Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Najstarszy zachowany most w Polsce? - OP8FQS
Owner: matooh
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 30 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 27-04-2016
Date created: 27-04-2016
Date published: 27-04-2016
Last modification: 02-10-2017
34x Found
1x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
26 visitors
24 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Najcenniejszym elementem zespołu Bramy Toruńskiej w Grudziądzu (rozebranej w XIX w.) jest ceglany most,  datowany na 1 połowę XIII w. Jest to najprawdopodobniej najstarszy zachowany most w Polsce.

Do wysunięcia takiego twierdzenia skłoniła miejscowych badaczy analiza materiału z jakiego zostały wykonane najstarsze fragmenty zabytku. Są to charakterystyczne dla architektury pierwszej poł. XIII w. płyty ceglane oraz cienka "oliwska" cegła. Najstarszą część mostu stanowi arkada o łagodnym łuku, zbudowana właśnie z takiej cegły. Najprawdopodobniej takich arkad jest więcej, lecz zostały zakryte późniejszymi konstrukcjami. Nad późnoromańską arkadą znajdują się bowiem łuki gotyckie, wykonane z grubszej cegły tzw. "palcówki" i są efektem XIV-wiecznej przebudowy mostu. Także przypory podtrzymujące przęsła pochodzą z XIV wieku. Ciekawostką jest fakt, że przęsło mostu nie było na środku prześwitu Bramy Toruńskiej. Powinno być pod obecnymi torami tramwajowymi a jest w znacznej mierze pod chodnikiem od strony Wisły. Świadczy to o wybudowaniu mostu dużo wcześniej przed powstaniem Bramy Toruńskiej. Zapewne most ten był pierwowzorem dla średniowiecznego ceglanego mostu na Placu Zamkowym w Warszawie. Mosty w Grudziądzu i Warszawie należą do kategorii łukowych, wykorzystujących mur arkadowy o grubości około 1-3 m, na który nakładano drewniany pomost. W okresie późniejszym przebudowano je na całkowicie murowane. W Grudziądzu miało to miejsce na przełomie XIV i XV w.

Most przerzucony nad dawnym kanałem młyńskim prowadził od południa przez Bramę Toruńską do miasta. Na zabytkowe konstrukcje ceglane nałożone są warstwy młodsze, XIX i XX-wieczne. Most do dzisiaj nie stracił swej funkcjonalności i nadal pełni rolę łącznika komunikacyjnego - przebiega przez niego jezdnia, linia tramwajowa i chodnik dla pieszych. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. płynęła pod nim woda kanału Trynka, obecnie pod mostem prowadzi alejka spacerowa.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 34x Not found 1x Note 4x All entries Show deletions