Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wietrzny Koźlak - OP8EZ6
Eigenaar: malpeczka159159
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 257 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 24-03-2016
Gemaakt op: 19-03-2016
Gepubliceerd op: 22-03-2016
Laatste verandering: 24-03-2016
39x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
37 x Bekeken
23 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: gagu
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Koźlak

W Kocilewie koło Ożarowa, na niewielkim wzgórzu, stoi drewniany wiatrak wybudowany w 1914 roku przez rodzinę Kowalskich. Przez wiele lat pracował na potrzeby ludności. Po 1945 roku wiatrak, będąc własnością prywatną, nie znalazł uznania u ówczesnej władzy i w 1960 roku decyzją Prezydium WRN w Łodzi został zamknięty. Od tej pory służył przez lata jako magazyn i powoli popadał w ruinę. Stan taki trwał do roku 1996. Wtedy to z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto działania mające na celu uratowanie wiatraka. W Urzędzie Miasta i Gminy Wieluń znalazły się środki na wykupienie wiatraka i terenu wokół niego. Następnie, po opracowaniu dokumentacji technicznej, rozebrano wiatrak i rozpoczęto gromadzenie materiału na budowę. Jesienią 1999 roku ruszyły prace nad rekonstrukcją. Stopniowo odbudowano całą bryłę wiatraka, założono podłogi i schody. Potem firma z Lubienia Kujawskiego zamontowała skrzydła o rozpiętości 18 m. Zainstalowano także serce młyna - kamienie mielące mąkę. W 2006 roku zakończono rekonstrukcję wiatraka i wszystkich urządzeń. Oryginalny pozostał tylko sztomber, czyli pionowy słup, wokół którego można obracać wiatrak, oraz podtrzymujący go kozioł. Wiatrak praktycznie nadaje się do pracy, kręcą się skrzydła i działa hamulec, dzięki któremu mechanizm sam się reguluje w zależności od siły wiatru. Wiatrak zdobył nagrodę w kategorii konserwacji i został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie wiatrak znów jest uszkodzony- złamane zostało jedno ze śmigieł jednak mimo to stanowi charakterystyczny i warty odwiedzenia punkt w okolicy. Zwiedzanie wnętrza możliwe po wcześniejszym umówieniu się pod nr. telefonu (43) 841 17 24 (Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie). Około kilometr od wiatraka, w Ożarowie znajduje się drewniany dworek który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy.

Skrzynka to magnetyk znajdujący się na kordach, dostępna jest zza ogrodzenia- nie trzeba wchodzić na teren. Z racji rozmiaru zawiera tylko logbook, weź coś do pisania!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien