Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wietrzny Koźlak - OP8EZ6
Właściciel: malpeczka159159
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 257 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 24-03-2016
Data utworzenia: 19-03-2016
Data opublikowania: 22-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 24-03-2016
39x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
37 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: gagu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Koźlak

W Kocilewie koło Ożarowa, na niewielkim wzgórzu, stoi drewniany wiatrak wybudowany w 1914 roku przez rodzinę Kowalskich. Przez wiele lat pracował na potrzeby ludności. Po 1945 roku wiatrak, będąc własnością prywatną, nie znalazł uznania u ówczesnej władzy i w 1960 roku decyzją Prezydium WRN w Łodzi został zamknięty. Od tej pory służył przez lata jako magazyn i powoli popadał w ruinę. Stan taki trwał do roku 1996. Wtedy to z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto działania mające na celu uratowanie wiatraka. W Urzędzie Miasta i Gminy Wieluń znalazły się środki na wykupienie wiatraka i terenu wokół niego. Następnie, po opracowaniu dokumentacji technicznej, rozebrano wiatrak i rozpoczęto gromadzenie materiału na budowę. Jesienią 1999 roku ruszyły prace nad rekonstrukcją. Stopniowo odbudowano całą bryłę wiatraka, założono podłogi i schody. Potem firma z Lubienia Kujawskiego zamontowała skrzydła o rozpiętości 18 m. Zainstalowano także serce młyna - kamienie mielące mąkę. W 2006 roku zakończono rekonstrukcję wiatraka i wszystkich urządzeń. Oryginalny pozostał tylko sztomber, czyli pionowy słup, wokół którego można obracać wiatrak, oraz podtrzymujący go kozioł. Wiatrak praktycznie nadaje się do pracy, kręcą się skrzydła i działa hamulec, dzięki któremu mechanizm sam się reguluje w zależności od siły wiatru. Wiatrak zdobył nagrodę w kategorii konserwacji i został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie wiatrak znów jest uszkodzony- złamane zostało jedno ze śmigieł jednak mimo to stanowi charakterystyczny i warty odwiedzenia punkt w okolicy. Zwiedzanie wnętrza możliwe po wcześniejszym umówieniu się pod nr. telefonu (43) 841 17 24 (Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie). Około kilometr od wiatraka, w Ożarowie znajduje się drewniany dworek który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy.

Skrzynka to magnetyk znajdujący się na kordach, dostępna jest zza ogrodzenia- nie trzeba wchodzić na teren. Z racji rozmiaru zawiera tylko logbook, weź coś do pisania!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.