Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rezerwat Ciechostowice - OP8C45
Rezerwat chroniący modrzewie polskie, nazywany również Rezerwatem Modrzewiowym.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 348 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-09-2015
Date created: 17-09-2015
Date published: 17-09-2015
Last modification: 09-05-2016
17x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
51 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: parlando, Vanish
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Do rezerwatu trafić jest bardzo łatwo. Tuż obok niego przechodzi gruntowa droga Mroczków-Ciechostowice. Jeśli poruszamy się od strony Mroczkowa to rezerwat znajduje się po prawej stronie drogi, w okolicy przecięcia jej przez niebieski szlak turystyczny. Charakterystyczna jest sporych rozmiarów polana z trzema wysokimi modrzewiami, w pobliżu której usytuowane są drewniane ławki i stolik. Skrzynka znajduje się w pobliżu szlaku turystycznego, minutę drogi piechotą od wspomnianej polany. 

Rezerwat Ciechostowice jest jednym z niewielu na terenie kraju, skupisk modrzewia polskiego. Gatunek ten jest charakterystyczny dla terenu Gór Świętokrzyskich. Niestety, według klasyfikacji IUCN, modrzew polski, ze względu na niewielki obszar występowania jest zagrożony wyginięciem. Obszary leśne w okolicach Majdowa i Bliżyna stanowią obok Góry Chełmowej pod Nową Słupią, tereny badań naukowców, nie tylko z Polski ale i Europy. Zainteresowanie budzi przede wszystkim niezwykła dynamika wzrostu tego gatunku drzewa. Występującego tutaj modrzewia polskiego od dosyć pospolitego modrzewia europejskiego najłatwiej odróżnić dzięki szyszkom. Modrzew pl. posiada szyszki mniejsze, proste, o mniejszej ilości łusek nasiennych tj. do 45 (szyszki modrzewia eu.  posiadają do 70 łusek). Zadziwiającym może być fakt, że zagrożeniem dla chronionego tutaj modrzewia może być objęcie tego terenu ochroną rezerwatową. Dzieje się tak, ponieważ młode siewki modrzewia do wzrostu potrzebują znacznej ilości światła. Światło takie dociera do dna lasu np. poprzez wycinanie starych drzew. Zabiegi takie są jednak na terenie rezerwatu mocno utrudnione. Z sytuacji tej korzystają młode jodły, ich wzrost może przebiegać nawet w mocnym ocienieniu. Chociaż literatura podaje, że maksymalna wysokość jaką może osiągać modrzew polski wynosi 30 metrów, to tutejsze okazy dorastają nawet do 40 metrów wysokości.

Przyrodniczą wartość tego obszaru doceniono już w roku 1928, kiedy to wyłączono go z normalnego użytkowania. Natomiast w roku 1938, ustanowiono tutaj ścisły rezerwat.

Chociaż w bezpośrednim sąsiedztwie skrzynki nie ma potężnych modrzewi (znajduje się ona tuż za granicą rezerwatu) to najbliższy osobnik gigant rośnie raptem 20-30 metrów obok. Aby odszukać jeszcze większe modrzewie można spenetrować ten niezbyt duży rezerwat (polecam iść lasem, równolegle do drogi gruntowej).

 

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Najbliższy okazały modrzew
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Modrzew
Modrzew2
Modrzew3
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions