Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ślad świętej - OP8L6P
Właściciel: sajmon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 276 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-03-2017
Data utworzenia: 16-03-2017
Data opublikowania: 16-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 16-03-2017
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
87 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W Kościeliskach, przy drodze do Olesna znajduje się kapliczka, a przy niej szczególny kamień. Według legendy jest w nim odbita stopa św. Jadwigi, która przemierzała tutejsze drogi. Jak to z legendami bywa, szczegóły w różnych źródłach troszkę się różnią.

W książce "Kościeliska. Dzieje miejscowości i parafii" proboszcz ks. Bernard Joszko opisuje:

Orszak z księżną Jadwigą przejeżdżał przez wioskę. Księżna zatrzymała się, i przywołała do siebie rodzinę z gromadką dzieci. - Przywołała swojego skarbnika, wyjęła ze szkatułki pierścionek i podarowała go wielodzietnej rodzinie - opowiada Lucjan Jurczyk z Gorzowa Śląskiego, znawca historii lokalnej, który spisał legendę o Świętej Jadwidze. Kiedy księżna Jadwiga odjechała, ludzie zauważyli, że w miejscu, gdzie stała, wystaje z ziemi kamień, a na nim widnieje odcisk jej stopy. Kamień ten można do dzisiaj oglądać w wiosce.

źródło nto.pl
 
Natomiast na stronach www.olesno.pl czytamy, że:

Przy wiosce Wysoka niedaleko wsi Zarzyska, gdzie niegdyś był klasztor augustianów, później do Olesna przeniesiony, pokazuje lud kamień, na którym św. Jadwiga idąca do Polski, aby wyzwolić pojmanego małżonka swego, odpoczywać miała i dotąd pieszo 1230 roku przechodziła. Później wystawiono o pół mili od tego miejsca kościół na cześć św. Jadwigi, który był parafialny, następnie zaś do Kościelisk przyłączony”.

Kamień z odciskami stóp przeniesiono w XVIII w lub XIX w. na początek wsi Kościeliska – nazwanej Hedwigsstein, przy wjeździe od strony Biskupic. Jest on otoczony parkanem .

Podobnie podaje portal dolny-slask.org.pl

Wg miejscowej legendy na kamieniu znalezionym w lasach opodal Kościelisk, uwieczniony został odcisk prawej stopy św. Jadwigi, łapy jej psa i ślad jej laski, które powstały w czasie jej wędrówek po Śląsku. Kamień przeniesiono z głębi lasu, uroczyście, na skraj wsi, od strony drogi do Olesna, w 1888 r. Krzyż wotywny z 1960 r. spod dawnego kościoła drewnianego, postawiono powyżej kamienia w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, a teren wokół ogrodzono ozdobnym płotkiem. Od nazwy kamienia Kościeliska, w latach 1936-1945, zmieniły polsko brzmiącą nazwę na Hedwigstein (Kamień Jadwigi). Nazwa ta nie była naniesiona na mapy operacyjne Wehrmachtu, co podobno doprowadziło do pewnych komplikacji w sierpniu 1939 r., w czasie koncentracji wojsk nad ówczesną polsko -niemiecką granicą. Granica na Prośnie przebiegała ok. 3 km na północny-zachód od drogi Olesno-Gorzów Śl. przebiegającej przez wieś.

 


 

 

Kesz założony "w drodze". Mikrusek (preforma) na kordach w pobliżu kamienia i kapliczki. Raczej wyżej, niż niżej.

Dziękuję gagu za pokazanie miejsca :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy