Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[PK] TAJEMNICE LASTADII - OP8BTC
Owner: MSZU
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 5 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 02-09-2015
Date created: 02-09-2015
Date published: 02-09-2015
Last modification: 05-05-2017
73x Found
2x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
30 visitors
59 x rated
Rated as: Excellent
18 x recommended
This cache is recommended by: Adams, An Na, bamba, Bazooka, Błękitna Team, Bramstenga, elmodemonico, FI-LI, GFS, Hellena, Krecik34, makotka, Maleska, Olo74_Lilalu, Qbacki, veg1, Verdant, Wielki Grab
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka powstała w ramach projektu Pomorskie Keszyno. Wylosowane kategorie to:

typ - tradycyjna

wielkość -mikro

sposób ukrycia - maskowanie miejskie

miejsce - wnętrze (wg SJP "wnętrze - miejsce, obszar, powierzchnia znajdująca się wewnątrz, w środku czegoś, część wewnętrzna czegoś, ...")

 

LASTADIA - łasztownia, stocznia, następnie ulica nad Motławą. Nazwa Lastadia wywodzi się z języka flamandzkiego, oznacza miejsce wyładunku towarów, w języku niemieckim – plac, na którym statki obciążano towarami i balastem, a także miejsce budowy statków. Początkowo przystań portowa (pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1362), przekształcona w notowaną od 1378 roku stocznię. Obejmowała obszar około 9 tysięcy m², z czego na place budowy bezpośrednio nad Motławą przypadało około 370 m², resztę zajmowało zaplecze gospodarcze.

 

PRAWIE JAK SENSACJE XX w.

Wiele osób, które interesują się historią Gdańska na pewno kojarzy budynek byłego Gimnazjum Miejskiego na ulicy Lastadia 2 dawniej "Lastadie". Wcześniej mieścił się tam Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, a przed wojną wspomniane gimnazjum. Można by stwierdzić zwykły budynek dziewiętnastowieczny i taka jest prawda. O wiele ciekawszą historię kryje budynek położony na przeciwko szkoły. Budynek obecnej bursy pod numerem Lastadia 41... Owa tajemnicza bursa została wybudowana w 1878 roku. Początkowo była budynkiem należącym do dyrekcji Poczt Cesarskich do czasów II wojny światowej. Po drugiej wojnie światowej w roku 1951 budynek został przeznaczony na potrzeby bursy Zespołu Szkół Przemysłu Chemicznego i Spożywczego.

Budynek ten skrywa pewną tajemnicę, a mianowicie zagadkowy tunel. W podziemiach, tam gdzie mieści się kotłownia przebiega tunel melioracyjny z odpływem w kierunku Motławy. Wg nieoficjalnych źródeł pod koniec II wojny światowej niemieccy naziści używali tego tunelu do przemieszczania się między budynkami (patrz mapka):
1. Bursa Lastadia 41.
2. Kościół Św. Piotra i Pawła.
3. Kościół Św. Trójcy.
4. Ówczesne laboratorium Kryminalistyczne w Gdańsku na Biskupiej Górce.

 

http://2.bp.blogspot.com/-ULMglqRzxmk/UYlrkwgj14I/AAAAAAAAAJY/wT6bS5fMh6g/s1600/mapka.jpg

 

Obiekty podczas wojny były zajmowane przez Niemców. W ostatnim miesiącu działań wojennych Rosjanie zbombardowali budynek bursy. Prawdopodobnie do dnia obecnego w tunelu znajdują się ciała Niemców. Inne źródła donoszą o tajemnym laboratorium które mieściło się pod teraźniejszym budynkiem Laboratorium Kryminalistycznego Wojewódzkiej Komendy Policji do którego poprowadzony był owy tunel. Niechęć do zgłębienia tajemnicy tunelu wynikała też z obawy przed różnymi dziwnymi stworzeniami, które mogły uciec z laboratorium.

Obecnie tunel nie jest już drożny. Na przełomie lat 1995 - 2000 miał miejsce zawał tunelu na terenie boiska szkoły (żółta strzałka). Miejsce zawału ziemi zostało wypełnione betonową wylewką, widoczną na miejscu obecnie. Sprawę wówczas opisano w Dzienniku Bałtyckim. Archeologowie nawet badali teren ale albo się bali penetrować tunel z powodu możliwości zawalenia się na kolejnych odcinkach albo po prostu z braku kompetencji. Inną ciekawostką jest fakt, że na mapach Googla można zauważyć po prawej stronie od budynku bursy odkryty kanał wylotowy tunelu (zdjęcie poniżej-czerwone zaznaczenie). Warto jeszcze wspomnieć, że niedawno budynek bursy wraz z budynkiem szkoły chciało przejąć CBA.

http://4.bp.blogspot.com/-lXQWX0SY7Y0/UYmUY7PACnI/AAAAAAAAAKA/yQqG3j1oyLU/s1600/odkryte.jpg

 

Jakie będą dalsze losy tajemniczego budynku na Lastadii i tunelu czas pokaże. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania, możemy tylko domniemywać co się mieści i do czego służył zagadkowy tunel i czy w ogóle taki tunel istnieje;-)

 

(w opisie wykorzystałam materiały z gedanopedia.pl oraz tajemnice-gdanska.blogspot.pl)

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 73x Not found 2x Note 1x All entries