Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Brzeska Cegielnia - OP8KUW
Eigenaar: maksi1933
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 145 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-02-2017
Gemaakt op: 14-02-2017
Gepubliceerd op: 14-02-2017
Laatste verandering: 16-02-2017
33x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
90 x Bekeken
20 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: bialutki87c
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  Bike  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL


Dawne cegielnie miejskie na przedmieściu Odrzańskim, od których pochodzi nazwa ulicy Cegielnianej, wspomniane są w pracy "Briegische Chronik oder gedrängte Ortsbeschreibung und Geschichte der Stadt Brieg von deren Entstehung an bis auf unsere Tage. Ein Beitrag zur Schlesiens Staats-, Religions- und Cultur-Geschichte zur Belehrung und Unterhaltung für Einheimische und Fremde" (Kronika brzeska lub zwarty opis miasta i historii Brzegu od jego założenia aż po nasze dni. Przyczynek do państwowej, religijnej i kulturalnej historii Śląska dla pouczenia i zabawienia dla miejscowych i obcych), Karl August Schmidt, Brieg 1845.

Cegielnie są dwie, obie należą do miasta i są położone na skraju przedmieścia Odrzańskiego. W roku 1825 w obu cegielniach wytworzono ogółem 968.368 cegieł wszystkich rodzajów w 30 paleniach. Specyficznym produktem tychże cegielni są glazurowane, cienkie dachówki, o 2/3 lżejsze od zwyczajnych. Jedna z cegielni do jesieni 1826 r. należała do fiskusa królewskiego, wydobywając jednak surowiec na gruntach miejskich, przez co została w 1826 r. odsprzedana miastu.
Glinę dla starszej miejskiej cegielni musieli zwozić poddani miejscy (tj. kmiecie z wsi miejskich). Ponieważ jednak, z uwagi na odległość, było to dla nich wielce uciążliwe, służebność ta została w r. 1693 zastąpiona rocznym czynszem w wysokości 10 garncy wrocławskich owsa od łana, zwanym owsem ceglanym, pobieranym z 18 ½ łana z Olszanki, 50 z Czeskiej Wsi, 22 ½ z Brzeskiej Wsi, 33 z Gierszowic, 46 z Pogorzeli, 16 z Rataj, 14 ½ z Pisarzowic, ogółem z 200 ½ łana – 125 korcy i 5 garnców.
Ponadto, na mocy ugody, zawartej między kapitułą tumską św. Krzyża we Wrocławiu i brzeskim magistratem, jako najwyższymi zwierzchnikami sądowymi, a potwierdzonej de dato (od dnia) 4. maja i 17. października 1615 r. w Brzegu przez ówczesnego biskupa wrocławskiego, arcyksięcia Karola Habsburga i księcia brzeskiego Chrystiana, gmina Żłobizna została zobowiązana do bezpłatnego zwożenia do miejskich cegielni rocznie 192 sążni drewna z lasów miejskich. Od r. 1822 komuna miejska uważała jednak za bardziej celowe zaoszczędzenie wycinki drewna budowlanego na potrzeby cegielni w lasach miejskich i zastąpienie jej zakupem potrzebnego drewna opałowego (do wypalania cegieł), jednakże bez znoszenia służebności.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok Cegielni
Widok całego terenu należącego do Cegielni