był kanonik gnieźnieński i poznański, Piotr Spinek, wraz z dwoma braćmi. Budowa miała miejsce w 1462 r. .W tym samym roku na mocy dekretu Kazimierza Jagiellończyka Będków uzyskał prawa miejskie. Wydarzenia te zostały upamiętnione tablicą erekcyjną wmurowaną w południową ścianę kościoła. Do r. 1521 kościół pełnił funkcję filialną dla parafii w Rososze. Od l. 70-tych XVIII w. nosi miano Sanktuarium z powodu kultu słynącego cudami obrazu ukazującego Matkę Bożą Będkowską. Znacząca przebudowa obiektu nastąpiła w II poł. XVIII w. Wzniesiono wówczas kaplicę pw. Pana Jezusa, wymieniono zawalone wcześniej sklepienia, przedłużono kruchtę a także przepruto ściany w części południowej, tworząc arkady. Można przypuszczać, że prace te opłacił nowy właściciel Będkowa- biskup Jan Dębowski. Po roku 1783 wzniesiono wieżę. w XIX w. i w 1914 r. kościół restaurowano.

Opis

Kościół znajduje się w zachodniej części Będkowa, umiejscowiony jest na owalnej działce. Teren ten w znacznej partii pełni rolę skweru, jest gęsto obsadzony drzewami (w tym starodrzew). Świątynię otacza cmentarz przykościelny (z zachowanymi nagrobkami z XIX w.) i dzwonnicą. Zasięg cmentarza wyznacza murowane ogrodzenie. Kościół stanowi dominantę wysokościową na tle okolicznej parterowej zabudowy mieszkaniowej. Mimo przekształceń w partii dachów i rozbudowy, zachował gotycki charakter. Jest orientowany, położony na planie prostokąta, z węższym prezbiterium. Wnętrze jednoprzestrzenne, od południa do nawy przylega dawna kruchta i kaplica św. Anny a w partii prezbiterium skarbczyk. Od strony północnej flankuje je kaplica Pana Jezusa i zakrystia. Mury wzniesiono z cegły, z zewnątrz (wątek polski) nie są otynkowane. W nawie przekryte zostały płaskim stropem i wysokim dachem dwuspadowym, w bocznych pomieszczeniach zastosowano sklepienia kolebkowe a kaplicach gwiaździste i krzyżowe. Dachy dwuspadowe i pulpitowe, pokryte są dachówką. Więźba dachowa jest w całości drewniana. Wieżę zdobi hełm pokryty blachą miedzianą. W elewacji frontowej umieszczono kruchtę z wejściem obramowanym kamiennym profilowanym portalem z dwoma kartuszami herbowymi. Za kruchtą znajduje się wieża, zaś za jej korpusem zachodnia ściana nawy, zwieńczona szczytem schodkowym. Podobne szczyty zastosowano także w innych elewacjach. W ich ścianach wmurowano tablice epitafijne i gotycką tablicę erekcyjną (elewacja południowa). Zachowały się również ślady po dawnych otworach okiennych i wejściowych. W poszczególnych elewacjach znajdują się typowe dla epoki gotyku okna i blendy zwieńczone ostrołukami a także barokowe kulusy. We wnętrzu uwagę przykuwają przede wszystkim elementy wyposażenia, takie jak gotycka chrzcielnica (XV w.?), ołtarz główny z 2 p. XVIII w. a w nim obraz MB Będkowskiej z dzieciątkiem (XV w.), uznany od XVIII w. za cudowny.

 

Przy okazji na północnej stronie parku możemy zerknąć na płytę pamiątkową w hołdzie pomordowanym podczas drugiej wojny światowej.

 

 

 

 Skrzynka

 

Mały pojemnik na kordach,schowany w środku parku,60m na zachód od kościoła i 30m na południe od płyty pamiątkowej.Zawiera logbook ,ołówek i kilka fantów.

Ponieważ jest tam gęsto krzaków i z kordami może być różnie,1m od skrzynki przytachałem i położyłem większy kamień. Kesz założony przejazdem,miałem przypadkowo potrzebne zabawki w bagażniku 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 20x nieznaleziona 2x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria