Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Polacy w Świecie #01 - L. Masłocha i A.L. Mogensen - OP8L8T
Wojna i miłość
Właściciel: mysteriis
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 8 m n.p.m.
 Województwo: Dania > Hovedstaden
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-03-2017
Data utworzenia: 24-03-2017
Data opublikowania: 25-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 26-05-2017
7x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
102 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: rredan
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Za Wolność Waszą i Naszą

Za Wolność Danii i Honor Polski



Ppor. Lucjan Masłocha urodził się 15.06.1913 roku w Bobrownikach.

23 sierpnia 1939 roku w ramach powszechnej mobilizacji zostaje powołany do 66 Pułku Piechoty, 1 Batalion pod dowództwem mjr. Bornatowskiego. W walkach nad Bzurą w okolicach Wyszogrodu i Białej Góry. 22 września 1939 roku dostaje się do niewoli. Był więziony w Oflagach [...]. Kilkakrotnie podejmował próby ucieczki, zobowiązując się wobec swoich obozowych przełożonych min. gen. Tadeusza Ludwika Piskora (późniejszego gen. dyw. Komendanta tajnej organizacji wojskowej w Oflagu X C Lubeka, wchodzącej w skład Armii Krajowej), że po udanej ucieczce zorganizuje trasę ucieczkową dla innych przez Danię do Szwecji. W 1941 roku był wraz z kpt. Władysławem Malinowskim inicjatorem wykonania podkopu w Oflagu X A Sandbostel. Planowano masową ucieczkę polskich jeńców wojennych, duża ilość wtajemniczonych o planach ucieczki lub donos jednego z jeńców spowodował że na wychodzących na wolność czekali już niemieccy wartownicy. Wychodzący jako pierwszy ppor. Masłocha zostaje ranny strzałami z broni maszynowej, próbie dobicia rannego przeszkodził wychodzący jako drugi kpt. Malinowski. Po pobycie w szpitalu obozowym i odbyciu kary aresztu Masłocha został przeniesiony do obozu karnego jakim był Oflag X C w Lubece. W marcu 1943 roku ponownie, już w małej około 20 osobowej grupie jeńców przystępuje do budowy podkopu w tym obozie. Latem podkop był gotowy, wychodził w polu obok ogrodzenia obozowego na którym dojrzewało żyto, dobrze maskujące wyjście na wolność. Wychodzących z podkopu uciekinierów zauważył przypadkowo wracający z przepustki wartownik obozowy, do tego momentu 12 więźniów znajdowało się poza ogrodzeniem obozowym. Po wszczęciu alarmu i pogoni za zbiegami, ucieczka udaje się tylko 4 jeńcom, w tym Lucjanowi Masłosze. Przedostaje się do Danii, w miejscowości Odense polski ksiądz Franciszek Jaworski organizuje mu przedostanie się do Kopenhagi i ułatwia kontakt z działaczami miejscowej Polonii [...].

Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rządu polskiego w Londynie i polskiej placówki dyplomatycznej w Sztokholmie wiosną 1941 roku powstaje polska organizacja konspiracyjna o kryptonimie „Felicja”, w pierwszych założeniach jako siatka wywiadowcza a ppóźniej wywiadowczo-sabotażowa. Podstawowym i pierwszym celem było zorganizowania sieci informatorów składającej się z Polaków którzy opracowywali by informacje o sytuacji polityczno-gospodarczej w Danii, o nastrojach społecznych z punktem ciężkości na stosunek Polonii do niemieckiego agresora. Zbadanie możliwości utworzenia szlaków łączności i przerzutu ludzi na trasie do Polski i z powrotem na trasie Dania- Bornholm-Gdańsk [...].

Od 1943 roku głównym zadaniem „Felicji” było utrzymanie szlaków przerzutu łączników i zbiegów między Niemcami i Szwecją na utworzonej trasie Kopenhaga-Malmö dzięki pozyskaniu do współpracy duńskich marynarzy i kapitanów statków. Prowadzenie wywiadu politycznego i militarnego, organizowanie akcji sabotażowych na terenie Danii. Latem 1943 roku w strukturach organizacji pozostawało 29 zaprzysiężonych członków, w tym 7 kobiet, wywodzili się przeważnie z drugiego pokolenia Polaków urodzonych w Danii, wychowankowie „szkół polskich” i organizacji polonijnych. 

