Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wiedźma - OP8FB1
Wiedźma
Eigenaar: mstachul
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 83 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 14-04-2016
Gemaakt op: 07-04-2016
Gepubliceerd op: 14-04-2016
Laatste verandering: 17-04-2016
31x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
93 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  GeoHotel  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Wiedźma – w przedchrześcijanskich słowiańskich społecznościach kobieta posiadająca wiedzę, związaną z ziołolecznictwem, medycyną, przyrodą. Kobiety takie szanowano, zwracano się do nich o pomoc w chorobie, pytano o radę w wypadku ważnych zdarzeń życiowych. Pierwotnie w kulturach słowiańskich wiedźmę nazywano wiedma, widma lub widna. Wiedźma posiadająca zdolności lub cechy magiczne nazywana była ciotą.

Szacunkowi towarzyszył także często zabobonny lęk, stąd też pojawiający się często w kulturze słowiańskiej baśniowy motyw Baby Jagi. Choć wiedźmy były poważane, to jednak niechętnie widziano je w domach jako gości, a przed ich przybyciem miały chronić różnego rodzaju amulety wieszane nad drzwiami.

Pierwotnie, prawdopodobnie aż do połowy IX wieku na terenach wschodnich słowiańszczyzny, owo określenie nie było pejoratywne. W wyniku ekspansji chrześcijaństwa i piętnowania rytuałów ludowych i pogańskich zwyczaj gromadzenia i przechowywania wiedzy przez osoby w wybranych rodach uległ zapomnieniu. Wiedźmy oskarżano o czary, dlatego obecnie wiedźma często utożsamiana jest z czarownicą. Niepokojące dla duchownych było prawdopodobnie to, że - bogata, jak na owe czasy - wiedza złożona była w rękach kobiet, które w założeniach nowej religii miały być gorsze od mężczyzn. Dopatrywano się tu powiązań z kultem Wielkiej Pramatki, której cześć - zwłaszcza w rejonach rolniczych - oddawano jeszcze długo po wprowadzeniu chrześcijaństwa.

stos

Słynny "Młot na czarownice" wydany w 1486 roku przekreślił szanse na egzystowanie w społeczeństwach wiedźm oraz osób parających się czarami. Zaczęto im przypisywać konszachty z diabłem oraz sprowadzanie wszelkiego nieszczęścia na ludzki ród. To one stały się winne chorobom oraz klęskom żywiołowym. Rozpoczęły się inkwizytorskie łowy i zapłonęły stosy. Oskarżycielom i sędziom przypadały części majątku straconych kobiet, trudno więc się dziwić, że liczba czarownic na naszych ziemiach gwałtownie rosła.

W niektórych europejskich krajach ostatnie prawa zabraniające parania się magią zniesiono dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Dziś czary, wiedźmy i czarownice traktowane są z przymrużeniem oka, choć nie brakuje osób, szukających pomocy w tajemnych rytuałach. Na zainteresowanych czekają nawet specjalne stowarzyszenia. A na pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy wiedźmą a czarownicą? - niektórzy odpowiadają z humorem: Jakieś dwadzieścia lat.

Współcześnie wciąż można spotkać kobiety parające się zielarstwem we wschodniej Polsce, jak również wywodzące się z tradycji prawosławnej szeptunki, inaczej zamawiaczki.

i pamiętaj, że... A co na temat wiedźmy potrafi wyprodukować współczesna popkultura to już sami wiecie...

Źródło: pl.wikipedia.org i englishstory.pl

---

Kesz: etapy są 3, a jeden z nich wymaga dodatkowego narzędzia.

etap 2: N 52° 21.(X2)9(X1)' E 16° 5(X1+2).(X2*X2)2(X1-1)'
etap 3 (finał): N 52° 2C.BCC' E 16° 5A.(A+C)(A+C)C'

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
stos
i pamiętaj...
wiedźma
Logs: Gevonden 31x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Afbeelding 1x Alle logs Galerij