Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kompania Młodzieżowa - OP8DKU
z Dąbrowy Leśnej
Właściciel: keram58
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 85 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-03-2016
Data utworzenia: 08-12-2015
Data opublikowania: 23-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 26-03-2016
37x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
94 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: p_nowik, szubaada
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wrzesień 1939 roku dla Burakowa, Łomianek, Dąbrowy oraz szeregu innych miejscowości stał się terenem zaciętych walk oddziałów polskich przebijających się znad Bzury do okrążonej Warszawy. W sercach mieszkańców Dąbrowy Leśnej na zawsze pozostanie szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w dniu 19 września 1939 r, która otworzyła drogę do stolicy części rozbitych polskich oddziałów. Tu niedaleko 22 września 1939 roku poległ prowadząc do boju z karabinem w ręku w ataku na bagnety generał brygady Mikołaj Bołtuć Niemal natychmiast po zakończeniu kampanii wrześniowej młodzież z Dąbrowy i okolicznych miejscowości skupiona wokół drużyny harcerskiej podjęła myśl o zbrojnym oporze wobec okupanta. Do tego przede wszystkim potrzebna była broń, której w okolicznych lasach nie brakowało. Początkowo zbierali ją pojedynczo, szybko jednak zorganizowali się w większą grupę. Tak narodziła się konspiracja.

W połowie 1940 roku konspiracja w Dąbrowie zaczęła przekształcać się w podziemne wojsko. Początkowo szkolili się samodzielnie. Powstały sekcje i drużyny, połączone potem w dwa plutony, z których wyrosła Kompania Młodzieżowa.

Kompania została  podporządkowana VIII Rejonowi (Łomianki) VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Okres konspiracji to przede wszystkim szkolenie wojskowe. Uczono się przeważnie w domach i okolicznych lasach. Obaj dowódcy plutonów, Janusz Warmiński „Murzyn” i Wojciech Pecyński „Polan”, ukończyli konspiracyjną podchorążówkę.

Krótko po godzinie „W” Kompania Młodzieżowa, na czele ze swym dowódcą ppor. Henrykiem Dobakiem „Olszą”, ruszyła do ataku na lotnisko bielańskie. Podczas próby zdobycia lotniska wielu atakujących poległo. Truskaw, Pociecha, Sowia Wola, Brzozówka – to tylko niektóre z długiej listy walk, w których uczestniczyli żołnierze z Kompani Młodzieżowej w czasie dwóch miesięcy istnienia „Grupy Kampinos” AK i „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej”. Potem była klęska pod Jaktorowem (29.09.1944 r.) i rozbicie kompanii. Tylko nielicznym udało się przebić w Góry Świętokrzyskie, gdzie walczyli do początków 1945 r. Część poległa, inni dostali się do niewoli i tylko dzięki ukryciu przez żołnierzy węgierskich, uniknęli natychmiastowego rozstrzelania.

Ja zapraszam Was do odwiedzenia miejsca gdzie powstała Kompania Młodzieżowa a które zostało upamiętnione przez towarzyszy broni z „Grupy Kampinos” AK.

Kordy początkowe wskazują miejsce ukrycia Etapu I”. Potrzebny jest czytnik QR code.

Dla podjęcia skrzynki finałowej potrzebne będzie rozwiązanie tego zadania:

N 52° 19 (B+1-C)(A-B)(A/3)' 

E 20° 52 B(C-D)D'

Certyfikaty dla pierwszych znalazców są potrójne a to dla podejmujących skrzynkę zespołowo. Proszę o zabieranie wszystkich egzemplarzy

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjęcie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Jesli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 37x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy