Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałac w Zabłudowie (którego już nie ma) - OP8G7N
dwory i pałace Podlasia
Eigenaar: Psikiszek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 149 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-05-2016
Gemaakt op: 20-05-2016
Gepubliceerd op: 20-05-2016
Laatste verandering: 20-05-2016
35x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
70 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

    Jak to dobrze, że istnieje internet. Szukając informacji o pałacu w Zabłudowie natknąłem się na dość wyczerpujące opracowanie tematu uczniów tamtejszego gimnazjum. Pewnie gdyby nie globalna sieć praca żółkła by w szkolnej bibliotece. A tak wszyscy mogą sobie poczytać. Poniżej małe streszczenie pracy uczniów odnośnie pałacu.

    Zapewne w 1533r. Grzegorz Chodkiewicz otrzymał przywilej na lokację miasta. Powstało ono po przeciwnej stronie rzeki niż dwór właściciela. W 2 połowie XVIw. siedziba dóbr zabłudowskich, jak i samo miasto zostały rozbudowane. Pojawił się kościół, cerkiew i szkoła przycerkiewna.

W 2 połowie XVIw. dwór i ogród uzyskały renesansową kompozycję. Po kilku zmianach właścicieli dobra przeszły około 1600r. w ręce Radziwiłłów. W tym czasie stał tu pałac z gankiem i rzeźbionymi balustradami, usytuowany na wzniesieniu, górującym nad doliną rzeki. Sąsiadował z nim nowo oparkaniony sad, ogród i zwierzyniec oraz dziedziniec, otoczony stajniami, stodołami i innymi budynkami gospodarczymi. Poza tym istniał tu również dworek urzędniczy. Na rzece, pomiędzy rezydencją a miastem, znajdował się duży staw. Ogrody, zaniedbane przed 1663 r., zostały w czasie remontu rezydencji ponownie zagospodarowane przez sprowadzonego z Prus ogrodnika. Można przepuszczać, że opadały one tarasami w kierunku rzeki i stawu, przy czym ogród ozdobny sąsiadował z dworem, a sad położony był na zachód od zabudowań gospodarczych, skupionych przy dziedzińcu we wschodniej części założenia. Gościniec biegł w tym czasie bardziej na zachód niż obecna droga, pomiędzy dwoma istniejącymi obecnie stawami.

Rezydencja, która podobnie jak miasto, poniosła dotkliwe straty w czasie wojny z Moskwą, została ok. połowy XVIII wieku ponownie przebudowana. Ok. 1748 r. wzniesiono tu obszerny, murowany pałac z krużgankami i oficyną oraz szereg innych budynków. Ogrody otrzymały zapewne ozdoby, barakowy wystrój. Przebudowano też staw przy rezydencji, obok którego wykopano drugi. Biegły przy nich po groblach z mostami dwie drogi wiodące z miasta. W sadzie wykopano dwie sadzawki.

W 1819r. majątek przeszedł w ręce Demblińskich. Niedługo jednak cieszyli się posiadaniem bo ten został skonfiskowany lub przymusowo sprzedany, jako kara za udział w Powstaniu Listopadowym. Nabywcą został von Fuhrinan, a następnie w 1856r. Kruzensztern. W tym czasie pałac rozebrano, pozostawiając oficynę /lub jej części/, pełniącą początkowo funkcję dwora. Później wzniesiono bardziej na południe nowy dwór. Na zachód od dworu umieszczono dziedziniec z podjazdem, otoczony budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. Przylegający do stawów i nowej drogi do Jałówki teren dawnych ogrodów przeobrażono w krajobrazowy park. Z dawnej kompozycji pozostała droga, biegnąca przez most miedzy stawami /teren już wewnątrz parku/ i część starych drzew ozdobnych. Wokół stawów i we wnętrzach parku przeprowadzono nowe, bardziej swobodne drogi spacerowe i posadzono grupy drzew oraz krzewów różnych gatunków. Na zachód od parku umieszczono sad, a przy drodze biegnącej południowo-wschodnią granicą dziedzińca i parku wzniesiono oranżerię i murowany pawilon gościnny. Za tą drogą znajdowała się część gospodarcza i przylegający do niej ogród warzywny.

Kres istnienia dworu przyniosła II wojna światowa, kiedy to zniszczono większość budynków, a i park poniósł duże straty przez wycinkę drzew.

Kiedyś słyszałem, że pozostałością po dworze jest jeden z budynków niedaleko szkoły, pełniący kiedyś rolę oranżerii. Jednak nie mogłem tego zweryfikować i nie wiem ile w tym prawdy.

Skrzynka to nieduży pojemnik na żywność. Nie potrzeba łopatki, wystarczy odrzucić trochę liści i patyków. Tak samo proszę potem zamaskować. 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
domniemana oranżeria
miejsce ukrycia
Logs: Gevonden 35x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs