Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz wojenny w Skrobowie Kolonii - OP8CDC
Eigenaar: jurasz
Plaatser: erykradek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 165 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-09-2015
Gemaakt op: 29-09-2015
Gepubliceerd op: 29-09-2015
Laatste verandering: 09-05-2022
34x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
66 x Bekeken
27 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynkę, za pośrednictwem tsalariotha, przejąłem od erykaradka. Z szacunku dla niego i w uznaniu solidności wykonanego przez niego opisu miejsca zostawiam je bez ingerencji.

Na koniec opisu dodaję zaktualizowane informacje techniczne. Miejsce ukrycia pozostaje bez zmian, nowy jest pojemnik, maskowanie i wyposażenie wraz z logbookiem (stary po oczyszczeniu i wysuszeniu spróbuję dołożyć, jeśli będzie się do tego jeszcze nadawał).

Skrzynka znajduje się POZA cmentarzem. Nic nie trzeba kopać ani niszczyć!

 

1

 

 

W sosnowym lesie w odległości ok. 800 m od drogi powiatowej Lubartów - Kamionka, za kompleksem budynków byłego Państwowego Ośrodka Maszynowego, położony jest cmentarz wojenny żołnierzy-jeńców radzieckich więzionych w latach 1941-1944 w obozie pracy w Skrobowie Kolonii. 

Cmentarz ma powierzchnie ok. 0,30 ha., jest w kształcie prostokąta i otacza go metalowa siatka. Po środku cmentarza znajduje się mogiła z jasnego marmuru, z tablicą i napisem mówiącym o spoczywających tu jeńcach radzieckich oraz cywilach zmarłych i zamordowanych w obozie pracy. Z dokumentów dotyczących obozu wynika, że spoczywa tu około 700 żołnierzy radzieckich pogrzebanych w 146 oddzielnych mogiłach. Na tablicy napisano, że spoczywających tu żołnierzy oraz cywilów jest 12000.

2

Z relacji starszych mieszkańców wsi Kolonia i Skrobów wynika, że na tym cmentarzu pochowani są również żołnierze Armii Krajowej, więzieni w obozie NKWD w Skrobowie Kolonii w latach 1944 - 1945. W obozie tym przebywali żołnierze z 27 Dywizji Wołyńskiej Piechoty Armii Krajowej, rozbrojone w okolicach Lubartowa w lipcu 1944 roku. Ilość zamordowanych/zmarłych żołnierzy AK nie jest znana. Według relacji jednego z mieszkańców wsi, na pewno pochowano tu trzech oficerów zamordowanych w sierpniu 1944 roku.

 

Znalazłem jeszcze inne miejsca związane z tu spoczywającymi:

  • Tablica upamiętniająca żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, znajdująca się na frontonie Szkoły Podstawowej w Skrobowie Kolonii
  • Tablica upamiętniająca żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wziętych do niewoli sowieckiej lipcu 1944 roku w obozie w Skrobowie Kolonii, znajdująca się na frontonie budynku folwarcznego w Skrobowie Kolonii
  • Tablica upamiętniająca żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przebywających w obozie jenieckim NKWD w Skrobowie Kolonii oraz ich ucieczkę 27 III 1945 roku, znajdująca się na frontonie budynku folwarcznego
  • Tablica upamiętniająca śmierć sowieckich jeńców wojennych w obozie w Skrobowie Kolonii w czasie okupacji hitlerowskiej, znajdująca się na frontonie budynku biurowca byłego POM-u
  • Tablica na froncie stacji kolejowej Lubartów upamiętniająca żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, którzy wraz z lubartowskimi oddziałami partyzanckimi, walczyli m. in. na terenie stacji o wyzwolenie miasta w dniu 22 lipca 1944 roku

 

Po prawej stronie drogi na skraju lasu, położony jest pomnik poświęcony pamięci 1000-lecia państwa Polskiego (dodatkowy waypoint). Na betonowej bazie umieszczono duży kamień polny z wyrytymi datami: 966 - 1966. Pomnik postawiono tu w 1966 roku staraniem pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego w Skrobowie Koloni.

3

Skręcając przy pomniku w drogę asfaltową, a następnie w pierwszą w lewo gruntową (jest oznakowana znakiem), dotrzesz pod sam cmentarz. Przed wejściem na cmentarz znajduje się niewielki placyk. W sam raz by zaparkować i swobodnie zawrócić samochodem osobowym.

 

źródło: "Cmentarze ziemi lubartowskiej" Jan Krzysztof Zacek, Lubartów 2005


O keszu:

Kordy wskazują centralną mogiłę z marmuru. Stojąc przy niej spójrz w prawo. Tuż za ogrodzeniem zobaczysz kilka lip wyrastających jakby z jednego miejsca. Centralnie między nimi czeka skrzynka. Spojler podpowie.

Skrzynka w maskowaniu adekwatnym do miejsca. Oprócz logbooka zawiera:

- kilka certyfikatów

- autorskie drewniaki

- garść fantów na wymianę.

Powodzenia! :-)

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Głaz-pomnik ku pamięci tysiąclecia państwa Polskiego
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tu mnie szukaj :-)