Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Prom w Zabużu - OP8JT5
Przeprawa promowa w Zabużu
Owner: Tropiciel_
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 119 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-10-2016
Date created: 25-10-2016
Date published: 25-10-2016
Last modification: 23-12-2016
26x Found
4x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
105 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: unieski, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Wieś Zabuże jak sama nazwa wskazuje wieś za Bugiem - było nierozłącznie powiązane z położonym po drugiej stronie Mielnikiem, stolicą jednej z trzech ziem przedrozbiorowego Podlasia. Zabuże powstało jako przedmieścia grodu mielnickiego, między innymi by chronić przeprawę na szlaku do miasta. 

O Mielniku wspominają już w XIII w.  w  ruskich latopisach gdzie jest zapisane o tym że książę Daniel modlił się tam przed cudowną ikoną podczas wyprawy przeciwko Jaćwingom. Mielnik zlokalizowany był przy dwóch znanych szlakach handlowych: rzece Bug będącej arterią między Gdańskiem, a Lwowem oraz drodze wiodącej z Wilna do Krakowa. 

To było ważne miejsce, już w XVI w. istniał most spinający dwie strony Bugu, jedyny na ziemi mielnickiej. Istniała tu także komora celna, na której pobierano myto ( niespotykaną dziś opłatę za przejazd mostem ).  W 1545 drewniany skrzyniowy most przez rzekę Bug zostaje przekazany w opiekę po połowie mieszczanom Mielnika i Łosic. Przeprawa musiała ulec zniszczeniu, w 1554 r. król Zygmunt August wydał pozwolenie na budowę mostu w Kózkach istniejącego do dziś co zmieniło szlaki komunikacyjne i główny trakt na Litwę prze Mielnik i Zabuże stracił na znaczeniu pomimo istnienia też przeprawy promowej już od 1662 roku. 

Ostatnią próbę rekonstrukcji mostu w 1914 przerwał wybuch  I wojny światowej,  most istniał jeszcze w roku 1919, natomiast zniszczony został prawdopodobnie podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920.

Istnieje legenda o złośliwym wodniku, bogatym kupcu który utonął w nurtach Bugu i zadomowił się nad mielnickimi wodami topiąc domowe bydlątka, miejscowe dziewczęta i wszystkich kapiących się w nurtach Bugu. Gdy mieszkańcy zaczęli unikać rzeki Bug, diabelskim jego pomysłem był most widmo który zaczął się ukazywać na rzece. Każdy, kto próbował przeprawić się na drugi brzeg, ginął. Trwało to wiele lat. Dopiero holenderski mag - alchemik zmierzający do Krakowa na królewski dwór rozprawił się z wodnikiem zgadzając się na przeprawę mostem pod warunkiem, że wodnik odpowie na trzy jego pytania.  Kurz historii okrył treść pytań, a most widmo zniknął na zawsze choć niektórzy jednak wierzą, że w lata przestępne przy zimowym przesileniu, w bezksiężycowe noce owiany mgłą pojawia się jako przestroga bezmyślnej przeprawy przez rzekę. Ze zbioru: Tomasz Lippoman "Legendy Podlasia"(2008)

Dziś istnieje tutaj przeprawa promowa czynna w sezonie turystycznym okresie od maja do października. Prom nosi dumną nazwę "Ziemia Mielnicka" i mieszczą się na nim dwa samochody osobowe, rowerzyści oraz piesi. Kajakarze muszą pamiętać, że prom porusza się na linie i należy poczekać aż będzie przy przeciwnym brzegu, a niebezpieczna lina pod wodą. Od 2017 za przeprawę przez rzekę będzie pobierane myto ;)

Skrzynka znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" w pobliżu Rezerwatu Zabuże  oraz w granicach obszarów NATURA 2000  - Dolina Dolnego Bugu ( PLB140001 ) oraz Ostoja Nadbużańska ( PLH140011 ).

Skrzynka ukryta jest w drzewie w pobliżu wiaty... 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Przeprawa promowa w Zabużu
Prom
SPOILER
Log entries: Found 26x Not found 4x Note 2x All entries Show deletions