Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Amfiteatr w Durres - OP8BGC
Eigenaar: skalpelx
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 7 meter NAP
 Provincie: Spanje > Aragón
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 21-08-2015
Gemaakt op: 21-08-2015
Gepubliceerd op: 21-08-2015
Laatste verandering: 04-08-2023
13x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
39 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Durrës to jedno z najstarszych miast w Europie, zostało założone na wybrzeżu Ilirii w 627 roku p.n.e. przez greckich osadników z Koryntu i Kerkiry. Pierwotnie osada nosiła nazwę Epidamnos (Επίδαμνος).

W 312 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Iliryjskiego króla Glaukiasa, a w 229 roku p.n.e. zostało przejęte przez Rzymian, którzy objęli je swoim protektoratem i zmienili jego nazwę na Dyrrachium / Δυρράχιον. Pod panowaniem Rzymian miasto szybko się rozwijało, a w 146 roku p.n.e. rzymski prokonsul Gnaeus Egnatius rozpoczął budowę drogi, która właśnie w Dyrrachium rozpoczynała swój bieg. Via Egnatia (gr. Ἐγνατία Ὁδός), bo tak nazywała się owa droga, prowadziła przez Thessaloniki aż do Bizancjum, miała około 1103 kilometrów i była najważniejszym szlakiem handlowym przecinającym Bałkany, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na miasto. Dyrrachium bardzo szybko się rozwija, budowane są wodociągi, kanalizacja i amfiteatr.

W IV wieku n.e. Dyrrachium ucierpiało podczas potężnego trzęsienia ziemi. Zniszczone mury odbudowano i dodatkowo wzmocniono, wskutek czego było to najlepiej ufortyfikowane miasto na zachodnich Bałkanach. Mury wznosiły się na 12 metrów wysokości i były ponoć tak grube, że mogło po nich przejechać czterech konnych jadących obok siebie. Część z tych murów zachowała się do dzisiaj, co można zobaczyć na zdjęciach.

Po podziale Cesarstwa Rzymskiego miasto weszło w skład Cesarstwa Bizantyńskiego. Często atakowane przez barbarzyńców, Ostrogotów i Bułgarów, wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Panowali tu Frankowie, zakony krzyżackie, Wenecjanie i Serbowie.

W 1466 roku miasto usiłował zdobyć Sułtan Mehmed al-Fatih, ten sam, który w 1453 roku zdobył Konstantynopol. Ostatecznie Durrës zostało zdobyte przez Turków w 1501 roku. Miasto (znane w Imperium Osmańskim jako Dıraç) mocno podupadło i straciło na znaczeniu.

W grudniu 1912 roku, w trakcie pierwszej wojny bałkańskiej, w Londynie zdecydowano o utworzeniu niepodległej Albanii, a 7 marca 1913 roku Durrës zostało pierwszą stolicą nowopowstałego państwa.

Na początku I Wojny Światowej miasto okupowały Włochy, a później Austro-Węgry. Po wojnie, 8 lutego 1920 roku, decyzją rządu tymczasowego stolicę przeniesiono do Tirany. Rozbudowano port i miasto rozwijało się aż do włoskiej inwazji 7 czerwca 1939 roku.

Po wojnie w odbudowie portu znaczny udział mieli Polacy. Komuniści szybko rozbudowywali miasto, tutaj też w 1947 roku rozpoczęto budowę pierwszej w Albanii szerokotorowej linii kolejowej, a na piaszczystych plażach powstały pierwsze ośrodki wypoczynkowe.

Nabardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest znajdująca się obok portu wieża wenecka, czyli okrągła baszta wybudowana przez Wenecjan, w której obecnie mieści się sympatyczna i droga restauracja.  Po drodze zobaczymy pozostałości muru z czasów bizantyńskich, który niestety w większości został rozebrany przez Turków. Po przejściu przez bramę dojdziemy do antycznego amfiteatru, który został odkryty dopiero w 1966 roku, gdy jeden z mieszkańców zaczął w ogrodzie kopać studnię. Nagle ziemia się pod nim zapadła, a on wpadł w jeden z korytarzy. Wkrótce zaczęły się zapadać inne budynki i trzeba było ewakuować stąd kilka rodzin.
W efekcie tego przypadku odkryto największy w okolicy, wybudowany w II wieku n.e. amfiteatr, który jest wielokrotnie wspominany w starożytnych źródłach. Owalna budowla miała 120 metrów długości, 20 metrów wysokości i mogła pomieścić 15 tysięcy osób, które pewnie oglądały na tej arenie między innymi walki gladiatorów.

Prace wykopaliskowe nadal trwają. Niestety ze względu na to, że na amfiteatrze nadal stoją domy nie odkopano dotąd całości, ale można zobaczyć trybuny, przespacerować się korytarzami, wyjść na arenę... W jednym z korytarzy można odnaleźć kapliczkę chrześcijańską utworzoną w VI wieku.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
W murku
Logs: Gevonden 13x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 4x Alle logs Galerij