Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wąwóz - OP8J1Z
Wąwóz pomiędzy LSM a Czubami
Eigenaar: NaPaBeLi
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 187 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-08-2016
Gemaakt op: 01-09-2016
Gepubliceerd op: 01-09-2016
Laatste verandering: 29-03-2021
53x Gevonden
5x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
173 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
11 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Błękitna Team, erykradek, Gmiter, Grzech666, HailstormB1, Inikara, IrminaF, mktos, SQ5TB, tsalarioth, Zgodny
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Położenie Lublina w obrębie Płaskowyżu Nałęczowskiego, mezoregionu z pokrywą lessową o grubości kilkunastu metrów ma wpływ na urozmaiconą rzeźbę terenu naszego miasta. W rzeźbie terenu wyróżniają się suche doliny erozyjno–denudacyjne oraz wąwozy.

Poza obszarem lessowym występują pojedynczo, zaś w obrębie płaskowyżu lessowego tworzą rozgałęzione systemy z uchodzącymi do nich dolinkami nieckowatymi. Te systemy dolinne uformowały się w okresie 10–12 tys. lat temu podczas szybkich zmian klimatu u schyłku ostatniego zlodowacenia. Z kolei typowe wąwozy, których duże zagęszczenie jest w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego występują w Lublinie nielicznie z powodu zbyt małych różnic wysokości między wierzchowiną lessową, a dnami dolin rzecznych. Lubelskie wąwozy sensu stricte powstały w okresie kilkuset lat, głównie wskutek wcinania się intensywnie użytkowanych dróg gruntowych.

Lublin jest jedynym dużym miastem w Polsce, w którym dominuje rzeźba lessowa i dlatego też jej formy zasługują na szczególną uwagę i ochronę. Śródmiejskie systemy dolinne urozmaicają krajobraz i pełnią bardzo ważną rolę jako kanały wentylacyjne. Poprzez ruch powietrza wynikający z powstałych różnic temperatur w formach dolinnych suche doliny i wąwozy przewietrzają zabudowane tereny miejskie. Szczególny wpływ na ruch powietrza mają wąwozy ułożone równoleżnikowo, które ilościowo przeważają na terenie Lublina. W ciągu dnia ich południowe zbocza nagrzewają się, ciepłe powietrze kieruje się ku górze a chłodniejsze powietrze spływa zgodnie z nachyleniem stoku do dna dolin.

Wąwozy i suche doliny Lublina są ponadto obszarem szczególnie cennym faunistycznie i florystycznie. Są ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin, stanowiących zasoby bioróżnorodności w mieście. Spotkać tu można wiele gatunków chronionych i rzadkich ptaków m.in. jastrzębia, rudzika i ziębę, gąsiorka, słowika rdzawego i szarego, świergotka łąkowego, potrzeszcza i przepiórkę a także bardzo cenne przyrodniczo zarośla kserotermiczne. Obecność terenów zielonych w mieście reguluje obieg wody w środowisku przyrodniczym. Zatrzymywane są wody opadowe, a tym samym zapewnione są korzystne stosunki wodne. Wpływają one na mikroklimat okolicy, charakteryzujący się łagodniejszymi zjawiskami niekorzystnymi dla człowieka np. upały. Ze względu na postępującą degradację tych terenów, spowodowaną niekorzystnym zagospodarowaniem, potrzebne jest podjęcie szerokich działań chroniących wartości przyrodnicze, nasze bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej.

 

Miłego keszowania a jeśli ci się podobało zostaw miły komentarz lub rekomendację :)

 

Pozdrawiam :)

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
strefa poszukiwań
Strefa ukrycia