Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rezerwat Horowe Bagno - OP8ACT
Rezerwat Horowe Bagno - całkiem blisko Stolicy
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 99 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:40 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 27-07-2015
Gemaakt op: 30-06-2015
Gepubliceerd op: 27-07-2015
Laatste verandering: 17-04-2016
30x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
68 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Neuron
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rezerwat Horowe Bagno to rezerwat faunistyczny powołany w 1988 r. Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 17.11. 1988 roku (M.P. nr 32 z 1988 roku, poz. 292). Został utworzony na wzniesieniach wydmowych, terenach podmokłych i torfowiskach znajdujących się w kompleksie leśnym. Powierzchnię wodną tworzy jeden duży staw ok. 7 ha i kilka mniejszych zbiorników, powstałych po eksploatacji torfu. Na terenie rezerwatu występują mszary wysokotorfowiskowe i przejściowe, jeziorka torfowiskowe, zespoły szuwarowe, podmokłe brzeziny, bory świeże i mieszane na wydmach oraz fragmenty grądu. Szatę roślinną tworzy wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, jak rosiczka okrągłolistna, listera jajowata, podkolan biały, bagno zwyczajne. W wodach jeziora występuje strzebla przekopowa. Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie ponad 50 gatunków ptaków m.in. perkozek, rożeniec, czajka, bączek, trzciniak i trzcinniczek. Można spotkać tu również żmiję zygzakowatą, zaskrońca, padalca i jaszczurkę żyworodną. Liczna jest również gromada płazów.

Wzdłuż granicy rezerwatu poprowadzono następujące szlaki turystyczne  "Horowa Góra" ,"Wokół Zielonki" czerwony szlak turystyczny, zielony Marecki Szlak Przyrodniczy.

Po zniknięciu - pewnie z powodu pobliskiej budowy drogi S8 - skrzynka została REAKTYWOWANA z drugiej strony rezerwatu (niż pierwotna lokalizacja). Tym razem czeka wszystkich nieco dłuższy spacer lub wyprawa rowerem. Najłatwiej się będzie dostać od drogi nr 631. Horowe Bagno i tak jest najczęściej oglądane właśnie z tej drogi. Cóż, nasza skrzynka mamy nadzieję zachęci do spacerów i poznania rzadziej odwiedzanych miejsc. Przy drodze 631 można też znaleźć tablice przyrodnicze, m.in. wykonane na zlecenie Starostwa. Współrzędnie w opisie skrzynki są oczywiście uaktualnione po reaktywacji. Z uwagi na pomiary w lesie mogą one być jednak obarczone błędem. Najbliżej skrzynki jest takie niepozorne skrzyżowanie, ale odchodzi od niego aż pięć dróg - jest przy nim znak ze zdjęcia. Tam można zostawić rower i udać się do lasu oczywiście po przeciwnej stronie drogi (nie na teren rezerwatu) - rower będzie w zasięgu wzroku. Pod jednym z charakterystycznych (dość nietypowych) drzew wylądowała skrzynka - mamy nadzieję, że na dłużej. Skrzynka na poziomie gruntu, ale nie zakopana - proszę ostrożnie odsłonić skrytkę i potem dobrze zamaskować - prawie pod drzewo można się dostać jedną ze ścieżek. W pobliżu jest paśnik, ale nie zbliżamy się do niego bardziej niż do innych paśników w tym lesie rozmieszczonych wzdłuż dróg.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl), w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tabliczka w pobliżu rozstaju dróg
Taka mini skarpa, a gdzieś za nią ....
O tu, pod tym cudem natury ...