Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(M-26) Cmentarz - OP896X
Cmentarz Choleryczny w Przełajce
Owner: mangus i 27@
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 278 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-05-2015
Date created: 13-05-2015
Date published: 13-05-2015
Last modification: 14-06-2015
47x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
110 visitors
40 x rated
Rated as: Excellent
9 x recommended
This cache is recommended by: atena.pl, BUMAG, deg, Marcello002, MoniQue & Maya, OakWM, Remol19, Tris, Vataryna87
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Compass  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 „Cudze chwalicie , swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”… jak raczył napisać na kartach historii Stanisław Jachowicz – ileż w tym prawdy i jakże aktualne słowa po latach. Zabytki bo o nich tu mowa – cieszą oko, stanowią ważny element historii, stanowią spuściznę po artystach. Artyści jacy przychodzą nam w pierwszej chwili na myśl to… zapewne rzeźbiarze, malarze, poeci czy nawet muzycy jak i kompozytorzy. Ale czy artystą może być architekt? Zabytek to nie koniecznie budynek, to również miejsce lub coś upamiętniającego wydarzenie. Sami oceńcie – być może nie raz przechodzicie obok czegoś, co stanowi dobro kulturowe miasta, a tym samym- nas samych. Zapraszam na wycieczkę, mam nadzieję, że wartą poświęcenia odrobiny czasu.

Pierwszy z serii, zarazem jeden z niewielu nie będący budynkiem.

Opisy miejsc nie są moją własnością – pomimo, że znam swoje możliwości uznałem, że lepiej bym nie potrafił. Po co psuć, jeżeli coś jest zrobione dobrze – a i tak połowa keszerów opisów nie czyta

 

Cmentarz choleryczny w Przełajce

Przyczyną powstania cmentarza w Przełajce była epidemia cholery azjatyckiej, która nawiedziła Górny Śląsk w 1830 roku. Zaraza miała tu przybyć z Królestwa Kongresowego, gdzie trafiła za sprawą wojsk rosyjskich. W walczących z powstańcami listopadowymi oddziałach armii carskiej panowała wówczas epidemia cholery, na którą zmarł też sam dowódca rosyjski feldmarszałek Iwan Dybicz. Rosjanie zaś mieli zarazić się chorobą podczas wojny z Turcją (1828-1829). Tak więc za pośrednictwem Rosjan oraz Królestwa Kongresowego na ziemie Górnego Śląska i tym samym Michałkowic w latach 1830/1831 przybyła azjatycka zaraza, dwukrotnie powracająca tu do 1838 roku i po raz czwarty w 1849 roku.

Zmarłych w wyniku rozprzestrzeniającej się wówczas epidemii, zgodnie z surowym zakazem władz pruskich, chowano nie na parafialnym cmentarzu michałkowickim; ale na polu, co upamiętniają zapisy w księgach metrykach parafii św. Michała Archanioła: zmarł na cholerę, pochowany w polu pod Przełajką. Po pierwszej fali epidemii, podczas której zmarło 11 osób, następowały jej powroty, a ofiary zarazy chowano przy polnej drodze prowadzącej z Przełajki do Dąbrówki Wielkiej. O zapewnienie godnego pochówku ofiarom epidemii postarał się proboszcz michałkowickiej parafii ks. Antoni Stabik. W 1849 roku dokonał tego za zgodą władz pruskich. Ks. A.Stabik napisał wówczas do biskupa Melchiora Diepenbrocka - Za powrotem z przechadzki doszła mnie wiadomość, że w parafii mojej wybuchła cholera i natychmiast pośpieszyłem do moich biednych parafian, których w kilku dniach blisko 50 wymarło. A ponieważ policja nie pozwoliła przywozić umarłych do Michałkowic, więc napisałem prośbę o pozwolenie poświęcenia miejsca na cmentarz na przełajskich polach i pogrzebania tam umarłych. Michałkowickiemu proboszczowi biskup odpisał - poświęć księże! Zaopatruj chorych, grzebaj umarłych, a my tu modlić bedziem się za ciebie i za twoich nieszczęśliwych parafian. W powstałej wtedy zbiorowej mogile zostali pogrzebani jedynie zmarli między 23 sierpnia a 25 września 1849 roku, a więc 23 osoby. Pozostałych pięciu zmarłych w tym czasie parafian złożono na cmentarzu w Michałkowicach. Gratuluje - skoro dotarłeś, aż tutaj oznacza to, że łamiesz mit o nieczytaniu opisów. Na dowód powyższego wpleć w swój log ten oto znaczek "$".

Nekropolia została otoczona niskim murem ułożonym z surowych, wapiennych brył. Pośrodku znalazł się - postawiony z inicjatywy ks. Wilhelma Kopca - żeliwny krzyż. Przy tej okazji ks. proboszcz W. Kopiec uporządkował również sam cmentarz. Do dziś przetrwał jedynie postument tamtejszego krucyfiksu, na którym widnieje napis - setna rocznica zmarłych 17.9.1949.

Ponownie cmentarzem zajął się Andrzej Białas. W latach 1998/1999 podczas pracy dokumentacyjnej dziejów Przełajki, zidentyfikował on pochowane na cmentarzu ofiary epidemii. Dokonał tego analizując księgi wieczyste oraz dokumenty znajdujące się w Archiwum Diecezjalnym w Katowicach. Zakończenie prac A. Białasa zbiegło się w czasie ze 150 rocznicą powstania cmentarza. Dlatego okoliczni mieszkańcy, za sprawą radnego Teofila Kurpanka uporządkowali cmentarz choleryczny i ufundowali postawienie nowego krzyża z wyrytą na nim nową datą 1999. Odnowiony cmentarz poświęcił miejscowy proboszcz ks. Jan Klimza .

Od 2008 roku, regularnie przed świętem zmarłych, porządkowaniem cmentarza zajmuje się koło ekologiczne oraz klasy przyrodnicze z II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, pod kierunkiem mgr Adama Balona.

Za: http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Cmentarz_choleryczny_w_Prze%C5%82

Uwaga: Cmentarz znajduje się na ogrodzonym terenie, proszę zatem korzystać z "bramy" która nie jest zamknięta. Nie narażamy się nikomu - ponieważ zagwarantowano dostęp do cmentarza.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 47x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery