Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(M-44) Kościół w Czaplach - OP8DQW
Kościół w Czaplach
Owner: mangus i 27@
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 332 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-12-2015
Date created: 25-12-2015
Date published: 25-12-2015
Last modification: 27-12-2015
18x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
25 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Wieś Czaple Wielkie należy do bardzo starych miejscowości ziemi miechowskiej. Nie znamy dokładnej daty jej założenia, ani założyciela.Wiemy jednak, że historia jej sięga aż do roku około 1800 przed naszą erą. Na ten okres bowiem datowane są ślady osady, na które natrafiono podczas robót wodociągowych w Czaplach Wielkich w 1993 roku.
Pochodzenie nazwy też nie jest pewne. Dawność nazwy można śledzić dopiero od momentu zanotowania jej w dokumentach i przeważnie w zniekształconym brzmieniu łacińskim.
Kierunki najstarszego osadnictwa na ziemi miechowskiej wyznaczały rzeki: Szreniawa, Dłubnia i Nidzica. Nad małym potokiem wpadającym do Szreniawy, na południe od Przesławic powstała osada Czaple. W roku 1184 Książe Kazimierz Sprawiedliwy nadał ją kolegiacie św. Floriana w Krakowie. W 1345r. wzmiankowana jest miejscowość CZAPL (Dzieje kultu Św. Floriana w Polsce do połowy XVI wieku - K. Dobrowolski ), później pojawiła się NOVA CZAPLA, czyli Czaple Wielkie, Czaple Małe wymieniono po raz pierwszy w 1351r. Czaple Wielkie są parafią, której założenie przypada na lata 1327 - 1340. W Czaplach istniała także szkoła.
Do najstarszych zasiedziałych na ziemi miechowskiej rodów należeli: Toporczycy, Lisowie, Odrowąże, Szremiawice i Mądrostkowie. Toporczycy osiedleni na ziemi mieli zawołanie rodowe bojowe Nekanda, czyli ten, który ma być zabity. Rozrastający się ród przybierał nazwiska od swych posiadłości. Czaple Wielkie należały do Nekandy Trepków. Wieś ta uchodzi za gniazdo rodziny Trepków. Pierwszym znanym jest Jakub Trepka (druga połowa XV w. ), po nim dziedziczy kolejno jego syn Jan, a następnie wnuk Stanisław. Synowie Stanisława, Jan i Hieronim podzielili się w 1590 roku majątkiem. Jan dokupił w 1602 roku Kamienicę i Chobędzę. Synowie Jana, Stanisław i Mikołaj podzielili dobra w 1620 roku w ten sposób, że Stanisław otrzymał część w Czaplach, a Mikołaj - Chobędzę i Kamienicę. Potem Stanisław sprzedał swą część Mikołajowi, który wykupił pozostały udział w Czaplach od spadkobierców Hieronima Trepki. Pod koniec XVII wieku Żegota Nekanda Trepka sprzedał cały majątek na ziemi miechowskiej Mikołajowi Dembińskiemu herbu Nieczuja. Później od Dembińskiego nabyli Czaple Wielkie Popielowie herbu Sulima w pierwszej połowie XVIII wieku i posiadali do końca II wojny światowej.

Z parkingu obok kościoła roztacza się fantastyczny widok na okolicę.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 0x Picture 2x All entries Gallery