Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mogiła żołnierzy rosyjskich - OP897Y
z okresu I wojny światowej
Właściciel: Psikiszek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-05-2015
Data utworzenia: 13-05-2015
Data opublikowania: 13-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 14-05-2015
19x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

    Wybierając się w okolicę Wysokiego Mazowiecka trochę poczytałem o tych terenach w internecie. Moja uwagę zwróciła spora ilość mogił żołnierskich z okresu I wojny światowej. Nie ma o nich zbyt wielu informacji, poza podaniem ilości pochowanych żołnierzy. Przy dwóch postanowiłem zostawić kesze.

   Jak wspomniałem informacji nie ma zbyt wiele, ale coś można sobie dopowiedzieć. Jest rok 1915. Jedną z ważniejszych miejsc strategicznych dla Rosjan jest Kolej Warszawsko-Petersburska. W związku z trwającą ofensywą niemiecką niektóre oddziały otrzymują rozkaz bronienia torów. Poddenerwowani żołnierze czekają na niemiecki atak. Dowodzi nimi młody oficer, świeżo przysłany. Słabo wybrał miejsce do obrony. Rozlokował się tuż za torami, ale w miejscu niedającym naturalnej osłony. Starsi żołnierze widzą to, ale nie dyskutują, bo zdają sobie sprawę czym może to się skończyć. Wiedzą że trochę dalej nasyp kolei da im sporą przewagę nad atakującymi. Kapral delikatnie próbował o tym napomknąć, ale został tylko zbluzgany. Pojawiają się w końcu sylwetki Niemców. Jeszcze nie czas na strzał. Są za daleko, nie ma po co marnować amunicji. Są już w odległości 100 metrów. pada rozkaz otwarcia ognia. Rosjanie przyciskają wroga do ziemi. Jednak to tylko krótkotrwały sukces. To miejsce nie nadaje się do obrony. Boleśnie świadczy o tym wynik starcia. Mimo, że Niemcy są stroną atakującą ponoszą mniejsze straty. Rosjan ginie 60, tylko niektórym udaje się wycofać.

   Trzeba pamiętać, że to I wojna światowa. Nie ma co się łudzić, że to wojna dżentelmenów, ale jednak podstawowe zasady są zachowane. Poległych Rosjan chowa sie w zbiorowej mogile, którą się oznacza i stawia się im krzyż prawosławny. Z racji tego, że to wróg nikt nie zadaje sobie trudu poznania nazwisk poległych. Pewnie wciąż w archiwach wojskowych figurują jako zaginieni.

(Jak w przypadku skrzynki obok to tylko moja wyobraźnia, poza liczbą pochowanych żołnierzy, więc jeżeli ktoś zna fakty niech śmiało pisze).

 

Skrzynka to probówka falcone. W środku certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców. Na certach jest order św. Jerzego. Po znalezieniu skrzynki proszę ją dobrze zaczepić (porządnie zawinąć drucik, żeby wiatr ani ptaszek nie strącił).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
mogiła rosyjska
na tym drzewie
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy