Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bożnica ze Śniadowa sprzedana do Szumowa w 1946r. - OP8MDG
Właściciel: Greg30
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2017
Data utworzenia: 30-05-2017
Data opublikowania: 30-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 21-07-2017
24x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
84 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Zachowana do dzisiaj budowla powstała w 1933 r., a pierwotnie stała w Śniadowie, przy ulicy wychodzącej z północno-wschodniego narożnika rynku (d. ul. Bóżnicza), w miejscu bóżnicy spalonej w okresie pierwszej wojny światowej. Na zamówienie gminy żydowskiej w Śniadowie wykonał ją cieśla Jan Wojs ze wsi Duchny Nowe. W 1942 r. Żydzi śniadowscy zostali wymordowani, a synagoga zamieniona w magazyn zbożowy.

W 1946 r. gminna komisja do spraw mienia opuszczonego zdecydowała o sprzedaży obiektu w Śniadowie za 3 tys. zł proboszczowi z Szumowa ks. Eugeniuszowi Grodzkiemu. Budynek rozebrano i przewieziono na nowe miejsce. Jego ponowny montaż był dziełem majstra Franciszka Czartoryskiego, szalunek wykonał Dominik Radziejewski. W trakcie adaptacji na dom parafialny pozostawiono pierwotny kształt bryły, dodano natomiast otwory okienne i drzwiowe, odpowiadające nowemu podziałowi wnętrza.

W samym Szumowie w okresie międzywojennym także istniała synagoga drewniana. W latach 40. XX w. opuszczony obiekt sprzedano rodzinie Wysockich ze Srebrnej, która dokonała rozbiórki, a następnie z pozyskanego materiału wzniosła budynki gospodarcze. Obecnie obiekty te już nie istnieją, zastąpione przez budowle murowane.

Budynek drewniany, wykonany został w konstrukcji sumikowo-łątkowej. Na planie prostokąta, obecnie z wtórnym układem wnętrz. Ściany szalowane, deski układane na przylgę albo na dotyk, z ozdobnym profilowaniem po środku. Dach czterospadowy z półkolistymi lukarnami w połaciach, kryty blachą ocynkowaną. Stropy drewniane, płaskie; na odeskowaniu mata trzcinowa i cynk. Zachowały się oryginalne okna (m. in. dwuskrzydłowe z półkolistym nadświetlem), bliskie rozwiązaniom znanym z synagog w Kolnie i Ciechanowcu.
Obecnie budowla pełni funkcję domu parafialnego. Jest bardzo dobrze zachowana. 11.12.1987 została wpisana do rejestru zabytków pod nr A-314.

W Szumowie w powiecie zambrowskim, przy zabytkowej drewnianej synagodze, stoją dwa pomniki. Jeden w formie kamienia z orłem poświęcony jest ofiarom drugiej wojny światowej. Na kamieniu wyryto napis: "Cześć bohaterom, ofiarom wielkiej wojny 1939-1945 z terenu parafii, zginęli na polu chwały, w obozach, w więzieniu, na wygnaniu". Drugi pomnik ma podobną formę, ale zamiast orła ma krzyż, poświęcony jest dwóm księżom, którzy zginęli w 1941 roku z rąk niemieckich okupantów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Bożnica
Zdjęcie historyczne
Rycinka
Spoiler