Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dworek Lisowieckich - OP8BAF
Owner: pjurys44
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 238 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-08-2015
Date created: 14-08-2015
Date published: 14-08-2015
Last modification: 05-12-2015
20x Found
1x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
35 visitors
9 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O Lisowieckich słów kilka

Z informacji Pracowni Konserwacji Zabytków w Krośnie wynika, że początki dworu w Niegłowicach sięgają 1730 r. Pierwszym właścicielem był Jan Mniszek. Prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. Kasper Lisowiecki herbu Lis, pochodzący z Podlasia zakupił dobra Niegłowice i Morochów. Jego syn Benedykt czynnie angażował się w odzyskanie przez Polskę niepodległości (brał udział w wyprawie na Rosję w 1812 r.).

Dwór Lisowieckich był w latach 1863-64 ośrodkiem ruchu niepodległościowego i schronieniem dla ochotników zamierzających przekraść się do Królestwa, aby walczyć w powstańczych oddziałach. Z Niegłowic i Jasła ochotników przerzucano do dworu Jarockich w Podgrodziu koło Dębicy, skąd droga wiodła nad Wisłę.
Właściciel Dworu, Antoni Lisowiecki dwukrotnie brał udział w powstaniu i za to został skazany przez władze austriackie na 8 tygodni pobytu w twierdzy na Morawach. Po powrocie z więzienia brał czynny udział w życiu politycznym Galicji. W 1866 r. był kandydatem na stanowisko prezesa rady powiatowej w Jaśle. Znany był on przede wszystkim z ofiarności na cele społeczne i oświatowe. Zmarł 8 kwietnia 1903 r., a pochowany został na cmentarzu w Jaśle w grobowcu w kształcie kaplicy.

W 1919 r. Marian Lisowiecki sprzedał posiadłość Alojzemu i Stanisławie Kolarzom, pochodzącym z Czech. Dworek miał styl barokowy, dopiero po późniejszych przeróbkach nabrał cech klasycznych. Stanisław Kolarz dokonał gruntownego remontu Niegłowic. Dach pierwotnie kryty gontem, został pokryty blachą. Stanisław Sarna wspomina w „Opisie Powiatu...” o pięknym ogrodzie Heleny Lisowieckiej.

Murowana Kaplica podworska pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Niegłowicach została ufundowana w 1874 r. przez rodzinę Lisowieckich. Położona jest tyłem do przebiegającej drogi. Przez wiele lat odbywały się tam msze św., a Olga Kolarz wzięła tam ślub z Władysławem Mendysem w 1933 r.

Skrzynka
Kesz to plastikowy pojemnik 400 ml, który zawiera logbook, długopis oraz przedmioty na wymianę. Dla pierwszych znalazców  PWG wydanych z koazji 650-lecia miasta Jasła.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 20x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions