Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przystań - Drewniany dworek (1928) - OP8ER9
Owner: lukmarq
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 106 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 05-03-2016
Date created: 05-03-2016
Date published: 05-03-2016
Last modification: 10-03-2016
21x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
41 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Barty
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Przystań - Drewniany dworek (1928)

IMG_20160305_113602

Przystań - Drewniany dworek (1928) - widok od strony parku

Drewniany dworek (1928)

Miejscowość Przystań została prawdopodobnie założona w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy Mikołaj Mzowski otrzymał nadanie królewskie w postaci lasu w Puszczy Płodownickiej i nad rzeką Omulew zbudował młyn wodny, a następnie kuźnicę. Pierwotną nazwą Przystani była Ruda, jako miejsce wytapiania żelaza z rudy darniowej. Rudę i węgiel drzewny do wytopu trzeba było dowozić, a najłatwiejszym i najtańszym środkiem komunikacji była rzeka Omulew. W jedną stronę przewożono surowiec, natomiast w drugą łodzie wyładowane były sztabami żelaza i wywożono je Omulwią, a dalej Narwią do miejsca przeznaczenia. Powstała w ten sposób, obok ośrodka Rudy – przystań, a właściwie mały port rzeczny. W ten sposób powstała nazwa Przystań Ruda. W połowie XIX wieku, gdy zaprzestano wytapiania żelaza z rudy darniowej, w nazwie miejscowości przestano używać drugiego członu, pozostała tylko nazwa Przystań. W 1550 roku Mikołaj Mzowski sprzedał ziemię i młyn wodny rodzinie Wesslów, którzy odprzedali ją rodzinie Godlewskich herbu Bończa.

W XVIII wieku wybudowano tu modrzewiowy dwór, który niestety został spalony przez wojska rosyjskie w czasie konfederacji barskiej. Odbudowy dworu podjął się Konstanty Godlewski, niestety przeszkodziła w tym jego przedwczesna śmierć. Jego żona przekazała majątek w zastaw pożyczki, a ponieważ nie spłaciła jej w terminie dwór przeszedł na własność Pawła Mostowskiego który dokończył budowę dworku. W późniejszym czasie dobra w Przystani zostały zakupione przez Krasińskich, a potem przeszły na własność Czartoryskich. Najstarsza córka Adama Czartoryskiego, Małgorzata w 1925 roku otrzymała jako posag ślubny dobra Przystani. Poślubiła cudzoziemca, księcia Gabriela de Bourbon – Socilias. Na jego zlecenie rozpoczęto budowę nowego dworu, parku, sadu i ogrodu. Dwór zbudowano w 1928 roku.

Wykonany został z sosnowego drewna w kształcie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem, przykryty łamanym, mansardowym dachem gontowym. Wewnątrz wszystkie ściany były tynkowane, tylko jedna, „sala modrzewiowa”, była wyłożona deskami modrzewiowymi. Poza dworem, został założony nowy park, sad i ogród warzywny. Sad usytuowany był po prawej stronie dworu i dochodził do rzeki Omulew. Gdy zbliżała się wojna 1939 roku Bourbonowie wyjechali w kierunku na Węgry lub Rumunię.

Obecnie w budynku mieści się Szkoła Podstawowa. Po remoncie zachowała się sala modrzewiowa oraz stylowy kominek, obok którego wisi ułożona z płytek kafelkowych mozaika przedstawiająca Matkę Boską. Obiekt otoczony jest 2 hektarowym parkiem posadzonym przez Antoniego de Bourbon w XX wieku.

Figura Chrystusa Błogosławionego na leśnej polanie

Odwiedzając drewniany dworek w Przystani i zachwycając się jego pięknym wyglądem, nie omieszkajmy udać się polną drogą w lewo. Trochę ponad 100 m od dworku, na leśnej polanie, samotnie między drzewami stoi wysoka figura Chrystusa Błogosławionego.

Nie jest ogrodzona ani w jakiś sposób upiększona. Widać ją już z daleka, odbija się od lasu śnieżną bielą. Na cokole pomnika widnieje napis: "Adveniat regnum tuum", na dole zaś data 1935 napisana cyframi rzymskimi. Rzeźba jest ściśle związana z historią dworku, stanowi pozostałość kaplicyzbudowanej przez ostatnich właścicieli majątku, Gabriela de Bourbon i księżnę Cecylię Lubomirską.

W 1933 roku został wykonany projekt kaplicy w stylu tatrzańskim symbolizującej wielkość rodu zamieszkałego w miejscowym dworze. Została ona postawiona na wysokiej podmurówce z czerwonej cegły. Wewnątrz ustawiono ołtarz wykonany przez snycerza. Na ścianie został zawieszony obraz Matki Boskiej Leśnej i Chrystusa na krzyżu. Z pobliskiego młyna zostało doprowadzone światło elektryczne. Do kaplicy wchodziło się schodami betonowo-kamiennymi.

12 maja 1935 roku kaplicę poświęcił biskup łomżyński Stanisław Łukomski. Nadano jej imię Najświętszej Marii Panny Łaskawej. Od tego czasu dwa razy w miesiącu w kaplicy odbywały się Msze św. W tym samym roku w parku, w sąsiedztwie dworu ustawiona została figura Chrystusa Błogosławionego.

Z kaplicy dzisiaj nic już nie pozostało, jedynie mieniąca się bielą figura.

 
 
 

Flag Counter

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Najstarsza córka Adama Czartoryskiego, Małgorzata w 1925 roku otrzymała jako posag ślubny dobra Przystani. Poślubiła cudzoziemca, księcia Gabriela de Bourbon – Socilias. Na jego zlecenie rozpoczęto budowę nowego dworu, parku, sadu i ogrodu. Dwór zbudowano w 1928 roku.
Interesting place --- Odwiedzając drewniany dworek w Przystani i zachwycając się jego pięknym wyglądem, nie omieszkajmy udać się polną drogą w lewo. Trochę ponad 100 m od dworku, na leśnej polanie, samotnie między drzewami stoi wysoka figura Chrystusa Błogosławionego. Nie jest ogrodzona ani w jakiś sposób upiększona. Widać ją już z daleka, odbija się od lasu śnieżną bielą. Na cokole pomnika widnieje napis: "Adveniat regnum tuum", na dole zaś data 1935 napisana cyframi rzymskimi.
Pictures
Figurka
Front Dworku
Można odpocząć i coś zjeść
Log entries: Found 21x Not found 0x Note 0x All entries