Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Korona Roztocza Wschodniego - Wielki Dział - OP11B9
Kiedyś uważany za najwyższy w polskiej części Roztocza
Właściciel: mfblasz
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 354 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-08-2008
Data utworzenia: 17-08-2008
Data opublikowania: 17-08-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 18-08-2008
36x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
60 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Korona Roztocza Wschodniego - to trzy wzniesienia, najwyższe w polskiej części Roztocza. Są to: Krągły Goraj (389 m n.p.m.), Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) oraz Wielki Dział (390,5 m n.p.m.).

Wzniesienie ma dokładnie 390,4 m n.p.m. Wymieniane jest najczęściej w literaturze jako najwyższe w polskiej części Wyżyny Lubelsko-Lwowskiej. Ma ono charakter ostańca zbudowanego z wapieni i piasków mioceńskich. Spłaszczony wierzchołek, kształtem przypominający górę stołową, porasta bór sosnowy z domieszką brzozy. Jak sugeruje nazwa, przez wierzchołek przebiega ważny dział wodny - na zachód znajdują się źródła Tanwi (dopływu Sanu), zaś po południowo-wschodniej stronie położone są źródła Raty, uchodzącej do Bugu. Na wierzchołku do roku 1988 stała wieża przeciwpożarowa, obecnie już jej nie ma, a gęsty las całkowicie zasłania widok. [wg: P. Wład, M. Wiśniewski - Roztocze Wschodnie - przewodnik].

Na zboczach Wielkiego Działu znajduje się podobno aż 14 schronów linii Mołotowa. Większość z nich jest jednak trudna do odnalezienia. Przy szlaku turystycznym znajdują się za to dwa charakterystyczne - w jednym zachowało się działko z rozerwaną lufą, w drugim kopuła przeciwpancerna.

Jak tam dotrzeć. No cóż, samochodem na samo miejsce nie dojedziemy (i dobrze), proponuję porzucić blachosmroda w jednym z trzech miejsc:  

1. Złomy Ruskie - tu kończy się szosa (jeżeli można nazwać szosą ostatni jej odcinek). Niebieski szlak zaprowadzi nas prawie na samo miejsce. Po drodze możemy jeszcze zaliczyć ścieżkę przyrodniczą "Kobyle Bagno", odwiedzić stary cmentarz w Starej Hucie oraz obejrzeć ciekawy bunkier linii Mołotowa (ten z rozerwaną lufą).  Mamy ok. 3 km spacerku, ale warto. Ten wariant polecam

2. Wola Wielka - a tu zabytkowa cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w 1755 roku, obecnie opuszczona i popadająca w ruinę, niestety. Opuszczamy wieś szlakiem niebieskim, mijając po drodze małe kamieniołomy. Możemy nasycić oczy bieszczadzkimi widokami w postaci retort do wypalania węgla drzewnego (czynne). A na zboczu Wielkiego Działu czeka nas bunkier z kopułą przeciwpancerną.

3. Najbliżej jest od szosy pomiędzy Wolą Wielką i Werchratą. Zostawiamy pojazd (spokojnie, złodzieje tu nie docierają) w lesie w miejscu widocznych zielonych znaków i podążamy tym szlakiem na zachód. Tym razem po drodze niewiele ciekawych obiektów, tylko ten straszny, ciemny wschodnioroztoczański las (brrr... samemu lepiej nie iść).

A nasza skrzyneczka leży sobie pod pochyłą starą brzozą kilka metrów od punktu wysokościowego na szczycie wzniesienia. Zdjęcia wszystko wyjaśniają.

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Roztocze  -  PLB060012
Horyniec  -  PLH180017
natura2000
Obrazki/zdjęcia
jeden ze schronów u podnóża wzniesienia
to już szczyt
widać punkt wysokościowy i to drzewo
tak widać kesza z punktu wysokościowego
Wpisy do logu: znaleziona 36x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria