Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Na styku rezerwatów - OP8F9N
Skrzynka umieszczona na skraju rezerwatu Murawy Dobromierskie i w pobliżu rezerwatu Bukowa Góra.
Eigenaar: ZPKWŁ
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 295 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 1:00 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 05-04-2016
Gemaakt op: 05-04-2016
Gepubliceerd op: 05-04-2016
Laatste verandering: 16-04-2016
103x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
57 x Bekeken
84 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Bartek111, dankwiat, ewia, unieski, wawik
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynka umieszczona na wzniesieniu w bliskim otoczeniu kapliczki stojącej przy drodze na granicy rezerwatu stepowego Murawy Dobromierskie i w pobliżu rezerwatu leśnego Bukowa Góra.

Oba te miejsca miały niegdyś wspólną historię przyrodniczą. Cały obszar porastał las bukowy z domieszką innych gatunków drzew, charakterystycznych dla siedlisk z dużym udziałem skały wapiennej i tworzącej się na niej rędzinie. Obecne różnice pomiędzy rezerwatami wynikają ze skrajnie odmiennego potraktowania obu obszarów przez swoich dawniejszych właścicieli.

Tereny obecnego rezerwatu Bukowa Góra należały do rodziny Grabowskich z Rączek. Rósł na nim i do dziś rośnie las bukowy pochodzenia naturalnego. Jak mawiał dziedzic Grabowski: „Tego lasu nie sadził mój ojciec ani dziad, więc i ja go ścinał nie będę”. Podczas II Wojny Światowej okupant planował wycięcie drzew. Na szczęście zły stan dróg dojazdowych udaremnił ten zamiar. Obecnie terenem tym władają Lasy Państwowe.

Obszar dzisiejszego rezerwatu Murawy Dobromierskie należał do wspólnoty wiejskiej wsi Dobromierz. Rosły na nim pojedyncze drzewa pochodzenia naturalnego. Z uwagi na wspólnotowy charakter własności, toczyły się spory wśród mieszkańców Dobromierza, o to do kogo należy konkretne drzewo. Chcąc rozwiązać odwieczne kłótnie, postanowiono wyciąć wszystkie drzewa, a uzyskane pieniądze ze sprzedaży drewna, podzielono pomiędzy wszystkich właścicieli. Tereny płaskie i połogie stoki użytkowano jako pola orne, a kamieniste wzgórza i głębokie wąwozy służyły za wiejskie pastwisko. Ogołocony z drzew teren i porzucane tereny rolnicze, w wyniku naturalnej sukcesji zaczęły porastać roślinami zielnymi. Na odkrytych i nasłonecznionych stokach wzniesień utworzyła się nawapienna murawa kserotermiczna, złożona z wielu roślin, a wśród nich także roślin rzadkich, podlegających ochronie prawnej. Proces ten był dodatkowo stymulowany przez prowadzenie na tych terenach ekstensywnej gospodarki pasterskiej. Dziś owiec na Murawach Dobromierskich już nikt nie zobaczy i aby zachować przedmiot ochrony (murawę kserotermiczną) trzeba stosować metody ochrony czynnej polegające na okresowym  wycinaniu podrostów drzew i krzewów. Rezerwat położony jest do dziś na gruntach wspólnoty wsi Dobromierz.

Miejsce ukrycia skrzynki ma wybitne walory widokowe. Rozciąga się stąd panorama na Nieckę Włoszczowską z Doliną Pilicy i Czarnej Włoszczowskiej. Całość wieńczy zarys wzniesień Jury Krakowsko – Częstochowskiej widoczny na linii widnokręgu.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kapliczka na skraju rez. Murawy Dobromierskie
Logs: Gevonden 103x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 6x Alle logs Galerij