Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
„Wizyta u Zimowita” - OP8L7P
Kesz to niewielki pojemnik ukryty na kordach, na terenie – królestwie – zimowita. Na pierwszych znalazców czekają certyf
Właściciel: Miki05
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 202 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 19-03-2017
Data utworzenia: 19-03-2017
Data opublikowania: 19-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 16-07-2017
43x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
101 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zimowit to roślina należąca do rodziny zimowitowatych występująca w Europie głównie na terenach wyżynnych i podgórskich. Wielkością sięga od 8 do nawet 30 cm, a jedyną jego trwałą częścią jest podziemna bulwa. Wczesną wiosną niczym „forpoczta” rozwijają się z niego 3-4 zawiązków liści, a w ostateczności kwiat - często mylony z krokusem - barwy lila, lila-róż, rzadziej biały.

Miejsce ukrycia „zimowitowego” kesza leży na terenie 17-hektarowej działki, obecnie Parku Papieskiego, którego południowo-wschodnią część zajmuje rozległa łąka - jednego z największych w Polsce stanowisk chronionych zimowita jesiennego. Mimo, że pozostała północno-wschodnia część parku została zaplanowana i zagospodarowana (urządzono na jej terenie strumień górski, ścieżki, alejki spacerowe, place zabaw, żywopłoty, kompozycje kwiatowe i krzewy, dokonano również licznych nasadzeń m.in. dębów czerwonych klonów srebrzystych i wierzb, które będą widoczne za jakiś czas), wspomniana południowo-wschodnia część pozostanie bez ingerencji człowieka, ponieważ jest to teren, na którym „gospodarzem” jest właśnie zimowit.

Ta tak popularna w tym miejscu Rzeszowa roślina niczym „patron” użyczyła swoją nazwę całej okolicy. Od niego miano przyjęło osiedle obejmujące m.in. tereny jego występowania, ulica równoległa do al. Generała Sikorskiego, klub sportowy LKS „Zimowit” Rzeszów, który (założony w roku 1931) może pochwalić się ponad 85 letnim rodowodem. Wreszcie nazwę od niego zapożyczył hotel, na tyłach błoni, ulokowany przy al. Armii Krajowej.

Złóżmy więc wizytę zimowitowi, a najlepiej wybrać się do niego w odwiedziny, początkiem wiosny, kiedy w całej krasie ukazuje swe oblicze.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.