Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zając Czarnoszyi - OP8H59
Lepus nigricollis
Właściciel: viajero71
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-07-2016
Data utworzenia: 07-07-2016
Data opublikowania: 10-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 21-11-2016
23x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
106 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zając Czarnoszyi (Lepus nigricollis) - zając charakteryzuje się czarnym zabarwieniem w okolicach karku. Występuje głównie na Półwyspie Indyjskim oraz Jawie. Można spotkać go również m.in. na Madagaskarze, Komorach, Andamanach, Seszelach i Mauritiusie. Przeciętna długość ciała tego gatunku to 33-53 centymetry. Waży od 1,8 do 3,5kg, zwykle 2,5kg. Prowadzi głównie zmierzchowy i nocny tryb życia. Żywi się głównie bylinami i trawami. Młode osobniki są celem mięsożernych ssaków, w tym domowych psów i kotów.


Lepus nigricollis
Źródło tekstu i zdjęcie: wikipedia.org

O serii keszy „Na Łące Zające”
Seria nawiązuje do nazwy okolicznej miejscowości Zajączków, która już przed II Wojną Światową brzmiała Haasenau, a „hase” w języku niemieckim oznacza zająca. Kesze mają na celu zwiększenie szans na spotkanie tych zwierząt, w związku z tym zostały ukryte z dala od zabudowań, w większości w zbliżonym środowisku, w jakim zające żyją. Miejsca ukrycia są porośnięte zróżnicowaną roślinnością, jednocześnie nie są to tereny tradycyjnie leśne.

O skrytce
Kordy kesza wskazują na Centrum Integracji Społecznej w Zajączkowie. Lokal nie jest dostępny do zwiedzania, możesz grzecznościowo zapytać obecne w nim osoby czy istnieje możliwość wejścia do głównej sali gdyby był otwarty, sala znajduje się około 2 metry za głównymi drzwiami. Może być to dla kogoś interesujące, gdyż z salą związane jest drugie zadanie, na podstawie którego wyliczysz współrzędne pojemnika finałowego. Na wskazanych kordach początkowych nie znajduje się fizycznie ukryty pojemnik.

Pierwsze zadanie
Należy zmierzyć wymiar elementu drzwi wejściowych do obiektu znajdującego na współrzędnych początkowych (zgodnie z załączonym zdjęciem).

Drugie zadanie
W obiekcie przy którym się znajdujesz (współrzędne początkowe), nagrywane były w 1978 roku sceny do filmu "Zmory" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Wówczas miejsce to nazywało się Świetlica Wiejska. Film jest ekranizacją powieści Emila Zegadłowicza o takim samym tytule wydanej w 1935 roku. Twoim zadaniem jest odpowiedzenie na pytanie związane ze sceną która była nagrywana właśnie w tym budynku. Jest to jedna z ostanich scen filmu. Pytanie brzmi: Co zostało włożone do czarnego melonika a następnie przykryte żółtym szalem? Poprawna odpowiedź liczy pięć liter.

Lokalizacja pojemnika finałowego
Pojemnik finałowy ukryty jest w brzozowym zagajniku, warto odwiedzić go przy okazji odwiedzin finałowego pojemnika kesza Zając Płowy. Na północ od pojemnika znajduje się utwardzana droga dla aut, z której najwygodniej będzie dotrzeć. Wymagany jest spacer ok. 300 metrów na południe od niej poprzez teren leśny. Ostatnie kilkanaście metrów porośnięte jest w sezonie letnim wysokimi zaroślami. Teraz obliczamy kordy:
N 51º 12.809' + Wymiar elementu*
E 016º 55.000' + Suma liczb słowa**

*Wymiar elementu zaznaczonego na zdjęciu, podany w milimetrach, zaokrąglony do 5mm. Jeśli wymiar ten wynosi 2100mm (2 metry i 10 centymetrów), to otrzymujemy współrzędne ukrycia pojemnika finałowego: "N 51º 14.909'" (przykład).

**Suma liczb słowa, które jest odpowiedzią na pytanie z zadania drugiego (obliczona na podstawie poniższego klucza). Jeśli odpowiedź na pytanie wynosi "WAZA", to do "E 016º 55.000'" dodajemy liczby 20+100+5+100 i otrzymujemy współrzędne "E 016º 55.225'". Prawidłową odpowiedź podajemy w mianowniku liczby pojedynczej.

Klucz do wyliczenia współrzędnych ukrycia pojemnika (litera odpowiedzi odpowiada wartości jaką należy podstawić do rozwiązania zagadki):
A - 100 | C - 10 | D - 600 | E - 30 | F - 570 | H - 60 | J - 90 | K - 95 | M - 440 | O - 80 | R - 380 | S - 55 | T - 20 | U - 350 | Y - 290 | W - 20 | Z - 5
 
Zanim udasz się szukać pojemnika finałowego, zweryfikuj poprawność współrzędnych na GeoChecker. Legenda do możliwych wyników:
* Success! (...) Now, go get it! - Oznacza, że obliczyłeś(aś) bardzo precyzyjnie współrzędne. GPS zaprowadzi Cię na miejsce ukrycia.
* Success! (...) Your solution was not exact (...) Now, go get it! - Oznacza, że błąd w wyliczeniu współrzędnych nie przekracza 30-stu metrów. Możesz udać się na kordy i szukać skrytki przy pomocy spojlerów.
* Incorrect | Your coordinates are not correct. - Koordynaty nie zostały obliczone poprawnie - wyliczona odległość od skrzynki przekracza 30 metrów.

Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty. Powodzenia!

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Miejsca do zaparkowania dla zadania pierwszego
1 Punkt końcowy --- Miejsce ukrycia pojemnika finałowego
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wymiar do pierwszego zadania
Pojemnik finalowy - widok w kierunku przeciwnym do centrum wsi Zajaczków
Pojemnik finalowy - widok w kierunku centrum wsi Zajaczków, widok z lesnej mini-sciezki, sprawdz drzewo po srodku
Wpisy do logu: znaleziona 23x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy