Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pomnik ku czci Polaków zamordowanych w 1939 roku w Słupówku - OP8ERT
Pomnik ku czci Polaków zamordowanych w 1939 roku w Słupówku
Eigenaar: Mitsubishi
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 116 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-03-2016
Gemaakt op: 07-03-2016
Gepubliceerd op: 07-03-2016
Laatste verandering: 07-03-2016
37x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
55 x Bekeken
27 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  You will need a shovel  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Pomnik ku czci Polaków zamordowanych w 1939 roku w Słupówku.

 

W 1939 roku na samym początku wojny nikt nie był pewien, czy uda mu się przeżyć. Mieszkańcy Skoraczewa i Mierucina oraz wielu mieszkańców z powiatu nakielskiego stracili życie w lesie w Słupówku, bo po prostu byli. Jak się dowiedzieliśmy, mieszkańców Skoraczewa na listę skazanych wpisali nie Niemcy, lecz Polacy. Obelisk znajdujący się na cmentarzu w Wąwelnie nie pozwala zapomnieć o pomordowanych.
Ludzie ludziom zgotowali ten los

Była cicha i spokojna noc. Pies ujadał, spoglądając w kierunku lasu. – Mama była przekonana, że strzały, które było słychać, to wojskowe ćwiczenia – mówi Gertruda Sowińska. Niemcy długo się zastanawiali, co zrobić z sołtysem Józefem Urbanem. – Ostateczną decyzję pomogli im podjąć dwaj mieszkańcy Skoraczewa. Jeden z Niemców powiedział do siostry mojego taty, że kto by się spodziewał, że Polacy zgotują taki los Polakom – dodaje pani Gertruda. 6 października 1939 roku Józef Urban, sołtys Skoraczewa, wraz z Anielą Murawską, Marią Janiszewską, Kazimierzem Janiszewskim, Bolesławem Świderskim i Stanisławem Jamry z Mierucina zostali skazani na śmierć. Miejscem egzekucji stał się wykop w lesie w Słupówku niedaleko Mroczy. Najmłodszym skazańcem był siedemnastoletni Bolek Świderski.

* * *

,,[…] Największa egzekucja miała miejsce w dniu 6 października 1939 roku w Słupówku, na terenie leśnictwa Dąbrowice cztery kilometry od Mroczy. Jak zeznali świadkowie, mieszkańcy Mroczy, obok Volksdeutschów bardzo aktywni przy aresztowaniu Polaków byli żołnierze nie znanej bliżej jednostki łączności Wehrmachtu, Funkcjonariusze Gestapo oraz żandarmerii. Zginęli wówczas następujący mieszkańcy Mroczy: Bronisław Bociek (ur. 1912) -kupiec, Alojzy Borzych (ur. 1896) - krawiec, Seweryn Ciążyński (ur. 1898) - kupiec,Julian Gapiński (ur. 1904) -kierownik szkoły, Hieronim Gliszczyński (ur. 1904) - fryzjer, Józef Grześkowiak (ur. 1913) - nauczyciel, Bernard Janowski (ur. 1913) -fryzjer, Józef Mściszewski (ur. 1901) - kupiec, Marian Nawrot (ur. 1921) - szewc, Walerian Ożdżyński (ur. 1914) - robotnik, Franciszek Paluchowski (ur. 1898) - murarz, Stefan Poklękowski (ur. 1905) - kowal, Hennryk Rewoliński (ur. 1925) - uczeń, Władysław Rewoliński (ur. 1897) - robotnik, Franciszek Rybka (ur. 1891) - rolnik. Ponadto Selbstschutz rozstrzelał w tym samym czasie kilku mieszkańców dwóch sąsiednich wiosek - Mierucina i Skoraczewa. Zginęli z Mierucina: Józef Jamry (ur. 1910) - rolnik, Stanisław Jamry (ur. 1898) - rolnik,Bernard Kloska - rolnik, Bogusław Kloska - rolnik, i ze Skoraczewa: Kazimierz Janiszewski (ur. 1887) - właściciel sklepu w Skoraczewie, Maria Januszewska (ur. 1901) - żona właściciela sklepu, Aniela Murawska(ur. 1900), Bolesław Świderski (ur. 1924), Józef Urban (ur. 1894) - rolnik. Jak wynika z analizy zawodów zamordowanych, była to w głównej mierze akcja skierowana przeciwko inteligencji, działaczom społecznym oraz osobom cieszącym się największym autorytetem wśród mieszkańców ludności polskiej […]” – czytamy w książce Włodzimierza Jastrzębskiego pt. „Terror i zbrodnia” z 1975 roku.

* * *

Uczcij pamięć bohaterów zapalając znicz.

Skrzynka zakopana jest za pomnikiem, dokładnie po środku. Zabierz ze sobą łopatkę.

W skrzynce znajduje się logbook oraz kilka fantów na wymianę.

Afbeeldingen
Pomnik
Tablica
Tablica 2