W sierpniu 1943 roku kierownictwo „Felicji” uzyskuje kontakt z ppor. Lucjanem Masłochą który po udanej ucieczce z obozu jenieckiego Oflag X C w Lubece, ukrywał się w zorganizowanych przez członków „Felicji” kwaterach w Kopenhadze a następnie został przerzucony do Szwecji gdzie przeszedł specjalne przeszkolenie wywiadowczo-sabotażowe. 11 listopada 1943 roku powraca już jako oficer polskiego wywiadu o pseudonimie „Mały” do Danii, nawiązuje kontakt z „Felicją” organizuje i prowadzi działalność szpiegowską i dywersyjno-sabotażową. Pod koniec 1943 roku „Felicja” została podporządkowana II Oddziałowi Sztabu Naczelnego Wodza. Dzięki uruchomionej w 1 grudnia 1943 roku radiostacji o kryptonimie „Franciszka” dysponuje bezpośrednim połączeniem z Londynem. Jego najbliższą współpracowniczką była Anna Luise Mogensen (nazywana Lone, i takie imię widnieje na płycie nagrobnej), córka obywatela Danii, dyrektora cementowni w miejscowości Klucze w Polsce. Z zawodu była fotografem, fotografowała wybrane obiekty i przygotowywała klisze tajnych dokumentów pozyskanych przez organizację. 31 grudnia 1944 roku Lucjan Masłocha i Lone Mogensen zawierają związek małżeński.

Dalsze aresztowania poważnie osłabiają struktury organizacji, pomimo ciągłego zagrożenia Masłocha wraz z Lone Mogensen obsługującą radiostację, na czele nielicznej grupy polskich i duńskich agentów prowadzi dalszą działalność wywiadowczą. Na początku stycznia 1945 roku Gestapo wpada na trop ukrywającego się w kopenhaskiej dzielnicy Hellerup małżeństwa Masłochów. W nicy z 2 na 3 stycznia 1945 roku giną oboje w walce od kul Gestapo otoczeni w willi przy Strandvejen 140. Po wojnie ich ciała zostały ekshumowane i złożone w kwaterze honorowej bohaterów duńskiego ruchu oporu cmentarza Mindelunden w Ryvangen, gdzie spoczywa 106 ofiar hitlerowskich Niemiec. 

Tajnego ślubu parze udzielił ksiądz Kjeld Geertz-Hansen, późniejszy biskup. Ten sam duchowny odprawił także mszę pogrzebową za zmarłych.

W Łodzi znajduje się ulica nazwana imieniem Lucjana i Lone Masłochów, a także, umiejscowiony przy niej, obelisk ich upamiętniający. W 1977 roku powstał film dokumentalny Felicja w reż. Magdy Żurowskiej, opowiadający o działalności polsko-duńskiej organizacji ruchu oporu, której komendantem był Lucjan Masłocha.

Na podstawie:

http://www.polskienekropolie.de/doku.php?id=pl:kopenhagajency

 

Katedra św. Oskara w Kopenhadze (duń. Sankt Ansgars Kirke) - kościół biskupi diecezji kopenhaskiej w Danii. Świątynia znajduje się w Kopenhadze przy ulicy Bredgade.

Przy wejściu do świątyni znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona L. Masłosze i A.L. Mogensen.

 

Więcej informacji (język polski):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_św._Ansgara_w_Kopenhadze

 

Informacja o biskupach, katedrze, jej historii, oraz patronie (język angielski):

http://sanktansgar.dk/index.php?id=141&L=1

 

O skrzynce:

Kesz ukryty został w bezpośrednim otoczeniu kościoła w miejscu intuicyjnym.

Hasłem do logu jest czwarte słowo w pierwszej linijce na tabliczce znajdującej się nieopodal miejsca ukrycia.

Certyfikaty dla znalazców wysyłam pocztą.

Obrazki/zdjęcia
Wnętrze katedry
Tablica pamiątkowa
Spojler
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria