Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skwer historyczny - Granica - OP8EKB
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-02-2016
Data utworzenia: 22-02-2016
Data opublikowania: 22-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 28-12-2018
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
32 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: krogulec
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynką tą pragnę zaprosić koleżanki i kolegów keszerów na pogranicze ul. Wrocławskiej w Kaliszu i ul. Kaliskiej w Nowych Skalmierzycach gdzie w miejscu oznaczonym współrzędnymi, jesienią 2015r oddano do użytku Skwer historyczny – Granica.

Obiekt ten został ulokowany w miejscu gdzie od 1818 roku aż do uzyskania przez Polskę niepodległości na przełomie 1918 i 1919 roku istniało na granicy Prusko-rosyjskiej przejście graniczne z komorą celną.

Na skwerze w pobliżu głównej ulicy łączącej Kalisz ze Skalmierzycami, ustawiono widoczne z daleka słup graniczny (wspórzędne) i dwie budki strażnicze a w nich naturalnej wielkości fotografie żołnierzy w mundurach z tamtej epoki. Przechodząc w głąb skweru można odnaleźć ceglane murki na których powieszono szklane plansze z reprodukcjami archiwalnych fotografii, pocztówek, map, oraz dokumentów i opisów tego miejsca.

W czasie poznawania historii przejścia granicznego oraz najbliższych mu miejscowości tj. Szczypiorna i Nowych Skalmierzyc można przysiąść na estetycznie wykonanych ławeczkach. Ponadto można tutaj odnaleźć poświęconą temu miejscu geoskrzyneczkę.

By tego dokonać należy wykonać 3 zadania.

Pierwsze polega na odnalezieniu podczas oglądania zgromadzonych na skwerze reprodukcji, szklanej planszy na której umieszczone są tylko trzy pocztówki przedstawiające to samo miejsce. Na każdej pocztówce można zaobserwować rysunek który w sposób humorystyczny obrazuje to co przyczyniło się do wzrostu zamożności Skalmierzyczan i nie tylko, czyli przemyt. Przyglądając się pocztówkom proszę również zwrócić szczególną uwagę na widoczny na każdej z nich fragment budynku (z lewej strony). Na podstawie zaobserwowanych detali tego budynku oraz uzyskanych podczas oglądania pozostałych szklanych plansz, informacji o dokładnej lokalizacji przejścia granicznego proszę budynek ten odnaleźć. Zapewniam, nie trzeba będzie zbyt daleko chodzić i szukać, budynek stoi tuż przy jednej z pobliskich ulic.

Po odnalezieniu zabytkowego budynku który w czasach „granicy” pełnił rolę budynku mieszkalnego straży granicznej, stajemy przed jego ścianą frontową (najlepiej po przeciwległej stronie ulicy) i nie wchodząc na teren posesji przystępujemy do wykonania drugiego zadania. Liczymy tylko na ścianie frontowej: drzwi wejściowe do budynku, okna, otwory wentylacyjne w formie okienek na poddaszu oraz na dachu tylko murowane kominy (suma kontrolna 37).

Zaopatrzeni w pozyskane dane udajemy się w bardziej spokojne miejsce na przykład na którąś z ławeczek na skwerze lub idziemy uliczką w stronę ogródków działkowych za wiaduktem kolejowym i przystępujemy do zadania trzeciego które pozwoli nam ustalić miejsce ukrycia skrzyneczki. Zadanie to będzie polegało na:

  • dodaniu do północnej współrzędnej podanej w tytule skrzynki liczby minut będącą sumą drzwi wejściowych do budynku i jego kominów;

  • odjęciu od wschodniej współrzędnej podanej w tytule skrzynki liczby minut będącą sumą okien i otworów wentylacyjnych poddasza budynku.

    Dla przypomnienia: obowiązują tylko ilości znajdujące się we frontowej ścianie i na dachu budynku.

Po wyliczeniu współrzędnych i wyszukaniu w kieszeniach czegoś do pisania udajemy się po skrzyneczkę która jest niewielkich rozmiarów i zawiera logbook. Pojemnik delikatnie wysuwamy z ukrycia, odpinamy z elementu mocującego i dopiero otwieramy. Po wykonaniu podstawowych działań logujących odkładamy skrzyneczkę na miejsce z wielką starannością.

Na zakończenie chciałbym przypomnieć i wyczulić szanowne koleżeństwo na zachowanie ostrożności przy wykonywaniu czynności związanych z poszukiwaniami skrzyneczki a zwłaszcza przy przemieszczaniu się po ulicach niby o niewielkim ruchu ale jednak ruchu kołowym. Pamiętajcie również o tym, że jesteście obserwowani przez ludzi przechodzących obok, znajdujących się w sklepach, mieszkaniach i przed monitorem kamery która zainstalowana jest na słupie elektrycznym ustawionym na południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania.

Życzę dobrej zabawy i wielu przyjemności z bytności na skwerze historycznym i szukaniu geoskrzyneczki. Powodzenia i do zobaczenia przy następnym keszu. Dziękuję.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Skwer historyczny GRANICA
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy