
Rezerwat przyrody i grodzisko wczesnośredniowieczne ze śladami osadnictwa z VIII w.
hidden by Marty
N 53° 19.612' E 18° 22.952' (WGS84)
Coordinates in other systems
Location: Polska > Kujawsko-Pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Normal
Status: Ready for search
Date hidden: 08 marca 2007
Date created: 23 lutego 2007
Last modified: 28 marca 2007
Waypoint: OP019B
Also listed on: geocaching.com
26 x found
0 x did not find
0 comments
0 notes
GeoKrety historie
3 watchers
1743 visitors
12 x rated
Rated as: good
Description
PL
Góra Św. Wawrzyńca znajduje się we wsi Kałdus nieopodal Chełmna. Jest reliktem grodziska wczesnośredniowiecznego ze śladami osadnictwa z VIII w (dawna lokalizacja Chełmna). Badania archeologiczne odsłoniły między innymi pozostałości wczesnoromańskiej bazyliki z I połowy XI wieku - najwcześniejszej, rozpoznanej jak do tej pory świątyni chrześcijańskiej z rejonu Pomorza i Mazowsza. Prace archeologiczne trwają tu co roku w miesiącach letnich, aczkolwiek wspaniała panorama na dolinę Wisły zachęca aby odwiedzić to miejsce również w innym czasie. Polecam wycieczki rowerowe, chociaż wycieczka pieszo z Kałdusa może być przyjemnością. Nieformalny parking znajduje się tuż u podnóża góry ale kiedy trwają wykopaliska wjazd jest raczej nie możliwy a wejście wyłącznie za zgodą archeologów.
Skrzynkę zakopałem pod drzewem, dokładnie po przeciwnej stronie drogi względem tablicy na której napisano "Rezerwat Przyrody Góra Św. Wawrzyńca". Szukaj pod drzewem - jak na zdjęciu - w odległości około 3 - 4 m od drogi. Skrzynka nie jest zakopana głęboko.
W cache znajdzesz geolutynkę (nazwałem ich serię Travel Tab - w innych skrzynkach będą następne), nieśmiertelnik z opisem Marty; Travel Tab 00003; part #2.
NATURA 2000 obszar
| This geocache is probably placed within a nature protection area NATURA 2000: Zbocza Plutowskie - PLH040040 | ![]() |
Geokrety
Tajniak - Total distance: 708 km
Pictures
Utilities
Find geocaches nearby on OC PL (radius 100 km):
all
searchable
Find geocaches on:
Geocaching.com
GPSgames.org
OpenCaching.cz
OpenCaching.de
Log entries
26x
0x
0x
Show all log entries
New log entry
07 sierpnia 2010 marand2 Found it
skrzyneczka zaliczona
wymiana geokretów OUT-BUSOLKA , IN-TAJNIAK
IN-button szklane kulki
dzięki za skrzynkę
06 lipca 2010 PapLucH Found it
09 maja 2010 emmerytka Found it
09 maja 2010 ke1nam Found it
Super okolica.Wdrapalismy sie od drugiej strony ale i tak było warto.
Out:Gin Lubuski
In:Olejek miętowy
02 maja 2010 easypro Found it
Znaleziona razem z tomizuz.
Skrzyneczka łatwa do znalenienia.
In: długopis
Out: 2zł