Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skarb Leśnika - "Park w Białowąsie" - OP8DA8
Z wizytą u Glasenapów
Owner: rat.mat
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 111 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-11-2015
Date created: 18-11-2015
Date published: 18-11-2015
Last modification: 04-12-2015
12x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
23 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Białowąs

  1. H i s t o r i a. Niemiecka nazwa tej miejscowości – Balfanz wywodziła się bezpośrednio ze słowiańskiego określenia „baly wans” , o czym wspominają nawet kroniki starej rodziny pomorskiej Glasenappów: wieś była bowiem ich własnością do końca XIX w. (We wspomnianej kronice zachował się m.in. charakterystyczny opis złożenia hołdu Bolesławowi Krzywoustemu, kiedy podjął on swą wyprawę na Pomorze w początkach XII w.). 3 km stąd przez Krosino przepływa Parsęta, z biegiem której szli zapewnie mroźną zimą 1107r. na podbój Białogardu woje Krzywoustego. Dziś z miejscowości tej rozpoczyna się zwykle spływy kajakowe aż do Morza Bałtyckiego.
  2. P a ł a c . We wsi znajduje się przebudowywany wielokrotnie pałac, niegdyś wynajmowany na kolonie letnie dzieci pracowników PGR. W jego drzwiach frontowych widnieją kolorowe witraże z herbem rodziny Rittbergów (którzy władali wsią po Glasenappach), w hallu zaś zachował się kominek. Ponadto na uwagę zasługują tzw. sala myśliwska z drewnianym stropem, ozdobionym malowanym ornamentem roślinnym, oraz piec ze zdobionymi kaflami.  
  3. P a r k . Znajduje się obok pałacu, z prastarym dębem podobno 1200 – letnim (obecnie tylko resztki, wiek z pewnością 3 krotnie zawyżony – red.) mającym w obwodzie 8,2 m. Wedle starego podania tędy przechodziła także drużyna biskupa Ottona z Bambergu w 1124 r., kierując się wzdłuż doliny Parsęty na południe. Pod tym dębem rzekomo wypoczywał biskup i nauczał miejscowych Słowian nowej wiary (miejmy nadzieje że tylko słowem – red.). W parku rośnie również 200 – letni buk czerwonolistny i wiele starych lip, osiągających w obwodzie ponad 4 m. Naprzeciw pałacu w lesistej części parku znajdują się ruiny baszty (związanej z wieloma romantycznymi legendami) i wejście do podziemnych lochów (obecnie zamurowane, i z ogromnym dębowym krzyżem).
  4. K o ś c i ó ł .Nie opodal na wzniesieniu, na miejscu dawnych obrzędów Słowian, znajduje się zabytkowy kościół protestancki (dogodne miejsce na zaparkowanie). Budowlę wzniósł według swego projektu – jako kaplicę grobową – w 1689 r. Kazimierz Glasenapp, białogardzki sędzia grodzki. Kościółek ten w późniejszych latach został przebudowany. W podziemiach zachowały się grobowce członków tej rodziny (zamurowane, bez zaprawy ale jednak – red.)

 

„Połczyn-Zdrój i okolice. Przewodnik.” Tadeusz Garczyński. Wydawnictwo poznańskie. Poznań 1977

 

KESZ uwił sobie bezpieczne gniazdko w parku, nie przy samej ścieżce, woli spokojniejsze miejsce. No i takie by łatwo się można było rano wykąpać albo jakie pranie zrobić, może właśnie dziś ktoś go odwiedzi. Zamieszkał na drzewie, które choć liści już nie puszcza, jednak z prawdziwie polską gościnnością żywi swych mieszkańców.

 

Przypomina się o obowiązującym zakazie wjazdu pojazdów mechanicznych na drogi leśne, oraz rozpalaniu ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi lub w odległości mniejszej niż 100 m od ściany lasu.

Dbajmy o Naszą Przyrodę, to dziedzictwo nasze, naszych dzieci i dzieci naszych dzieci.

Projekt organizowany z okazji 70 lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku 

 

 

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Krypta w parku z krzyżem dębowym
Interesting place --- Kościółek
otwarty w każdą niedziele w czasie mszy o 9.00
Interesting place --- Wieża ppoż z tarasem widokowym, otwarta dla zwiedzających od maj do września w dni słoneczne. Dojazd tylko rowerem.
Pictures
Kesz
prastary Dąb
Log entries: Found 12x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions