Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej w Bojanie - OP8HS1
Mogiły żołnierzy Frontu Białoruskiego
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 171 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-08-2016
Date created: 16-08-2016
Date published: 16-08-2016
Last modification: 31-05-2023
38x Found
8x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
137 visitors
33 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Bartekbba, LadyMoon, Qbacki, TSW
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej w Bojanie

Mogiły żołnierzy Frontu Białoruskiego

O miejscu:

Cmentarz wojenny w Bojanie-Głodowie mieści klika zbiorowych mogił, w których pochowane są szczątki 6058 żołnierzy Frontu Białoruskiego poległych w marcu 1945 roku w walkach o wyzwolenie Gdyni i jej okolic. Ekshumowane zostały tu zwłoki żołnierzy m.in. z Chwaszczyna, Dobrzewina, Koleczkowa, Kielna, Osowej, Wielkiego Kacka i Wiczlina. Zidentyfikowanych zostało jedynie 185 poległych, listę ich nazwisk można znaleźć tutaj. Są to w większości Rosjanie i Białorusini oraz Polacy pochodzący z terenów tzw. Kresów Wschodnich.

Ekshumacja rozsianych na tym obszarze mogił rozpoczęła się w 1946 r. Przeprowadzały ją specjalne Komisje Ekshumacyjne w obecności przedstawicieli starostów powiatu, zarządu gminnego lub miejskiego oraz Milicji Obywatelskiej. W większości z tych mogił znajdowano po sto i więcej ciał. Identyfikacji dokonywano na podstawie tabliczek nagrobnych, znalezionych przy ciałach dokumentów osobistych oraz zeznań świadków. W wielu przypadkach identyfikacja była niemożliwa i żołnierze pozostawali bezimienni. W przypadkach, gdy dotarcie do mogił było utrudnione (miejsca ukryte, bądź celowo zamaskowane w lasach, mogił nie można było wytyczyć), groby zaznaczano symbolem gwiazdy bez stosowania obramowań, jednak cmentarz w Bojanie jako jeden z niewielu w okolicy został urządzony porządnie, z godnością. Groby zaznaczono krawężnikami i tablicami, a tam, gdzie było to możliwe, sadzono na grobach krzewy czy dosadzano rośliny wieloletnie. Po zachodniej stronie cmentarza, naprzeciwko bramy, stanął obelisk z czerwoną gwiazdą ku czci Armii Czerwonej.

Cmentarz jest od czasu do czasu odwiedzany przez rodziny, czy delegacje z ojczyzn poległych. Ostatnio można było zaobserwować wiele białoruskich flag na cmentarzu pozostałych po wizycie jednej z organizacji z tegoż kraju. W dniu 7 maja 2012 r. na cmentarzu w Bojanie przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego odprawił Panichidę na cmentarzu w Bojanie na prośbę kilku mieszkańców Sankt Petersburga, którzy są potomkami spoczywających tam żołnierzy, zdjęcia z tej uroczystości można znaleźć tutaj

Ciekawostką jest również osobny nagrobek ze zdjęciem szeregowca ze 115 Gw. Pułku Strzel. Miencia Alieksandra Prokofiewicza, który odziany jest w polski, przedwojenny mundur z przypiętą odznaką POSu (Państwowa Odznaka Sportowa). Jest to Polak rosyjskiego pochodzenia, a osobny nagrobek (choć poległy pochowany jest w jednej ze zbiorowych mogił) ufundowała jego rodzina na początku XXI wieku.

Trzeba jednak stwierdzić, że mimo, iż jest to jedna z lepiej zachowanych i stosunkowo często odwiedzanych nekropolii z czasów II wojny światowej, ostatnimi czasy bardzo podupadła. Na jej terenie leży coraz więcej śmieci (mimo, że dzieci ze szkoły podstawowej w Bojanie, rokrocznie odwiedzają go i sprzątają), a podczas zakładania skrzynki w ciągu kilku dni została zniszczona brama na teren cmentarza, nie zdziwię się jeśli za jakiś czas całkowicie zniknie zabrana przez złomiarzy... Z mojej strony proszę o uszanowanie tego miejsca i oddanie czci poległym. Można mieć o nich różne zdanie, historia ich osądzi, jednak po śmierci miejsce ich pochówku niech będzie miejscem pamięci o nich i zostanie nienaruszone.

---
O skrzynce:

Skrzynka ukryta kilka metrów od ścieżki prowadzącej do cmentarza.

Nie szarp! Pojemnik wyciągaj delikatnie, nie odrywając!

Proszę o delikatne i staranne dotykanie i odkładanie maskowania!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Teren cmentarza
Płyta pamiątkowa
Obelisk
Zbiorowe mogiły
Gdzieś tam jest skrzynka...
Dokładny spojler
Log entries: Found 38x Not found 8x Note 2x All entries