Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Jabłowie - OP88GN
Kościoły na Kociewiu
Właściciel: macc.bo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.80 km
Data ukrycia: 21-04-2015
Data utworzenia: 21-04-2015
Data opublikowania: 21-04-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 06-12-2017
25x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
5 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebny kompas  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O wsi.

Jabłowo – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański nad jeziorem Jabłowo.

W 1457 król Kazimierz Jagiellończyk podarował Janowi ze Starej Jani (pierwszemu wojewodzie pomorskiemu) dobra ziemskie Jabłowa (wraz ze Starogardem Gdańskim i 8 innymi wsiami). Majątek należał do rodziny Jackowskich (należał do niej m.in. jezuita Henryk Jackowski, urodzony w Jabłowie).

Najcenniejszym obiektem historycznym wsi jest gotycki kościół. Na przykościelnym cmentarzu pochowany jest Kazimierz Hącia minister skarbu w rządzie I. Paderewskiego, właściciel majątku w pobliskim Owidzu. Zachowały się niszczejące obecnie zabudowania folwarczne i dwór Jackowskich.

Kościół.

Początki parafii są złączone z Krzyżakami oraz miejscowym majątkiem rodziny Jackowskich. Pierwszy zapis o wsi odnotowano 1341. Parafia została założona w 1 poł. XIV w. W dobie reformacji przez blisko 30 lat kościół zajmowali luteranie ale pod koniec XVI w. odzyskali go katolicy.

Od roku 1825 do 1910 Jabłowo nie ma własnego proboszcza i jest filią parafii Św. Mateusza w Starogardzie Gd.  Od 1911 staje się znowu samodzielną parafią. Kościół zbudowany przez Krzyżaków był pierwotnie kaplicą wielkości  obecnego prezbiterium służącą ludności z majątku Jackowskich. Nadbudowany później był o 6 metrów dłuższy niż obecnie i posiadał dwa chóry oraz wieżę murowaną.

W 1701 r. Wichura przewróciła wieżę.

W 1839 r. Postawiono obecny fronton; wieża i jeden chór uległy wtedy likwidacji. W 1955 zostały usunięte dwa boczne ołtarze, a w 1970 r. został postawiony ołtarz soborowy. Z dawnych ołtarzy bocznych zachowały się obrazy; św. Wawrzyńca oraz Zwiastowania Matki Bożej paciorkowy. Zabytkowy jest sam kościół oraz kamienna chrzcielnica i ceglany parkan dokoła cmentarza. W 1975 zbudowano nowe organy a w 1980 została postawiona obecna dzwonnica odkupiona z Grabowa dek. Osiek. Aranżacja wnętrza dokonana w latach 80/90 XX w. utrzymana jest w nowoczesnej konwencji  lokalnego funkcjonalizmu. Grób familii Jackowskich adoptowano na kostnicę w r. 1981. Z tą kaplicą związana jest miejscowa legenda. Podobno pod posadzką była krypta i to jest prawdą, bo odnaleziono w niej 9 czaszek, ale gdzieś dalej miał być specjalny korytarz do jaskini pod Jeziorem Jabłowskim, a w niej skarby ukryte przez krzyżaków.

 Skrzynka.

Aby odnaleźć kesza należy odszukać 1 etap mniej więcej na koordach, który wskaże miejsce ukrycia finału.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół.
Kościół 2.
Witraż.