Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Punkt widokowy - OP89SH
Podjęcie jskrzynki nie wymaga wchodzenia, przechodzenia przez barierkę.
Właściciel: MarriedDGL
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: -4942 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-02-2015
Data utworzenia: 04-06-2015
Data opublikowania: 04-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-06-2015
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Współrzędne nie pokazują dokładnego miejsca ukrycia tak aby podjęcie skrzynki nie było mylone z potrzebą wejścia na torowisko.


   Miejsce może od razu nie zaciekawi szczególnie linia kolejowa nr 273 pod nogami zwana również Nadodrzanka, ale będąc na miejscu od razu zrozumiemy, dlaczego został on nazwany punktem widokowym mimo, że nie jest na żadnym wniesieniu. Na pewno po lewej zobaczymy zamek z historią sięgającą Konrada I i jego bliskie otoczenie czyli fragment murów obronnych, pomnik Dzieci Głogowskich. 

   Za nim zobaczymy kościół p.w.Wniebowzięcia NMP. Mówi się o istnieniu i przywilejach głogowskiej Kolegiaty, jako pochodzących z niepamiętnych czasów. Kolegiatę ufundowali między 1120 a 1126 rokiem wspólnie książę Bolesław Krzywousty i biskup wrocławski Heimo, przy należącym do grodu głogowskiego monarszym kościele Najświętszej Maryi Panny. Po więcej informacji zapraszamy do środka gdzie również będzie można zejść pod kościół i zobaczyć jego jedne z pierwotnych fundamentów.

   Na pewno na pierwszym planie widoku mamy most, który w 1916 istniał w tym miejscu drewniany most zwodzony. W roku 1917 oddano do użytku stalowy Most Hindenburga , który został zniszczony podczas II wojny światowej. Obecnie nieoficjalnie nazywany jest różowym mostem

   Za nami znajduję się stare miasto, które zostało odbudowywane po drugiej wojnie światowej dopiero w 1992 r jako że nie ocalały tam żadne budynki mieszkalne. Zobaczmy na samego Lidla było to bardzo kontrowersyjne przedsięwzięcie pomimo częściowego nawiązania do zabudowy staromiejskiej (południowa elewacja).

    Smucą nas na pewno kolejne poczęte nieskończone inwestycje, zatracenie dawanego charakteru miasta w wyniku trwającego prawie siedem tygodni oblężenia w roku 1945. Większość ulic i placów była zawalona gruzem i poprzecinana rowami. W naszym widoku brakuje na pewno również Ostrowia Tumskiego, który podobnie jak we Wrocławiu (podobne dlatego też mylono na pocztówkach, przewodnikach te miejsca) znajdował się w pobliżu kościoła a także był otoczony wodą czy wieży artyleryjskiej, zwanej "fortem Malakoff, który zarósł krzakami...

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.