Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Dziku - OP01CA
Właściciel: Dziku
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 178 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-03-2007
Data utworzenia: 11-03-2007
Data opublikowania: 11-03-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2014
81x znaleziona
10x nieznaleziona
18 komentarze
watchers 17 obserwatorów
136 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: tATO
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Obiekt mieszczący się w lesie obok stacji kolejowej "Jeleń" to stary poniemiecki bunkier, a raczej schron kolejowy. Ma on długość 354,9 m. Jest nieco krótszy od schronu w Konewce – miejsca ukrycia Snufferowej skrzynki dla szczupłych geocacherów. Od schronu w Konewce różni się również tym, że przednia część schronu ma kształt łuku (o promieniu 34,5m.), zaś końcowy odcinek o długości 80m. jest prosty. Posiadał on jedną parę wrót wjazdowych, podczas gdy w Konewce możemy obejrzeć śluzę przeciwgazową.

Ściany były zbudowane z grubego 2,5 metrowego żelbetonu. Równolegle do głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony gazoszczelnymi drzwiami na mniejsze pomieszczenia.

    W pobliżu schronu kolejowego można obejrzeć zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i elektrownie, połączone ze schronem głównym trzema podziemnymi kanałami technicznymi. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej.

    Obiekty były zamaskowane. Na schronach technicznych zamontowano drewniane, kryte papą dachy. Schron kolejowy pokryto siatkami maskującymi i atrapami drzew. Teren zabezpieczały dwa rzędy płotu z siatki i drutu kolczastego oraz pola minowe.

    Decyzja o podjęciu budowy w okolicach Spały bunkrów, mających zapewnić ochronę dowództwu Grupy Armii Mitte w czasie niemieckiej inwazji na ZSRR, podjęta została jesienią 1940 r. Obiektom nadano ogólny kryptonim Gefechtsstand "Anlage Mitte" (stanowisko dowodzenia "Obszar Środek").

 
    Obecnie bunkier jest w części zalany wodą, za to ocalało w nim kompletne torowisko – zalane betonem przez użytkującą obiekt po wojnie centralę rybną.

    Geocache ukryty jest na trasie dawnych torów prowadzących do bunkra. Podane współrzędne wskazują wejście do głównego bunkra. Aby uzyskać opis i współrzędne skrzynki należy znaleźć na zewnętrznej ścianie bunkra skrzynkę geocache Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Darkmoor

Do przygotowania opisu wykorzystałem informacje uzyskane podczas zwiedzania zagospodarowanego turystycznie schronu w Konewce, własne notatki oraz informacje ze strony www.anlagemitte.bunkrowiec.com którą polecam wszystkim zainteresowanym tymi obiektami. 

Obrazki/zdjęcia
Wejście do schronu
Wnętrze bunkra
Wpisy do logu: znaleziona 81x nieznaleziona 10x komentarz 18x Obrazki/zdjęcia 11x Wszystkie wpisy Galeria