Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworzec w Ociążu - Tego już nie ma - OP8KDC
Ocalić od zapomnienia
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 135 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-12-2016
Data utworzenia: 21-12-2016
Data opublikowania: 21-12-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 08-02-2018
27x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
68 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: marass1111, mec
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka ta pełni funkcję „informatora” o istnieniu w przeszłości na kolejowym przystanku osobowym w Ociążu historycznego budynku Dworca kolejowego którego rozbiórkę zakończono pod koniec 2016r.

Ociąż to wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, powiecie ostrowskim, położona ok. 1 km na północ od drogi krajowej nr 25 Kalisz-Ostrów Wielkopolski. W południowej części tej miejscowości przebiega linia kolejowa nr 14 Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (wschodnie Niemcy) na 124 kilometrze której znajduje się przystanek osobowy który wcześniej, to jest przez niemalże cały XX wiek był stacją kolejową. Zabudowania wchodzące w skład tej stacji w tym wyburzony pod koniec ubiegłego roku budynek dworca kolejowego, powstały w czasie budowy linii kolejowej którą oddano do użytku 14 lutego 1896r a więc w czasie kiedy miejscowości i tereny przez które biegła ta linia znajdowały się pod zaborem pruskim. Wspomniana jednotorowa linia kolejowa o długości 17 km należąca do Ostrowskiej Unii Kolejowej która w obecnej chwili stanowi fragment obecnej linii nr 14 „łączyła” końcową stację kolejową w Skalmierzycach w pobliżu której znajdowało się pieszo-drogowe przejście graniczne na granicy prusko-rosyjskiej (zobacz skrzynkę GC6BRC7) z ówczesną węzłową stacją w Ostrowie. „Znakowany” tą skrzynką nieistniejący już budynek dworcowy od początku swego istnienia przeznaczony był przede wszystkim dla pasażerów udających się w kierunku Ostrowa i dalej oraz do Skalmierzyc a po połączeniu tej linii 28.10.1906r z siecią kolejową Imperium Rosyjskiego, udających się do Kalisza i dalej. Od 1.09.1911 do 1985r dworzec w Ociążu obsługiwał również pasażerów podróżujących pociągami kursującymi na12 km linii kolejowej łączącej tą stację z Kucharkami (przez Kurów, Kotowiecko) gdzie również znajdowała się początkowa stacja wąskotorowej (szer. torowiska 750 mm) kolejki gospodarczej tzw. buraczanej kończącej swój bieg w Zbiersku. Wyburzany stopniowo w latach 2014-2016 budynek Ociążańskiego dworca swym wyglądem zbliżony był do budynków dworcowych zlokalizowanych w Czekanowie (ul. Lewkowska), Śliwnikach (przejazd kolejowy na ul.Skalmierzyckiej) i Skalmierzycach (Plac Wolności) gdyż został wybudowany według tego samego wzorca no i oczywiście w tym samym czasie. Znajdowała się w nim poczekalnia dla pasażerów, kasa biletowa i towarowa, na piętrze mieszkanie służbowe dla zawiadowcy stacji oraz pomieszczenie dla dyżurnego z urządzeniami do sterowania ruchem kolejowym na stacji. Wygląd tego budynku w 2006 roku przedstawia zamieszczone poniżej zdjęcie. Jak można to na nim zaobserwować, budynek staje się być jeszcze nie całkiem opustoszały przynajmniej na pierwszym piętrze ale parter, to jest część związana z bezpośrednią obsługą pasażerów, niestety już pusty i zamknięty. Na kolejnym zamieszczonym zdjęciu z 16.04.2016r widnieje budynek magazynowo-techniczny już bez dachu który powstał prawdopodobnie w latach 60 ubiegłego wieku. Budynek przedstawiony na zdjęciu pierwszym już w tym czasie nie istniał. I wreszcie zdjęcie trzecie wykonane kilka tygodni temu (20.12.2016r) przedstawiające urokliwą budowlę która zastąpiła historyczną budowlę na stacji kolejowej w Ociążu.

Skrzynki „informatora” szukaj pod wskazanymi współrzędnymi które ustaliłem wykorzystując GPS i AGPS co oznacza że ich dokładność to od 3 do 5m. Pamiętaj poruszaj się tylko po miejscach przeznaczonych dla pasażerów i nie wchodź na torowisko. Tam skrzynki na pewno nie ma. Udając się na poszukiwania zabierz wcześniej coś do pisania. Przy poszukiwaniach zwracaj uwagę na swoje bezpieczeństwo wszak znajdujesz się na przystanku kolejowym.

Dzięki za uwagę i proszę zapamiętajcie że to już historyczne miejsce. Do zobaczenia przy kolejnej skrzynce. Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
Budynek dworca w 2006r
Budynek dworca kwiecień 2016r
W miejscu dworca
A pociagi jada