Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BLOKI - OP89WY
BLOKI
Właściciel: PAWOKUL
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 120 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-06-2015
Data utworzenia: 07-06-2015
Data opublikowania: 07-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-09-2020
35x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
99 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Azymut, Brym, erykradek, Fotoimpresje, huculP-y, kaszel3, Leone, marcelaatak, p_nowik, Robcon, WASYLPL
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zaniedbana dziś dzielnica „Bloki” w północno-zachodniej części Ciechanowa, dawniej miała być perłą na mapie mazowieckiego miasta.

Zabudowa dzielnicy „Bloki” zaplanowana została przez władze niemieckie w czasach okupacji II Wojny Światowej, zastępując przedwojenne działki wsi Tatary. Zlokalizowana została pomiędzy dworcem kolejowym oraz historycznym Śródmieściem, między dzisiejszymi ulicami 17 stycznia oraz Sienkiewicza. Nowa dzielnica miała pełnić funkcję przedmieścia-ogrodu (określana była jako Gartenvorstadt).

Pierwsze budynki powstawać zaczęły już w roku 1940. Pomimo działań wojennych, charakterystyczne jest tempo budowy osiedla – w ciągu kolejnych trzech lat powstał zespół około 100 budynków dla pracowników administracji okupanta, czyli 70% planu dzielnicy. Miały stanowić część zasobu mieszkaniowego przyszłej stolicy regencyjnej. Ciechanów liczyć miał 100 tysięcy mieszkańców, a więc prawie 7 razy więcej niż przed wybuchem wojny.

Zróżnicowany rozkład oraz powierzchnie mieszkań miały być dopasowane do potrzeb różnych grup użytkowników. Budynki oraz wyposażenie mieszkań jak na owe czasy były bardzo nowoczesne. W jednopiętrowych ceglanych obiektach znajdowały się piwnice oraz użytkowe poddasza.

W rejonie dzisiejszych ulic Powstańców Warszawskich i Głowackiego powstać miała część willowa dzielnicy. W związku z wydarzeniami historycznymi, prace nad nią zostały przerwane i powstała jedynie część obiektów.

Centralną przestrzenią dzielnicy został plac Adolfa Hitlera, obecny Plac Józefa Piłsudskiego. Znajdująca się przy nim krzywa hala jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków znajdujących się w dzielnicy. Została wybudowana w latach 1942–1943. Jej kształt miał podkreślać układ planowanego nowomiejskiego rynku, a sama stać miała na zwieńczeniu alei ogrodowej prowadzącej od ulicy Narutowicza. W obiekcie funkcjonuje obecnie Biblioteka Akademicka.

„Bloki” włączono formalnie do granic Ciechanowa w 1954 roku. Współcześnie jest to dzielnica zdegradowana, wymagająca rewitalizacji. Upadek rozpoczął się jeszcze w okresie PRL. Po zakończeniu działań wojennych i opuszczeniu miasta przez Niemców, nastąpiło ponowne zasiedlanie osiedla przez ludność wiejską. Częste było dzielenie dużych mieszkań w celu wygospodarowania jak największej liczby możliwych do uzyskania lokali.

W starzejącym się osiedlu nie dokonywano modernizacji, przez co przegrywać zaczęło standardami z nowo powstającymi budynkami na terenie miasta. W latach 60. XX wieku do układu urbanistycznego osiedla wprowadzono nową zabudowę mieszkalną, wielorodzinną. Szczęśliwie dla „Bloków”, lokowana była ona częściowo bazując na oryginalnym planie urbanistycznym. Pomiędzy poniemieckimi powstały budynki gospodarcze, obiekty handlowe oraz garaże. Znaczna część Placu Piłsudskiego zaczęła być wykorzystywana obecnie na funkcje komunikacyjne, w szczególności parkingowe.

Dlaczego kesz jest akurat tutaj ?

Jednym z robotników przymusowych pracujących przy budowie dzisiejszej ul.Sienkiewicza był mój dziadek Janek. To on własnoręcznie wykonał hasło, które przetrwało 74 lata. Po remoncie, który miał miejsce kilka lat temu, oryginalne hasło zostało, można powiedzieć, zniszczone i w jego miejsce powstało nowe.

Bardzo niewielu Ciechanowian wiedziało o jego istnieniu w oryginale, chociaż zapewne byli tu setki razy. Teraz też niewielu wie, że jest nowe – nadające się na klucz pomocny w znalezieniu skrytki.

Porozglądaj się dookoła na pewno zauważysz coś co nadaje się na hasło.

Jest BAAAARDZO DUŻE, a jednocześnie niewidoczne.


Hasło: A B C D   E F G H

Hasło ma bezpośredni związek z dzielnicą Bloki i ulicą Sienkiewicza.

Podstaw cyfry z hasła do współrzędnych i uwazaj przy podejmowaniu, kręci się tu sporo ludzi.

N  (A+C)EO(A+C)E.HE(2xC)

E  EFOD(C+E).GFE

 

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 1 razy, trafień: 1 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
2 Punkt końcowy --- PET - wybierz właściwy Logbook
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Sienkiewicza 1
Sienkiewicza 2
Sienkiewicza 3
Sienkiewicza 4
Sienkiewicza 5
Bloki