Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamek w Chełmnie - OP8K7T
Owner: vilkolak
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 52 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-12-2016
Date created: 07-12-2016
Date published: 07-12-2016
Last modification: 19-11-2017
54x Found
1x Not found
4 notes
watchers 5 watchers
184 visitors
34 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia położony w zachodnim narożniku Starego Miasta, powstał na miejscu zapomnianego krzyżackiego zamku. Jego pozostałości niewidoczne zza klasztornego muru, sporadycznie są wymieniane w spisach militarnych obiektów Zakonu. Pierwsze wzmianki o Chełmnie pochodzą z roku 1132. Znajdował się tu obronny gród będący siedzibą kasztelana. Od roku 1222 stał się własnością biskupa Chrystiana prowadzącego na terenie pogańskich Prus działalność misyjną. Po wyjeździe biskupa w roku 1230 Chełmno zostaje przejęte przez Zakon Krzyżacki.

   Krzyżacy natychmiast przystępują do budowy murowanego zamku. Wzniesiony na prawym brzegu Wisły został usytuowany na skraju stromej, nadrzecznej skarpy. Zamek w Chełmnie składał się z domu konwentu i dwóch flankujących go wież mieszkalnych. Położony w płn-zach narożniku miasta, oddzielony był od niego murem i fosą. Pomimo swej odrębności, był ściśle powiązany z fortyfikacjami miejskimi. Od roku 1233 zamek stanowił siedzibę mistrzów krajowych. W praktyce, więc do czasu przeniesienia się wielkiego mistrza do Malborka, był stolicą Zakonu na ziemiach północnych. W połowie XIII wieku pojawia się urząd komtura chełmińskiego, jest on jednak przejściowy i po kilkudziesięciu latach zanika. Obecny stan wiedzy uniemożliwia odtworzenie prowadzonych w tych latach prac przy rozbudowie zamku. Ich jedyną pozostałością jest kaplica.

   W roku 1265 mistrz krajowy Ludwik v. Baldersheim sprowadza z Czystego na Śląsku zakon cysterek. Z ich inicjatywy zostaje zbudowany jednonawowy ceglany kościół. Po likwidacji urzędu mistrza krajowego cysterki adaptują zamek na własne potrzeby. W roku 1349 zakon zostaje przeniesiony do Królewca. Klasztor zostaje przejęty przez benedyktynki. W ich posiadaniu pozostawał do roku 1821, kiedy nastąpiła kasata zakonu. Kolejnym właścicielem obiektu zostały Siostry Miłosierdzia św. Wincentego. W roku 1878 zakonnice wzniosły szpital po raz kolejny powiększając teren klasztoru. Obecnie działa tu prowadzony przez siostry dom opieki społecznej dla niepełnosprawnych.


   Z dawnego krzyżackiego zamku w Chełmnie zachowały się dom konwentu przebudowany w XIX wieku, kościół wzniesiony przez cysterki oraz najciekawszy obiekt jedna z dwóch wież mieszkalnych. Nosi ona nazwę "baszty Mestwina", ponieważ według legendy więziony był w niej przez Krzyżaków syn księcia Świętopełka Mestwin. Na terenie obecnego klasztoru zobaczyć można także gotyckie mury miejskie oraz jedną z bram zwaną Merseburską, obecnie zamurowaną. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mury miejskie zachowały się prawie w całości, a ich długość wynosi ponad 2 km. Ten fakt oraz bardzo ładnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny sprawia, że Chełmno zaliczane jest do cennych zabytków miejskich i stanowi sporą atrakcję turystyczną.

źródło: http://www.zamkiobronne.pl/zamki-w-polsce/285/0.html

............................................................................................

SKRZYNKA

Skrzynka założona spontanicznie. Początkowo chciałem założyć kesza na terenie klasztoru, bo warto się tam pokręcić, ale niestety nie jest on otwarty przez całą dobę. Stąd kesz wylądował za murem ale z widokiem na basztę Mestwina. Skrzynka w rozmiarze MIKRO zawierająca tylko logbook.

Edit 19.11.2017: po reaktywacji kesz w nowej lokalizacji

 

ZANIM ZALOGUJESZ DNFa

(dotyczy wszystkich założonych przeze mnie skrzynek)

Jeśli masz problem ze znalezieniem to śmiało możesz się ze mną skontaktować pisząc do mnie maila - często jestem w stanie odpisać w kilka minut. Ewentualnie na stronie mojego profilu znajdziesz też do mnie nr tel - zadzwoń, pomogę. Jeśli jesteś natomiast pewien, że skrzynki nie ma na miejscu, przepadła, zniszczona itp to gorąca prośba ode mnie: reaktywuj ją proszę!! Skrzynka należy do ścieżki i warto żeby skrzynki w niej zawarte były non stop aktywne. Co do samej reaktywacji to wskazane jest aby reaktywować w tym samym miejscu, jeśli w innym to proszę o wcześniejszą konsultację. Pojemnik nie musi być tego samego rozmiaru, jako logbook wystarczy nawet kawałek papieru w strunówce. Aha, i bez żadnego zakopywania w ziemi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!! :)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 54x Not found 1x Note 4x Picture 5x All entries Gallery