Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
OSEREDEK - Muzeum Pożarnictwa - OP88XW
Owner: grafen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 266 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-05-2015
Date created: 04-05-2015
Date published: 04-05-2015
Last modification: 31-03-2017
39x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
69 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: Błękitna Team, Don Vito, gelfik, grzesss, HailstormB1, Limon, Maleska, martuś, Niewiemno , night_time, Petit77, ronja, Skyqen, unieski
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

26 października 2014 r zostało otwarte Muzeum Pożarnictwa w Oseredku koło Suśca. Jest to jedyne , tego typu Muzeum na terenie województwa lubelskiego. Muzeum mieści się w rozbudowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Jego założycielem i długoletnim Naczelnikiem  i kustoszem jest Jan Łasocha. Na powierzchni około 300 metrów kwadratowych jest zgromadzonych kilkaset eksponatów pożarniczych , wyposażenie strażackie, mundury z różnych okresów, pojazdy z lat 60 czy 70, sikawki, pompy, syreny, stare fotografie. Wśród nich jest tzw. tyfon, popularnie nazywany „bykadłem”, pneumatyczne urządzenie (połączenie pompki i trąbki) do alarmowania. Zostało wyprodukowane w latach 20 XX w. w warszawskiej fabryce Narzędzi Pożarniczych „Strażak”. Tyfon sprawny jest do dziś a jego glos przypomina ryk bydła. Na środku głównej hali muzeum stoi chluba muzeum – sikawka kołowa z 1891 r, używana przez straż pożarną ze Lwowa, jest jedna z 20  sikawek i motopomp zgromadzonych w tym muzeum. Sikawkę obsługiwało sześciu ludzi, przy 60 suwach na minutę tłoczyła pod ciśnienie dwóch atmosfer, 200 litrów wody. Sikawkę wyprodukowała Fabryka  Motopomp i Samochodów Pożarniczych Unii Strażackiej we Lwowie. Posiada ona oryginalny, miedziany powietrznik i mosiężna pompę, podobnie jak przenośna sikawka firmy Schtorz. Ten eksponat pochodzi spod Lubaczowa, został przywieziony przez Łasochę w 1949 r. Wszystkie eksponaty były wyszukiwane, na złomowiskach, wśród rzeczy zbędnych w gospodarstwach i domostwach. Były nabywane w drodze zakupu, lub wymieniane za złom, następnie remontowane i konserwowane przez strażaków. Następnym ciekawym eksponatem jest niemiecka motopompa z lat 30. Do OSP w Majdanie Sopockim trafiła jako dar Związku Radzieckiego. Jednym z najnowszych eksponatów jest motopompa Syrena I z 1935 r .,  z silnikiem o mocy 18 KM z warszawskiej firmy Lipop Rau i Lowenstein  o wydajności 630 litrów wody na minutę. Pozyskano ją z OSP    pod Zamościem. Jest również, nagrodzona medalem europejskim pływająca, polska  motopompa Niagara 1 z silnikiem Hondy, która w ciągu minuty tłoczy 1200 litrów wody.

Kordy wskazują wejście do muzeum.

Kesz  - kamuflaż strażacki w pomieszczeniu muzeum z ręcznym sprzętem pożarowym, który jest po prawej stronie, pod oknem. Przed poszukiwaniem  skrzynki, proszę zgłosić o tym fakcie osobie odsługującej muzeum. 

 

Powodzenia.

 

 Powodzenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
Strefa ukrycia kesza
Log entries: Found 39x Not found 0x Note 2x Picture 2x All entries Gallery